Pohjois-Karjala on hallinnollinen kummajainen. Se on yhtä kaukana oikeasta Karjalasta kuin luode on lounaasta. Siellä ei ole paljoakaan Karjalaan liittyvää, mutta silti sitä kehdataan markkinoida jopa nimellä "Karjalan laulumaat"! Pohjoiskarjalaiset ovat kansanluonteeltaan, murteeltaan ja kulttuuriltaan sekakansaa, joka on oikeiden karjalaisten ja savolaisten sekoitus - ja huomattavasti lähempänä savoisia kuin karjalaisia. Pohjois-Karjala on aivan yhtä keinotekoinen alue kuin Pohjois-Korea. Toki Suomen puolella oikeaa Karjalaa ja oikeaa, puhdasta karjalaisuuttakin vielä on. Nimittäin aivan kaakonkulmassa, Kotka-Kouvola-Lappeenranta-Imatra-akselilla.
Pohjois-Karjalaa ei ole.
13
1086
Vastaukset
- tyst nyt
On se ihan hyvää seutua. Monella sukulaisella on siellä iso maatila. Mummo sai kuitenkin omalta sukultaan sen pienimmän alueen ja kaikilla muilla on siiten niin isot maatilat. No jaa mutta ihan hyvä alue se on.
- Evakon_poika
Äsken hikoilin saunassa, nyt en. Minä en puhunut siitä, onko alue hyvää vai huonoa. Kukin rakastaa sitä maakuntaa mihin on tottunut. Minä puhuin siitä, miten Pohjois-Karjalaa pidetään osana oikeaa Karjalaa, vaikka se ei sitä ole.
- saamatonata sakkia
Evakon_poika kirjoitti:
Äsken hikoilin saunassa, nyt en. Minä en puhunut siitä, onko alue hyvää vai huonoa. Kukin rakastaa sitä maakuntaa mihin on tottunut. Minä puhuin siitä, miten Pohjois-Karjalaa pidetään osana oikeaa Karjalaa, vaikka se ei sitä ole.
Mitähän sinä löperö tiainen höpiset. Oliko saunassa häkää ja kaasuja liikaa? Taidat elää tyhjössö, jossa vain karjalaisuuden pierut pyörii!
- näihä se o
Evakon_poika kirjoitti:
Äsken hikoilin saunassa, nyt en. Minä en puhunut siitä, onko alue hyvää vai huonoa. Kukin rakastaa sitä maakuntaa mihin on tottunut. Minä puhuin siitä, miten Pohjois-Karjalaa pidetään osana oikeaa Karjalaa, vaikka se ei sitä ole.
Suurin osa Pohjois-Karjalaisista on savolaisia, mutta savolaiset ja karjalaiset ovat taas yhtyneet. Tarkoitan siis, että monen pohjoiskarjalaisen vanhemmista toinen on menetetystä karjalasta ja toinen on aito savolainen.
- paljon siellä on
Evakon_poika kirjoitti:
Äsken hikoilin saunassa, nyt en. Minä en puhunut siitä, onko alue hyvää vai huonoa. Kukin rakastaa sitä maakuntaa mihin on tottunut. Minä puhuin siitä, miten Pohjois-Karjalaa pidetään osana oikeaa Karjalaa, vaikka se ei sitä ole.
Aika monen pohjois karjalaisen ukki tai mummi on kuitenkin kotoisin Karjalasta. Tuskin sitä nyt enää mitään täydellistä aluetta jos vain on karjalaisia ja karjalaista kulttuuria saadaan aikaiseksi. Nautitaan siitä mitä meillä on ja yritetään siinä alueella missä elämmme säilyttää karjalaisuus.
- oikealla Karjalalla?
Nykyinen Pohjos-Karjala oli osa varsinasta Karjalaa aina Stolbovan rauhaan saakka ja oikeastaan vielä senkin jälkeen. Yhteys Laatokan Karjalaan nimittäin katkesi siellä vasta Uudenkaupungin rauhassa.
