mitä Raamattu sanoo. Minä ainakin uskon meidän nuoriso-ohjaajaa ennemmin kun se on niin hyvä tyyppi muutenkin. Raamattu on vaan vanha kirja. Meidän nuoriso-ohjaaja on sanonu että uudestikastaminen on väärin ja että vapaiden suuntien kristityt on väärässä aina. kirkko on niin iso ja hyvä että se selviää aina oppikiistoissa. katekismusta minä luen, enkä mitään Raamattua koska siinä sanotaan asiat ihan eri tavalla, varsinkin tuo kastejuttu. minut kastettiin pienenä ja serkkupoika tunnusti minun uskon. minä en itse varsinaisesti usko jumalaan mutta riparin kyllä kävin ja vähän aikaa isoskoulua että kai sillä taivaaseen pääsee kun on kerran kastettukin. ja pliis ei mitään hellarikommenttia tähän väliin. en usko raamattua vaikka kuinka sitä siteeraisitte. meidän nuoriso-ohjaaja osais kyl laittaa teille luun kurkkuun anapabtistit. nii.
Mitä väliä
sillä on
2139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuota se valheen henki omissaan teettää.
Saatana tekeytyy välillä lapsikastetuksi, välillä uudestaan kastetuksi, mutta aina se valehtelee.
Uudestaan kastaminen eli 1500-luvulla alkanut anabaptismi on valheen päälle elämänsä antamista ja hiekalle rakentamista, sillä sana sanoo "yksi kaste" hen baptisma, jossa "hen" on kasteiden lukumäärää yksi ilmaiseva sana. Yksi kaste on oikein ja Jumalasta.
Toinen kaste on pimeydestä, vaikka sitä on valkeuden kaapuun pukeutunut valkoinen saatana sinulle tarjoilemassa ja vaikka sitä kutsuttaisiin tosiuskovien kasteeksi tai vaikkapa kerubien kasteeksi, niin tuo toinen kaste on valkoisen Saatanan kaste.
luottamista siihen ,että Hän pitää meistä huolen, turvautumista rukouksessa Hänen apuunsa.