Nämä henkilöt (joita "munkeiksikin" kutsutaan), jotka siellä kadulla marssivat, eivät suinkaan ole mitään oikeita munkkeja. He ovat suurimmaksi osaksi nuorta väkeä, jotka, vaikka ovatkin munkinkaapuihin pukeutuneet, eivät ole mitään munkkeja. Jos nämä olisivat vähääkään oikeita munkkeja, pysyisivät he visusti luostareissaan ja keskittyisivät meditoimaan. Näin toimi heidän oppi-isänsä Buddhakin: Buddha oli nuoruudessaan prinssi, ts. poliittinen henkilö, mutta jätti kaiken maallisen toiminnan ja keskittyi ainoastaan pelastuksen saavuttamiseen. Tämän pitäisi olla jokaisen aidon munkin päämäärä, ei suinkaan mikään poliittinen aktivismi, jota nämä valemunkit harjoittavat uskonnon varjolla. Häpeäksi munkkijärjestelmälle tuommoiset..
Mitä Burmalle kuuluu?
Munkkimies
6139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pojat menevät munkki luostariin joksikin aikaa saamaan koulutusta.se kuuluu kulttuuriin eikä me tiedetä heidän kulttuuriaan tarpeeksi.olen käynyt monissa paikoissa missä pojat viettävät vähän aikaa elämästään siellä.se on kuin sisäoppilaitos,perehdytetään uskontoon kulttuuriin ja eritoten itsensä kehittämiseen.niistä pojista harva päätyy todillisiksi munkeiksi.
käytä oikeita nimiä!
Koska homomunkit ovat poliittisesti väärässä,
heidät pitäisi ympärileikata.
En kyllä purematta niele sotilasjuntan keksimää nimeä. Onneksi muutkin ovat samaa mieltä kanssani, lainaus Ilta-Sanomista:
"Myanmar on sotilasjuntan vanhalle Burmalle antama nimi, joka on ollut käytössä vuodesta 1989 lähtien. Maan täydellinen nimi on Myanmarin liitto.
Myös pääkaupungin nimi vaihdettiin Rangoonista Yangoniksi. Viime vuonna pääkaupungiksi vaihdettiin viidakon keskelle rakennettu Naypyidaw.
Myanmar-nimi symboloi monille burmalaisille sotilasjuntan tyranniaa ja rikoksia.
Maailmalla Myanmar-nimen ovat omaksuneet YK sekä suuret kansainväliset uutistoimistot kuten Reuters ja AP. Euroopan unioni on päätynyt kompromissimuotoon Burma/Myanmar. Britanniassa puhutaan pelkästään Burmasta, samoin Ruotsissa.
Suomen viranomaiset käyttävät Myanmar-muotoa, myös Helsingin Sanomien käytännön mukaan valtio on Myanmar. Suomessa esimerkiksi STT käyttää Burma-nimeä. Ilta-Sanomat käyttää valtiosta nimeä Burma."
Siinä selitys. :)
No eivät ne kaikki pyhät miehet, kuten Ilkka Kantola, Suomessakaan kieltäydy maallisista: lihasta ja politiikasta. On kuulemma esimerkki ja perheneuvoja.