Eilen illalla kello 21.39 Suomen yllä nähtiin superbolidi eli yli 100 kertaa täysikuuta kirkkaampi tulipallo. Kyseessä on kirkkain tähdenlento mitä Suomesta käsin on havaittu yli 30 vuoteen.
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=suberbolidi_rajahti_suomen_ylla&more=1&c=1&tb=1&pb=1
Suberbolidi räjähti
10
1400
Vastaukset
- pyöristäkin suli,
se on uhvo!
Oli kyllä aika vaikuttava posahdus se. Ihan valkosena välähti joka paikka. Onneksi olin just ikkunaan päin, muuten ois mennyt kyllä ohi tuollaset maailman menot. Upeeta!
Mutta YLE:n tektitv:n sivulla puhutaan oikeen jostain radioaallosta.. :D
http://www.yle.fi/cgi-bin/tekstitv/ttv.cgi/598/- Starman
Valovoimaltaan tosi mahtava.
Mutta tuo YLE:n sivuille viittaaminen menee kiville. Eri asiasta kyse. Se ettei valtakunnan firman sivujen kulmissa ole julkaisu- / päivityspäivämäärää ei ole tavatonta. Sama ongelma kronologian seuraamisessahan on WEB:ssäkin. Näissä lärpätyksissä ajantasaisuus on ok. - Suvi:)
..Kun yhtäkkiä tuulilasin yläreunaan ilmestyi kirkas vana, jonka kärjessä oli pallo. Kauan ihmeteltiin jälkeenpäin kaverin kanssa, että mikä tuo oli, kun raketit nousee ylöspäin, eikä ikinä noin kirkasta tähdenlentoakaan olla nähty. Hyvä, että selvisi, mikä se oli.
- superbolidi
ja isompiakin.
- Paniikki!
Todennäköisesti seuraavien viidenkymmenen vuoden aikana tulee ainakin yksi samanlainen. Apua! Me kuollaan kaikki!
- superbolidi
Paniikki! kirjoitti:
Todennäköisesti seuraavien viidenkymmenen vuoden aikana tulee ainakin yksi samanlainen. Apua! Me kuollaan kaikki!
APUWAAA!!! Wiirus tuli Suomeen!!!!!
- Henq
superbolidi kirjoitti:
APUWAAA!!! Wiirus tuli Suomeen!!!!!
Hei lopettakaas ny tollaset asiattomat " Wiirus " jutut sun muut. Puhukaa asiaa jos on puhuttavaa ..
- cokos
Näin saman ilmiön!
Olin juuri töissä taksissa kun näin sen valoilmiön ja mainitsin siitä asiakkaalleni.Olin hyvin ihmeissäni kun pimeä taivas muuttui hetkeksi ihan kirkkaan sinipunaiseksi. Kyytiläinen vain totesi että pikkupojat leikkii raketeilla tienvarressa... Kello oli jotakin 21.35. Seuraavana päivänä luin siitä tv:n tekstisivuilta ja totesin että siinä se pikkupoikien "rakettiammuskelu" oli... Se oli "Superbolidi"... = )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731