POistan tän kunhan Kuunnkulkija ehtii vastata:)
Mulla on sellanen propleema, kun nauhotan sillä audacityllä, niin en jostain syystä saa sitä jo nauhoitettua raitaa kuulumaan samalla kun nauhoitan uutta. Viimeksi se onnistui, mutta nyt ei. Mikä avuksi?
Mulla on sellanen propleema, kun nauhotan sillä audacityllä, niin en jostain syystä saa sitä jo nauhoitettua raitaa kuulumaan samalla kun nauhoitan uutta. Viimeksi se onnistui, mutta nyt ei. Mikä avuksi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja pelästyin studion toisessa päässä siten että valoefektilaite tipahti hyllyltä päälleni. Oli sähköt kytketty ja niinpä syttyi luoden efektejä ylleni. Samaan aikaan asiakas astui sisään ja katseli kummissaan outoa meininkiä. Yritin olla mahdollisimman huomaamattoman näköinen...
Katsoppa Audacityn asetuksista äänitys- ja toistolaitteet, joskus Windowssi hukkaa asetuksia. Jos Audacityssä näyttää olevan oikein eli ilmoittaa äänikorttisi sekä sisään että ulostulossa niin tsekkaa Windowsin ääniasetuksista Ohjauspaneelista ja tuo sama. Luulen että noista löytyy. Parin tunnin päästä pääsen tsekkaamaan tuon koneelta. En ole Audacityä paljon käyttänyt kun ostettiin kaverin kanssa muutama vuosi sitten kimpassa Nuendo jolla teen melkein kaiken. Köyhyys iski sen jälkeen kun oli raavittava 2000e kasaan.
Ilmoita miten kävi.
Mie kokkeilen illalla säätää kunhan piäsen töistä kotio. Toivottavasti onnistuu. Huudan sitten lissee apua:)
sitten sieltä I/O eli IN OUT laitteet, muista että jos kone on vähänkään hidas niin 44kHz 16bit WAV on normaali CD standardi, suurempi näytteenottotaajuus olisi parempi mutta rassaa konetta paljon, so. latenssit. Läpisoiton saat myös tuosta. Monasti hitaammissa kompuuttereissa latenssi eli viive on jonkinlainen eli kun äänität uutta raitaa ja soitat samaan aikaan ulos raitoja ne eivät soi samalla rytmillä. Läpisoittoruksin kun laittaa niin auttaa monasti.
Jos koneessa on emossa äänipuoli ja silti on erillinen äänikortti PCI väylässä voi koettaa pistää äänityslaitteeksi äänikortin ja toistolaitteeksi emon äänipuolen. Latenssit lyhenevät kummasti. Muistat vaan kytkeä johdot koneen takaa oikein. Voi sanoa että kaikki äänikortit käyvät, en niissä ole mittaamalla saanut merkittäviä eroja ja kaikki pystyvät 44kHz 16bit toistoon. Niillähän saa ainakin kaksi kanavaa samaan aikaan sisään kun ovat stereoita. Eli eipä tuo kovin kallista ole.
Äänitysmikin olisi syytä olla suoralla toistokäyrällä myös laulussa, laulumikeissä on jo käppyrää valmiiksi jolloin myöhempi laulusävyjen säätäminen on hankalempaa. Todella hyvätasoisia kondensaattori "solmiomikkejä" olen nähnyt 25e, ne toistavat 30Hz-18kHz suorana ja ovat omalla patterilla jolloin saa suoraan kompuutterin perään ilman phantomeita.
Asetukset jne oli Audacitystä.
Sain raidat kuulumaan. Siellä audioasetuksissa oli sellanen laatikko mihin piti laittaa ruksi, että toista nauhoitetut raidat äänitettäessä:) Nyt ei muuta kun hiomaan!!!
odottamaan uusia huikeita ballaadeja. Lauri Tähkällä on vakavasti otettava kilpailija Suomen toiselta laidalta...
En suosittelisi hiomaan liian kauan, yleensä niistä tulee loppumattomia projekteja jotka eivät valmistu koskaan. Ja kun tuputan näitä haahuiluja niin enpä malta olla sanomatta että ennemmin jättää kaiken sen pois mitä voi sen sijaan että sulloo sinne kaiken mitä voi. Siis biiseihin. Green Day on hyvä esimerkki pienistä äänistä mutta kuitenkin suuresta musiikista.
että biisisi on niin hyvä että pistäisin sen CD:lle, kirjoittaisin lapulle mukaan sanat ja nuotit jos on päivämäärineen ja lähettäisin sen itselleni postissa, siis tässä tapauksessa sinä lähettäisit sen itsellesi. Saat kuoreen virallisen pvm:n jolla todistat että kappale on sinun silloin ja silloin tehty jos joku sattuisi plagioimaan tai kopioimaan sitä. Oikeudessa tuo tapa on pätevä ja plagiointi/kopiointitapauksessa voit lähettää haluamasisuuruisen laskun kopioijalle.
Esim Englannissa tämä todistustapa on yleisesti käytössä ja lisääntyy Suomessa ja muissa maissakin.
..oikeesti menee, postileima ei takaa sitä etteikö kirjettä olisi avattu, olisiko syytä pakata se vaikka niihin valmiisiin CD-kuoriin joita kai postistakin saa ostettua ja tulostettu postimaksumerkki sinetiksi..
