eli ev.lut.kirkko johon suurin osa suomalaisista kai kuuluu ja sitten tämä Vapaaseurakunta, miten vapaaseurakunnan opit yms eroaa ns, tavallisesta ev.lutkirkosta? Kiinnostaisi todellakin tietää.
mitä eroa on
näillä kahdella uskonnolla?
6258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kastetaan vain uskovia aikuisia/teinejä. Ev lut kirkossa kastetaan myös vauvoja.
kovin moni vauvana vielä voikaan olla uskossa.Olen kuullut myös sellaisen väittämän että vapaaseurakunnan oppien mukaan ainoastaan julkisesti uskonsa tunnustava pääse taivaaseen,,kaikki loput joutuu automaattisesti sinne toiseen paikkaan..eli kaikki epäsuskoiset maailaman ihmiset jotka eivät tästä pelastavasta sanomasta mitään tiedä, ovat "out".
Sinun käsityksesi mukaan Kristus ja Johannes kastaja eivät olleet uskossa vauvasta lähtien vaikka Raamatussa niin sanotaan. Vapaaseurakunta ei päätä taivasten valtakunnan osalta asioita! Onneksi.
Sehän oli tämä missä käsittääxeni vaikuttaa veli saarikalle, korjatkaa jos olen väärässä, mitä kylläkin lähes koskaan tapahtuu.
Hallits3eva ero lienee siinä että vapaaseurakunnan kokoontumisessa saa ja kuuluu käyttäytyä kuin mielipuoli eikä kärrätä pois. Siellä saa myös huutaa kansanryhmiä loukkaavia juttuja täyttä kurkkua kuten JJJOKAINEN HHOMO!!! JJOKAINEN RRRUNKKARI!! ON MATKALLA HHELVETTIIIIIN! kuten saarikalle yhdessä sana ja ylistys-lähetyksessään niin vakuuttavasti meille tyhmille valisti. Aika tarkkaan noin se meni, täydellisestä sanatarkkuudesta en mene sanomaan.
Eli lyhyesti, vapaakirkko on hihhuleille, evlut järkevämmille ihmisille.
kanssasi, en ymmärrä miksi sukulaiseni alkoi kulkea vapaaseurakunnan tilaisuuksissa kun hän jo kuuluu evlutseurakuntaan.Ehkä he kuvittelevat olevansa jotenkin parempia ihmisiä.
Kun on monenlaisia ihmisiä, on monenlaisia seurakuntia. Opillisia eroja ei ole paljoa, joten näiden kahden välillä vaihtamisessa ei mitään dramaattista tapahdu.
Ei ole yksi parempi toista, mikä kenellekkin parhaiten sopii. Paremmuudella ei kannata alkaa paisuttamaan itseään, missään leirissä.
Niin ja veli saarikalle ei kuulu vapaakirkkoon. Käsittääkseni hänen luotsaama sana ja ylistys on oma itsenäinen yhteisönsä, ehkä juuri siksi se erottuu vahvasti joukosta.