Suomi osallistui Pietarin jätevesipuhdistamon rakennuskustannuksiin miljardilla (tuhat miljoonaa) eurolla, toisen puolen maksoi kuulemma Venäjä. En väitä etteikö se olisi ollut hyvä asia mutta >> Suomessa tingitään koulutarvikkeista, terveydenhoidosta ja kaikesta muusta ja samaanaikaan annetaan öljyvaltiolle käsittämätön rahamäärä eikä se ole ainut. Kenen pää pitäisi "asettaa vadille" ja lopettaa rahantuhlaus ulkomaalaisille ja keskittyä suomalaisten hyvinvointiin. Aina on raha ulkomaille kelvannut näiltä meidän hulluilta poliitikoilta ja virkamiehiltä.
Rahaa riittää Venäjälle.
kari25
5236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lähes 2 miljoonan euron arvoiseen hankkeeseen kanavoitiin ympäristöministeriön kautta verovaroja noin 600 000 euroa.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id71154.html
Vai että miljardi
Yle uutisoi kahdesta miljoonasta mutta tosiasiassa on kyse kahdesta miljardista, jota Suomi rahoitti tuhannella miljoonalla (vaalikeskustelu / Vanhanen) ja ko. henkilö sanoi vielä piikin olevan auki venäjälle ???? Yle valehtelee tahallaan kun kansa ei pidä totuuksista.
Fosforinpoistolaitokseen Suomi lahjoittaa todella 1 miljoonaa euroa, kuten Yle kertoo oikeaoppisesti, pyydän anteeksi. Rahamäärä, jonka Suomi lahjoittaa Pietarin jätevesilaitteisiin on kylläkin huomattava, en edes nyt yritä arvata. Kävin lähialueyhteistyö sivuilta kopioimassa oheisen tekstin, joka kertoo meidän verorahoja käytetyn vuoden 1990 jälkeen yli miljardin euron eli eihän tuo vuotta kohden ole kovin paljon, meillähän on varaa, rikkaalla kansalla. "Suomi on osoittanut vuosina 1990 - 2006 lähialueyhteistyön toimintaohjelmansa puitteissa yhteistyömaiden (Venäjä, Baltian maat, Keski- ja Itä-Euroopan maat sekä eräät IVY-maat) taloudellisen ja poliittisen muutosprosessin edistämiseen yhteensä noin 1 193 miljoonaa euroa. Tästä summasta on Venäjän kanssa toteutettaviin yhteishankkeisiin suunnattu lähialueyhteistyömäärärahaa vuosina 1990 - 2006 noin 232 miljoonaa euroa.".
Kivaa olla vieraanvarainen , vaikka isoveli
pystyisi kyllä ostamaan vaikka koko Suomen.
Ehkäpä siinä sivussa ostetaan ystävä naapuriin
joten kerman on kivaa puuhastella keskenään.
Ympäri maailmaa herkutellaan pienen Suomen veronmaksajien rahoilla, homma senkun leviää vaan.
Kusipäitä on aivan liikaa päättäjissä. Siitä on tehtävä loppu.