Tyhmänä utelen?
Kiitos vinkistä, pitääpä tehdä noin. JOs vielä kertoisit, että mitkä nuotit, kun minä räpellän korvakuulolta:D
hyvin ja Englannissa oli oikeusjuttukin tuosta jossa tekijä sai kevyesti korvaukset. Itsekin harrastan tuota mikä nyt ei todista mitään. Äänitetylle CD:lle tulee myös automaattisesti filen pvm joten auttaa sekin.
Jos itsestäni on tuntunut että teen jotain merkittävää (eli oma mielikuvitus lentää) niin soittaa räpellän biisin levylle, pistän nuotit, päivämäärät ja kaksi todistajaa allekirjoittaa paperin ja annan säilytettäväksi luottohenkilölle. Saman teen kertomuksille ja sanoituksille sillä erolla etten laita nuotteja mukaan enkä soittaa räpellä niitä.
Kyllähän nuo postikuoretkin ovat halpa ratkaisu tekijänoikeuksien takaamisesksi.
Kuten huomaat en kannata vapaata musiikkia ellei tekijä nimenomaan ole sitä sellaiseksi tarkoittanut. Yhden biisin veivaaminen valmiiksi kaikkine sanoituksien ja sävellysten ja sovitusten tekemisineen vie uskomattoman paljon aikaa ja vaatii tekijältään sitä jotain; ehkä sitkeyttä, mielikuvitusta, uskoa omaan juttuun ja monasti jonkun verran fyrkkaa, soittimet ja laitteet on kuitenkin ostettu ja maksettu. Kuitenkin olen sitä mieltä että 20e pitkäsoittoCD:stä on liikaa ja noiden isompien tekijänoikeuslaitosten kautta vain levy-yhtiöt tienaavat. Alle 0,5% äänitteistä kannattaa jotenkin tekijöille, jossain siis vikaa. Pitäisin 10e oikeana hintana CD:lle ja siinäkin tekijä voi hoitaa oman porukkansa kesken myynnin tai siirtyä noiden uusien julkaisu/myyntipalvelimien puoleen.
Radiosoiton rajallisuudesta en viitsi edes puhua, on se niin pieni määrä mitä uutta musaa kuulemme sieltä. Viittaa vahvasti kartelliin mutta varmaan joku ottaa tuonkin asian esille EU:ssa.
äkkiä nuotit kun ei siihen tarvitse kun tahtilajin ja melodianuotit. Sovituskin käy ilmi CD:ltä. Jos minkäänlaisia nuotteja ei ole niin uskottavuus kärsii pahasti ja saatetaan pitää jammailuna.
Jos itse teet nuotit niin helpoin tapa on ottaa MIDI liitännällä varustetut sähköurut ja soittaa melodia tietokoneelle. Sopivia ilmaisohjelmia on esim Anvil Studio jolla vääntää jo kunnon partituuritkin. Hankalampi on tietysti merkata tuolla ohjelmalla nuotit yksi kerrallaan muttei siinäkään paljon aikaa mene kun osan voi kopioida suoraan toisintona. Anvilissa on myös alalaidassa pianokoskettimet joten silläkin voit soittaa ne koneelle kuunnellen samalla. Tallennat midinä ja tulostat ulos. Muista laittaa tahtilaji. Sitten jos alkaa kiinostamaan enemmän niin lisäät sillä soittimet, rinnakkaismelodiat, kaikki. Halpojen äänikorttien midi-äänet ovat useimmiten aika hyvät. Lopulliseen sovitukseen lisäät hieman keskikokoista reverbiä niin alkaa soimaan kuin oikea orkka.
Nuottien lukutaito on kullanarvoinen juttu koska se antaa rajoittamattomat mahikset tehdä mitä vaan. Äkkiä oppii kuulemaan mitkä soinnut ko sävellajiin kuuluvat ettei duurit, mollit, seiskat ja septimit mene väärässä järjestyksessä. Nuottien opetteluun ei montaa tuntia mene. Se vain koetaan vaikeaksi ja niinpä ei aloiteta opettelemaan.
...tavalla varmaan paremmat mahikset saada työstään korvaus kuin ettei suojaisi teostaan mitenkään
Tuossa että vain levy-yhtiöt tienaavat ei ole mitään uutta auringon alla, noin se menee liki kaikilla teollisuudenaloilla, luulen vahvasti että tilanne tulee muuttumaan, kuka viitsii ostella levyjä kun ne saa helpommin netistä, joko ostettuna tai piraattina... Mielestäni tuohon musiikin nettikauppaan kannattaisi panostaa nopeammalla aikataululla kuin nyt on nähty
Radiota tulee minun kuunneltua aika vähän, nyt en muista mikähän työmatka radio ohjelma se olikaan..kuitenkin joku toivelevy jutska, sen toivelevyjen perusteella minulla on muutamakin pitkäsoittolevy kotonani, radio voisi toimia tapauksesani hyvänä markkinointikanavana kun edes ne esittäjät mainittaisi (todella) selkeästi..hyvä ja mielenkiintoinenkin biisi ilman että et tiedä kuka sen jodlasi ei tuo euroja kaupantiskille asti.