Sodat ja

uskonnollisuus.

Mistähän mahtaa johtua, että Euroopassa ja lähialueilla kriisit syttyvät siellä, missä uskonnolla on vahvin ote?

Esimerkkeinä Irlanti (katolisia ja protestantteja), Balkan (ortodokseja ja muslimeita), Palestiina (juutalaisia, kristittyjä ja muslimeita).

Lisäksi USA, joka on maailman uskonnollisin sivistysmaa, on jatkuvasti osallisena useassa sodassa ympäri maailmaa.

Kristinusko - rauhan uskonto. Hah.

13

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen tiedän, että uskonnoilla (kristinuskonto mukaan lukien) ei ole yhtymäkohtaa Jeesuksen Kristuksen kanssa.

    • vääräuskoinen

      Uskovainen olettaa että hänen uskomus on ainoa
      oikea. Aseet ovat miehisyyden symbooli" mellä
      kullinjatke on Bemari". Ja mukavahan lienee
      kokella kumpaakin.

    • Valtakoneiston manipulaatiovälineenä uskonto ja uskonnolliset tunteet ovat oiva väline ihmisten saamiseksi toimimaan halutulla tavalla. Järki ja terve ymmärrys saavat väistyä kun uskonnolliset tunteet alkavat ohjata ihmisten ajattelua ja toimintaa halutuihin suuntiin. Paha ulkoistetaan oman uskonnollisen viitekehyksen ulkopuolisiin ryhmiin: me olemme oikeassa; me olemme Jumalan valittu kansa; meidän tulee taistella maailmassa vaikuttavia saatanallisia voimia vastaan. "Joka ei ole meidän puolellamme, on meitä vastaan" - kuten vaikkapa nykyisessä maailmanlaajuisessa "terrorismin vastataisessa sodassa".

      • ei tappele

        Se on varma se.

        Nähdessäsi jonkun sotivan, voit saman tien todeta, ettei se ole uudestisyntynyt Jumalan lapsi.


      • sivari.
        ei tappele kirjoitti:

        Se on varma se.

        Nähdessäsi jonkun sotivan, voit saman tien todeta, ettei se ole uudestisyntynyt Jumalan lapsi.

        Havaintojeni mukaan uudestisyntyneillä helluntailaisilla ei ole yleensä mitään ongelmaa mennä armeijaan ja opetella sotimaan ja tappamaan. Toki sivareita löytyy niin kuin vaikka ateisteistakin.


      • ja sota /sodassa
        sivari. kirjoitti:

        Havaintojeni mukaan uudestisyntyneillä helluntailaisilla ei ole yleensä mitään ongelmaa mennä armeijaan ja opetella sotimaan ja tappamaan. Toki sivareita löytyy niin kuin vaikka ateisteistakin.

        tappaminen on kaksi eriasiaa


      • hissuttelija
        ei tappele kirjoitti:

        Se on varma se.

        Nähdessäsi jonkun sotivan, voit saman tien todeta, ettei se ole uudestisyntynyt Jumalan lapsi.

        ei ollut 1939-1944 juuri muita uudestisyntyneitä kuin aseistakieltäytjät ja käpykaartilaiset?


    • merim.raimo

      rauhan uskonnot ? Hah Hah

      • eikä sotke

        ateismia kommunismiin.

        Kuinkas monessa konfliktissa ateismi on ollut pääosassa viimeisen 60 v aikana?

        Natsit eivät olleet ateisteja, vaan protestantteja ja katolisia.


      • pax*

        Ateismi, kommunismi, natsismi jne eivät ole uskontoja, vaan aatteita.

        Aatteissa voi ilmetä samantapaista kiihkomielisyyttä kuin uskonnoissakin. Jotkut aatteet ovat käyttäneet uskontoja vallankäytön välineinä. Päinvastaistakin on tapahtunut.

        jukka.finland tiivisti hyvin uskonnon ja uskon välisen eron. Niillä ei ole yhteyttä.

