Vaimoni on ex-todistaja, myös eläkkeellä kehitysvammaisuuden takia. Olen kuullut ettei vammaisia kastettaisi. Vaimoni on kastettu aikoinaan, vikoineen päivineen. Hän ei kyennyt noudattamaan sääntöjä ja erotettiin. Nyt hän joutuu kokemaan uskomatonta.. ja vain minun tähden. Please. please. please. Kirjoittakaa. Varsinkin todistajat. Pystyn vahvistamaan kyllä asiani todellisuuden.
[email protected]
[email protected]
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ex todistajat joutuvat täydellisen sosiaalisen poissulkemisen uhreiksi. Tarjoavat vain kaksi vaihtoehtoa: matele takaisin tai pysymme eristyksissä sinusta!
Apua vaimosi voi saada vertaistukiryhmistä, joita löytyy esimerkiksi veljesseura.org sivustolta. Myös UUT ry, eli Uskontojen Uhrien Tuki auttaa.
Jos vaimosi uskoo edelleen JT-propagandaa, niin siitä irtautumisen ensimmäinen aste on ajattelu.
Ajatella vaikka että tarkoittaako rakastava jumala tosiaan ihmiskunnan parasta tappamalla kaikki jotka vilpittömästi ovat eri mieltä. Sen jälkeen vain saman ajatuksen omaavat ihmiset elävät ikuisesti nuorina ja terveinä paratiisimaassa. Ymmärrän hyvin että vaikeasti sairas ihminen haluaa uskoa Jumalaan, mutta kannattaa valita joku kivempi Jumala kuin julma Jehova. Hän kiristää ihmissuhteilla, tappaa toisinajattelijat ja vaatii täydellistä palvontaa. Jehovalle vain täydellinen ihminen on lopulta kelvollinen. "Sairaat on parannettava jotta olisivat onnellisia" on kestämätön ajatus tässä todellisuudessa.
Tuulesta temmattu tarina.
Provoilua tuo aloitusviesti siis, ei se mihin vastasin vahingossa.
olen hämilläni ja vihainen itselleni kun en osaa auttaa.
Kuka lukijoista voisi puuttua ja auttaa tätä hädässä olevaa.
vaimosi on kastettu.ei hän toiseen kertaan tarvitse kasteelle mennä.eikä voikaan.