heti kuoltuaan herätyksen henkimaailmaan?
Äidilleni syntyi tyttölapsi pohjois-Suomessa vuonna 1955. Tuo tyttö eli kuitenkin vain 1 1/2 päivää sillä hänet surmasi henkimaailmasta käsin eräs paha nainen.
Äitini oli opiskelemassa Forssassa noin 35 vuotta myöhemmin tuon tyttölapsen kuolemasta.
Äitini oli asuntolassa lepäämässä sängyllä kun joku pukkasi häntä kylkeen ja sanoi että hän oli se tyttö joka kuoli. Äitini ei nähnyt tuota tyttöä vaan tunsi ja kuuli hänen sanansa.
Tuo tyttö kertoi äidilleni miten taivaassa/henkimaailmassa saa opetusta ja paljon muuta hän kertoi mitä tapahtuu taivaassa/henkimaailmassa.
Tuo äidiltäni kuultu kertomus osoittaa että ainakin alle 8-vuotiaat lapset, jotka kuolevat väkivaltaisen kuoleman maan päällä eli joku tappaa heidät, saavat herätyksen heti kuoltuaan henkimaailmaan/taivaaseen.
Äidilleni syntyi tyttölapsi pohjois-Suomessa vuonna 1955. Tuo tyttö eli kuitenkin vain 1 1/2 päivää sillä hänet surmasi henkimaailmasta käsin eräs paha nainen.
Äitini oli opiskelemassa Forssassa noin 35 vuotta myöhemmin tuon tyttölapsen kuolemasta.
Äitini oli asuntolassa lepäämässä sängyllä kun joku pukkasi häntä kylkeen ja sanoi että hän oli se tyttö joka kuoli. Äitini ei nähnyt tuota tyttöä vaan tunsi ja kuuli hänen sanansa.
Tuo tyttö kertoi äidilleni miten taivaassa/henkimaailmassa saa opetusta ja paljon muuta hän kertoi mitä tapahtuu taivaassa/henkimaailmassa.
Tuo äidiltäni kuultu kertomus osoittaa että ainakin alle 8-vuotiaat lapset, jotka kuolevat väkivaltaisen kuoleman maan päällä eli joku tappaa heidät, saavat herätyksen heti kuoltuaan henkimaailmaan/taivaaseen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
häntä ei tappanut kukaan henkimaailmasta.
joka tappoi äitini tytön vuonna 1955 oli aikaisemmassa elämässään Jeesuksen vanhempi (Jeesuksella oli kaksi sisarta) sisar ja oli saanut herätyksen henkimaailmaan jo vuonna 1955.
Jeesushan sanoi, kun hänelle sanottiin että " katso, äitisi ja sisaresi" että he eivät olleet hänen seuraajiaan.
Jotkut ihmiset ovat siis ennen syntymistään maan päälle lihaan eläneet vähän aikaa henkimaailmassa josta käsin ovat voineet tehdä joko hyvää tai pahaa.
Henkimaailma ei voi tehdä meille mitään pahaa.
Ja vielä Jeesuksen sisar?! Mistä olet moisen saanut päähäsi? Miksi ihmeessä hän tappaisi juuri tuon tytön?
Henkimaailmassa ei myöskään saa mitään herätyksiä. Siellä ollaan hereillä koko ajan. Enemmän kuin täällä.
Olemme kaikki henkimaailmassa näitten fyysisten elämien välillä. Ei vain jotkut vaan joka ikinen.
vanhempi sisar halusi raivata tilaa siinä perheessä johon hän itse syntyi myöhemmin sillä hän syntyi äitini tyttärenä kolme vuotta noiden murhatapahtumien jälkeen. Tuo Jeesuksen vanhempi sisar halusi myös vahvistaa saatanan valtaa ja eksytyksiä maan päällä.
Henkimaailmaan saavat kyllä jotku ihmiset herätyksen haudasta vähän ennen syntymistään.
Ne ihmiset jotka kuolevat luonnollisen kuoleman maan päällä menevät hautaan lepäämään ylösnousemukseen asti ja siellä heillä ei ole tietoisuutta.
Todennäköisesti kaikki ihmiset (varmuudella ainakin alle 8-vuotiaat lapset) jotka kuolevat väkivaltaisen kuoleman maan päällä lihassa ollessaan, saavat heti kuoltuaan herätyksen henkimaailmaan.
