EU:n päätös sokerijuurikkaan tuotannon rajoittamisesta Suomessa sai Soinin reagoimaan nopeasti lehdistötiedotteella. Ja aivan oikein.
Odottaisin yhtä nopeaa reagointia myös kun maata myydään monikultturismille! Esim. Islamilaispuolueen perustamissuunnitelmat olisi ollut oiva tilaisuus. Mitään ei kuulunut.
Nykypäivän kansallismielisyyteen kuuluu ehdottomasti myös kriittisyys ja tuominta toiminnalle jossa kansallista kulttuuria vaihdetaan monikultturismiin.
Odottaisin yhtä nopeaa reagointia myös kun maata myydään monikultturismille! Esim. Islamilaispuolueen perustamissuunnitelmat olisi ollut oiva tilaisuus. Mitään ei kuulunut.
Nykypäivän kansallismielisyyteen kuuluu ehdottomasti myös kriittisyys ja tuominta toiminnalle jossa kansallista kulttuuria vaihdetaan monikultturismiin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Perust pitivät viikko sitten budjetti puheenvuoron. Asiasta ei mainittu sanaakaan, vaikka tiedettiin. Nyt jälkeenpäin viisastellaan.
Timppa pahoittelee, etteivät toiset maat supistaneet sokerintuotantoa Suomen tavoin. Unohtui ilmeisesti, että esim. Ranska osti tänä aikana sokerikiintiöitä ja LISÄSI tuotantoaan reilusti. Persut ovat tällä hetkellä asioista ulkona kuin lumiukko, sen Timpankin lausunto taas todistaa. Valitettavasti.
Muusta ei Soini piittaa.
Titanic jatkaa ehkä vielä jonkun aikaa matkaansa 5% kannatuksella. Sitten yhden miehen show-paljastuu ja tanssi loppuu sekä pihvinsyönti jää kesken. Persut tulevat uppoamaan yhden miehen ahneuteen, ylpeyteen, itsekkyyteen ja häikäilemättömyyteen.
PerusS toiminta alkaa vaikuttaa yhtä valjulta kuin Soinin arvostelemilla ns. vanhoilla puolueilla.
Kyllhän pj Soini veti sellaisia linjauksia mm. Perussuomalainen-lehden, muistaakseni huhtikuun numerossa, jotka olivat varsin kaukana todellisesta perussuomalaisuudesta. Hänhän peräänkuulutti PS-ehdokkaita kuntavaaleihin ns. "koulutetun väen" piiristä. Soini tarkoitti varmaankin akateemisia oppiarvoja. Olen vain havainnut, että maailma on väärällänsä myös akateemista yksinkertaisuutta. Ei ole oikein "perussuomalaista".
Eipä sieltä monikulttuurisuuskritiikkiä PS:n nokkamiesten taholta tule kuin "lypsämällä" ja silloinkin heikosti.
Soini kieltämällä vaaliliitot Sinivalkoisten kanssa uhraa ainakin Persujen oman Turun paikallisosaston, koska Mäenpään imussa olisi PS:lla mahdollisuus saada myös oma edustajansa Turun valtuustoon. Nyt se jäänee saamatta!
Syy on Soinin tekemä lupaus poliittiselle eliitille Mäenpään torjumiseksi, kuten kävi vaalien 99 alalla, jolloin Mäenpää oli jo listoilla, ja satsannut omaa rahaa vaalikampanjaan. Loppusuoralla Soini pullautti Mäenpään ulos.
Ja heittää sitten pois kuin kalanruodot. Kunnallisvaaleihin on vaikea saada enää uusia harhautettavia ja rahastettavia. Persujen tanssi yli hautojen on alkanut.
Niimpä ja ihan Soinilla oli varmana mielessä sellaset nimet kun Halla-ahon Jussi joka tuon sanoi ja jota Mäenpää on julkisesti sivariksi haukkunut vaikka Halla-aho menisi nyt armeijaan ja osaa jo ampuakin.
Jussi Halla-aho sai muuten niin paljon ääniä että ps:t ovat sellasten ehdokkaiden tarpeessa ja Jussille jo ehdotinkin että kun sen jännityksen saa hoidettua niin äänimäärä kasvaa ja punotus ei ole vaikea nykyisin hoitaa ja Halla-ahon Jussilla on kyllä ihan aito huoli Suomen tavallisestatallaajasta niinkun olemme minä ja minun ukko. Että Soini on tässä asiassa tavan mukaan enempi oikeessa kun Laakso ja tätä sanoo ukko tuosta toosan äärestä myöskin.