Viittaamasi nykyinen Kaakkois-Suomi sitä vastoin erkani varsinaisesta Karjalasta jo keskiajalla. Stolbovan rauha tosin palautti joksikin aikaa yhteyden Karjalan ydinalueille Laatokan rannoilla. - Putkiluu
Veikko Vennamon suopealla avustuksella tyrittiin se homma.
Karjalan kieli ja kulttuuri tuhottiin siirtolaisuuden myötä. Hajotettiin karjalaiset ympäri Suomea. Pakkoasutettiin. Pohjanmaalle ja Hämeeseen. Varsinkin Pohjanmaalta ihmiset tulivat takaisin Pohjois-Karjalaan ja Savoon.
Kieli hävisi. Kulttuuri hävisi.
Venäjän Karjalassa kieli säilyi ja nykyisinkin sitä opetetaan. Kouluissa.
Minä olen savolainen. Olen nähnyt siirtolaisten taistelun sotien jälkeen elinoloistaan. Leivästä ja elinoloistaan pienillä maatilkuillaan. Olen nähnyt Karjalan kielen ja kulttuurin kehityksen molemmin puolin rajaa.
Suomessa ei ole tehty sotien jälkeen mitään Karjalan kielen hyväksi. Ei ensimmäistäkään aapista.
Karjalan tasavallassa aapisia riittää.
Arvostelen suuresti tätä tilannetta. Karjalan kieltä ei meillä Suomessa ole vaalittu. Kieli on hävinnyt
Ajoin kerran Karjalan Tasavallassa Prääsästä Pitkärantaan vievää tietä. Vieljärven tienoilla liftasi eräs nuorehko nainen kyytiin. Hän kertoi selvällä karjalan kielellä, miten aikuiset kieltä siellä opiskelevat.
Meikäläisessä kansalaisopistossa. Kylässä on vain yksi koulu, mutta aikuisopiskelu on silti järjestetty. Karjalan kieltä opetetaan.
Mitä johtopäätöksiä tästä kielen kehityksestä pitää tehdä?
Evakon_poika, lähde mukaan automatkalle Venäjän Karjalaan. Pitkärantaan, Salmiin, Aunukseen. Majapaikka löytyy. - Vai huono itsetunto?
Huvittavia tuollaiset karjalaissukuisten jälkeläiset, jotka ovat niin mustasukkaisia karjalaisuudestaan, että yrittävät sitä toisilta viedä.
Viipurilaisetkin olivat vain viipuriin pesiytyneitä länsisuomalaisia ja savolaisia. Ainoat aidot karjalaiset säilyivät luterilaisuuden ja ruotsalaisten aiheuttamalta tuholta Pohjois- ja Laatokan-Karjalan rämeissä.
Ja voin vannoa, että jos Pohjois-Karjala olisi viime sodissa menetetty, niin sinäkin volisisit ja voivottelisit "menetetyn ja tuhotun Pohjois-Karjalan laulumaiden" perään :D - karjalaisuuden ilmentymä
Pohjois-Karjala ja Laatokan Karjala olivat hyvin kiinteästi vuorovaikutuksessa ennen sotia. Tämä näkyi mm. siinä, että kulkuyhteydet oli rakennettu kulkemaan Pohjois-Karjalasta Sortavalan kautta. Pohjois-Karjalasta oli huonommat kulkuyhteydet länteen kuin Laatokan Karjalaan. Ja, kun siirrytään ajassa hieman taaksepäin niin huomataan, että yhteyksillä Vienan Karjalaan oli hyvin suuri merkitys Pohjois-Karjalaan. Repolan kauppatie on käsite, joka tunnetaan tänäkin päivänä.
Karjalaisuus ja ortodoksisuus liittyvät vahvasti toisiinsa. Tämä myös erottaa jossain määrin Karjalan kannaksen ja Laatokan Karjalan toisistaan. Kannaksella ortodoksisuuden osuus oli selkeästi vähäisempi. Mutta tuskinpa se nyt tarkoittaa samaa kuin vähäisempää karjalaisuutta. Tuo ortodoksisuuden perimä näkyy myös Pohjois-Karjalassa voimakkaammin kuin mitä Etelä-Karjalassa tänä päivänä. Tämä on varsin vahva todiste Pohjois-Karjalan kuulumisesta Karjalaan. Toinen erittäin vahva näyttö karjalaisuudesta Pohjois-Karjalassa on karjalainen ruokakulttuuri. Missäs muualla kuin juuri Pohjois-Karjalassa Carelia à la Carte on leimallinen ja niin voimakkaasti karjalaisesta kulttuurista signaloiva käsite, että maamme johtavat keittiömestarit yhdessä amerikkalaisten ja venäläisten huippuosaajien kanssa olivat tällä viikolla Kolilla tutustumassa sen antiin. Samoin tv-julkkiskokki Sara LaFontaine vieraili syyskuun alussa Kolilla ja Bomballa tekemässä tv:lle ruokaohjelmia Karjala-nimikkeen alla.
Ja lopuksi käsite "karelianistit". Missäpä muualla nyky-Suomen alueella kuin Pohjois-Karjalassa nämä taiteilijoina erinomaisesti kunnostautuneet aikansa merkkihenkilöt kävivätkään virittäytymässä karjalaisuuden sisimpään olemukseen ja luomassa itse taidettakin. Runeberg, I.K. Inha, Samuli Paulaharju, Sibelius, Akseli Gallen-Kallela, Järnefeldt, Leino, Aho, Munsterhjelm ja monet muut taiteilijat ovat kuvanneet Karjalaa juuri Pohjois-Karjalan kautta.- MERKKIHENKILÖ PUUTU
listalta ELIAS LÖNNROT KANSAN RUNOUDEN KERÄÄJÄ
- avarakatseinen
Varmasti ollut vuorovaikutteisuutta!
Mutta olennainen kysymys onkin, mihin ... aikoinaan Sortavalasta länteenpäin lähtevä oli menossa?
Siis jos hän kierteli kaupustelijana Joensuun ymäristöpitäjiä? Oliko hän mielestään Pohjois-Karjalassa? Vai Karjalassa? Missä Savo alkoi? Ilomatsissako? Kiihtelysvaarassa vai Liperissä. Heinävesi ainakin on Savoa!
Ja savolainen sukukunta Rantasalmelta on esim. Uskaljärvellä? Savoa?
Taitaa olla Kekkosen keksintöä koko "Pohjois-Karjala!? - ......
avarakatseinen kirjoitti:
Varmasti ollut vuorovaikutteisuutta!
Mutta olennainen kysymys onkin, mihin ... aikoinaan Sortavalasta länteenpäin lähtevä oli menossa?
Siis jos hän kierteli kaupustelijana Joensuun ymäristöpitäjiä? Oliko hän mielestään Pohjois-Karjalassa? Vai Karjalassa? Missä Savo alkoi? Ilomatsissako? Kiihtelysvaarassa vai Liperissä. Heinävesi ainakin on Savoa!
Ja savolainen sukukunta Rantasalmelta on esim. Uskaljärvellä? Savoa?
Taitaa olla Kekkosen keksintöä koko "Pohjois-Karjala!?... kulki Savon ja Karjalan perinteistä maakuntarajaa pitkin. Siinä on edelleenkin Savon ja Pohjois-Karjalan raja.
Sortavalalainen kauppias oli siis Karjalassa kulkiessaan Pielisen rantoja. Eri asia on, ettei se sortavalalainen kauppiaskaan välttämättä enää vuoden 1617 jälkeisellä aikakaudella ollut sukutaustaltaan karjalainen. Länsi-Karjala savolaistui paljon aikaisemmin kuin Itä-Karjala venäläistyi.
- toiveajattelua
se Pohjois-Karjalan karjalaisuus. Savolaiset siellä ovat olleet niskan päällä jo kohta 400 vuotta. Se mitä siellä runokarjalaista oli jäi sotien jälkeen tasan tarkkaan Venäjän puolelle ja ne ihmiset siirrettiin kuka mihinkin.
Ainoa kolkka Suomen alueella missä vanhaa, katkotonta asutusta Karjalasta on jäljellä on Etelä-Karjala.
Yrittäkäämme kukin vaalia karjalaisuutta siellä missä asumme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830