Kenenkään sielu ei jää hautaan vaan se menee suorinta tietä takaisin kotiin joka on verhon toisella puolella eli vaikka siellä henkimaailmassa.
Saatanan valtaa ei voi vahvistaa koska saatanaa ei ole.
Ja tuo Jeesuksen sisar juttu on keksitty.
Siis mistä olet moisen kuullut?
että sinä olet hakoteillä. :-)
tien Jeesuksenkin olemassaolo sillä henkimaailman asiat eivät ole niin yksinkertaisia kuin luulisit.
herätyksen haudasta henkimaailmaan keväällä 1954 ja näin siis nuo asiat henkimaailmasta käsin mitkä tapahtuivat äidilleni ja äitini tytölle.
Synnyin sitten kuusi vuotta myöhemmin äitini lapsena (poika).
En ole siitäkään ihan sataprosenttisen varma mutta minä kutsun Jeesukseksi erästä energiaa jonka tunnen silloin kun hänestä puhutaan.
Henkimaailman asiat ovat aika yksinkertaisia. En tietenkään tiedä kaikkea mutta sen tiedän että mitään pahaa ei sieltä tule.
Sielut eivät ole haudassa, vain fyysiset ruumiit.
kuolee, hänen tietoisuutensa lakkaa ja hänen elämänhenkensä (1 Mooses 2 luku 7 jae) joka ei ole tietoinen osa ihmista, palaa Jumalan luokse (Saarnaaja 12 luku 7 jae).
Huomaa noista Raamatun jakeista että ihmisestä tuli elävä sielu vasta sen jlkeen kun Jumala oli puhaltanut häneen elämän hengen eli kun tuo elämän henki lähtee ihmisestä hänen tietoisuutensa lakkaa.
Olet raamatun uskossa. Silloin ymmärrän miksi kirjoitat noin. Minä en usko sillä tavalla.
Esim kun raamatussa lukee että Jumala oli puhaltanut henkensä ihmiseen tarkoittaa se ihan eri asiaa kuin mitä uskovaiset luulevat. Se on vertauskuvallinen eikä sitä pidä ottaa ihan sanasta sanaan todesta.
Ihminen ei ole fyysinen ruumis vaan henki. Ja tietoisuus ei koskaan lakkaa koska se ei ole ruumiissa. Tietoisuus ei ole materiassa.
että tietäisin kaiken kuolleiden tilasta mutta olen saanut nämä tiedot kokemuksen ja kirjojen (Raamattu ym.) kautta enkä halua suoraan tyrmätä toistenkaan näkemyksiä tai kokemuksia koska niidenkin kautta voin saada tiedon siitä mitä todella tapahtuu kuolleille.
eri tiedot. :-)
-ei Jeesus ole energiaa, vaan Persoona, joka vierailee luonnollisin silmin nähtävänä täällä meidän luonamme ja keskustelee ja kertoo taivasten valtakunnasta ja sanoo tulevansa pian. (nopeasti?)
Jeesuksen pikaiseen paluuseen ei yleensä uskota. On vain otettava huomioon se, että Jumalan ajanmääritys on erilainen, kuin meidän ihmisten.
-yksinkertaisia ne ovat, mutta yksinkertaisesti sieltä tulee myöskin pahaa, persoonallinen paha, saatana myöskin näyttäytyy ja iskee kiini ihmiseen sairauksien, ym pahojen asioitten kanssa.
Myös Jeesus. Saatana on taas ihmisten pelkojen energiaa. Ei siis mikään persoona sekään.
Sairaudet ovat meidän omia vitsauksiamme. Olisi korkea aika ottaa vastuu elämästään eikä antaa syytä kaikesta pahasta ja hankalasta jollekin ulkoiselle olemattomalle vallalle. Ikinä ei pahuudesta pääse eroon jos uskoo että se on saatanasta. Pahuus on ihmisistä itsestään.
Tarpeeksi monet ovat heidät kummatkin nähneet ilmielävänä edessään. Jeesuksen ja saatanan. Energiaa ei voi siinä mielessä nähdä. He puhuvat aivan samoin, kuin ihmiset.