        Eri uskontojen välillä on käyty runsaasti sotia ja saman uskonnon sisälläkin on taisteluja.
        Uskovaisetkaan eivät ole vapaita keskinäisistä kahnauksista.

        Mistä nämä taistelut ja riidat tulevat. Himoista, jotka sotivat meissä. Usein vallanhalusta ja turhan kunnian pyytämisestä, jotka vain puetaan epäitsekkäämpiin asuihin. Taistelemme lihan asein, vaikka Sana opettaa, että lihan mieli on vihollisuutta Jumalaa vastaan.

        Jumala tahtoo, että kuoletamme lihamme mieliteot ja elämme Hengen mukaan. Tapahtukoon Hänen tahtonsa.


      • merim.raimo
        eikä sotke kirjoitti:

        ateismia kommunismiin.

        Kuinkas monessa konfliktissa ateismi on ollut pääosassa viimeisen 60 v aikana?

        Natsit eivät olleet ateisteja, vaan protestantteja ja katolisia.

        kommunismi sotkee itsensä ateismiin.Oikeaoppinen kommunisti on Jumalankieltäjä.


    • Matti E Simonaho

      Toinen Maailmansota ja Natsi-Saksa oli kristinuskon levittämän propagandan tulos ja summa. Levottomuudet ja sodat suomalaisten ja venäläisten välillä eivät johtuneet siitä mitä venäläisten ja suomalaistten välillä on, vaan siitä mitä suomalaisten ja venäläisen välissä on; "Sivistys ja Kristinusko". Kaikki mikä on kristinuskosta päättyy aina - aina - sotaan.

    • ateisti-81

      Irlannin tilanne on loistava esimerkki siitä, että kristityt eivät osaa elää sovussa edes keskenään. Naapurin murhaaminen ei vissiin tunnu uskovaiselle missään, etenkin jos naapuri kuuluu vähän erilaiseen kirkkokuntaan. Irlannin kristillinen terrori ei eroa vaikutuksiltaan vastaavasta islamilaisesta terrorismista.
      Uskonto on ase, jota käytetään aina toisten alistamiseen uskonnon sisällöstä riippumatta.

      USA alkaa olla todellinen uhka kaikille ja koko maailmalle. Bushin aikana maailman tilanne on kulkenut kohti III. maailmansotaa vääjäämättä. Sananvapaus on kärsinyt ja ihmisoikeudet ovat kaventuneet, myös Suomessa. Bush uskoo tosissaan sytyttävänsä sotia Jeesuksen tähden ja toteuttavansa Jumalan tehtävää. Toivottavasti seuraava Yhdysvaltain presidentti on yhteistyöhaluisempi ja fiksumpi. Kerry olisi ollut hyvä valinta.

      Kaikkein surullisinta on se, että typerät suomalaiset eivät edes ymmärrä sitä miten vaarallinen mies Bush on. Nykyinen poliitikkojemme Nato-myönteisyys ja USA:n pyllyn nuoleminen etovat minua. Suomen tulisi linjata ulkopolitiikkansa toisin. Ehkäpä kannattaisi kuunnella esimerkiksi itänaapurin johdon mielipiteitäkin välillä. Putin puhuu ihan järkeäkin puhuessaan USA:n toiminnasta.

      Kertokaa mulle miksi suomalaispojat tulevat kotiin arkussa jostain Libanonista saati sitten Irakista tai Afganistanista? Suomi saisi vetää joukkonsa kotiin kaikkialta USA:n sodista. Juttu on niin, että minä en tartu aseeseen missään oloissa yhdenkään hallituksen käskystä. En "puolusta" EU:ta, en osallistu missään oloissa NATO:n palvelemiseen enkä myöskään osallistu sellaisen maan puolustamiseen joka ei enä ansaitse miestensä osallistumista maanpuolustustehtäviin koska maa on lipumassa NATO:n jäseneksi vastoin kansan syvien rivien tahtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe