js-koodin paikan määrittäminen

miten..?

eli siis mulla on sivuilla ennen varsinaisen sisällön alkua eli siis titlen ja headin välissä js-koodi:


tuo koodin sisältö tulostuu siis yhteen ja tiettyyn paikkaan sivulla, miten saisin sitä muutettua alemmaksi?

en voi tehdä div-asetteluakaan, koska tuo on määritelty ja pitää määritellä ennen sisältöä...

1

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palvelimelta

      Palvelimesi ei tarjoa javascript-tukea.

      Itse huomasin saman asian juuri hiljattain, kun väsäsin ostoskorisysteemin javascriptillä ja sain sen toimimaan omissa koneissani (Win xp, 2K) hämmästyttävän hyvin sekä ie:llä että firefoxilla.

      Mutta sitten kun mätin kaikki Saunalahden palvelimelle, toimiminen loppui. Mitään sivun ulkopuolelta haettavaa js-koodia ei löytynyt!

      Selitys: ei ole palvelintukea javascriptille, eikä tule! Siis vain HTML-sivun sisällä oleva koodi toimii. Meni parin viikon ähellys hukkaan!

      Vai menikö? Eli nyt esitänkin kysymyksen kokeneemmille nettikoodareille, että onko millään konstilla mahdollista "includeerata" ulkopuolista js-koodia HTML-sivulle?

      Vai pitääkö ruveta opettelemaan vielä ajaxia ja php:täkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe