Olen sen verran nuori, etten ole tarvinnut "viinakorttia". Monet minua vanhemmat puhuvat yleisesti siitä. ELI mikä se oikein oli? Oliko se joku ns. "kuponkijuttu" kuten tapana Itä-blokin maissa....? JA VIELÄ.... Jos kortilla sai ostaa esim. tietyn määrän per KUUKAUSI, niin sitehä sitä vasta hamatrattais. Joka kuukaudelle KUN OLIS PSYKOLOGISESTI ostettava MAXIMIMÄÄRÄ. samoin käytettävä kaikiien dementoituneitten naapurien ja sukulaisten "kuponkiTARJOUSkortit"!!!!
Sehän on yleinen reaktio KUN TAVARA ON KORTILLA. ja pimeä kauppa rehotaa. "Hei, kaveri, osta multa viinakortti".... (pöllitty ehkä!!!)
Sehän on yleinen reaktio KUN TAVARA ON KORTILLA. ja pimeä kauppa rehotaa. "Hei, kaveri, osta multa viinakortti".... (pöllitty ehkä!!!)
Vastaukset 3
Vanhimmat
pöllittyjä VIINAkortteja!!!! Hah, hah, haa!!!
johon merkattiin ostos.Myöhemmin tuli henkilökortin tapainen.Muistaakseni silloin oli ostoksen määrä tärkeä.Yleensä sanottiin myyjälle:"kaksi vaakunaa ja kaksi vinettoa" muuta ei kerralla saanut.Ehkä joku muistaa tarkemmin.
maksoi silloin leimavero 3 markkaa 2 kpl valokuvia. Sai kerralla esim. vodkaa 4 pulloa siis 2litraa viiniä 4 litraa josta tuli sanonta lastillinen viinaa.Mielenkiintoinen kohta oli Koskenkorvaa sai vain 2 pulloa.Koskenkorvahan oli niin sanottujen vähemmitöjen pimeä myyntituote, on vieläkin tallessa alkon myöntämä viinakortti.