"Helsinki-Vantaan lentokentällä otetaan lokakuussa koekäyttöön henkilöskanneri, joka näkee vaatteiden alle. Kuvat eivät jää koneen muistiin talteen, joten väärinkäytön mahdollisuutta ei ole edes teoreettisesti, Vikström sanoo. Laitteen eduiksi voi laskea myös, että se on tarkempi kuin metalli-ilmaisinportti eikä se tee inhimillisiä virheitä, joita voi syntyä käsikopelolla tehtävässä tutkimuksessa".
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vaatteiden alle näkevä skanneri koekäyttöön Helsinki-Vantaalla/1135230655190?ref=rss
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vaatteiden alle näkevä skanneri koekäyttöön Helsinki-Vantaalla/1135230655190?ref=rss
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessä on röntgensäteilylaite. Röntgensäteilylle altistaminen ilman hyvää lääketieteellsistä syytä on lääkärietiikan vastaista.
"väärinkäytön mahdollisuutta ei ole edes teoreettisesti, Vikström sanoo"
Silleen teoriassa joku voi ihan muuten vaan ottaa kamerakännyllä kuvan monitorikuvasta. Teoriassa näin ei missään päin maailmaa tietenkään mitenkään tapahdu vaan käytäntö saattaapi olla toinen.
lennettyä,painajaismaista.