Mutta kun hän tätä ajatteli, niin katso, hänelle ilmestyi unessa Herran enkeli, joka sanoi: "Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa tykösi Mariaa, vaimoasi; sillä se, mikä hänessä on siinnyt, on Pyhästä Hengestä... Tämä kaikki on tapahtunut, että kävisi toteen, minkä Herra on puhunut profeetan kautta, joka sanoo: "Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja tälle on annettava nimi Immanuel", mikä käännettynä on: Jumala meidän kanssamme. -- Mt. 1:20,22,23
Niin Maria sanoi enkelille: "Kuinka tämä voi tapahtua, kun minä en miehestä mitään tiedä?" Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: "Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi. -- Lk. 1:34,35
Ennustuksen konteksti: Jesajan kirjan 7. luvussa kerrotaan tarina jossa Syyria (Aram) ja Israel uhkaavat hyökätä Juudaa vastaan vallatakseen sen, mikä saa Juudan kuninkaan Aahaan ja juudalaiset suuren pelon valtaan. Tästä syystä Jumala lähettää profeetta Jesajan Aahaan luo rohkaisemaan tätä ja lupaamaan ettei Syyrian ja Israelin valloitussuunnitelma tule onnistumaan. Sitten Jumala kehottaa Aahasta pyytämään häneltä minkä tahansa merkin, joka rohkaisisi tätä uskomaan tähän lupaukseen. Aahas kuitenkin kieltäytyy ja Jumala närkästyy ja päättää sitten itse minkä merkin hän heille antaa.
Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel. -- Jes. 7:14
Vaikka tekstissä pojan äidistä käytetty heprean sana 'almah' käännettäisiinkin neitsyeksi, tekstiä ei tarvitse lukea niin että tämä tyttö olisi edelleen neitsyt tullessaan raskaaksi, vaan voidaan voidaan ymmärtää myös niin että tämä nuori nainen joka oli sillä hetkellä neitsyt ja naimaton, menisi naimisiin ja tulisi raskaaksi. Ja jos kyseessä olisi todella tyttö joka vielä neitsyenä ollessaan olisi tulossa raskaaksi, tulisi niiden jotka tulkitsevat ennustuksen viittaavan sekä Jesajan omaan aikaan että Jeesukseen, uskoa että jo Jesajan aikana oli tapahtunut neitsyestä syntyminen, mistä ihmeestä ei kuitenkaan ole minkäänlaista mainintaa VT:ssä.
Mutta yksityiskohdat joka tekivät tapauksesta ennustavan merkin olivat se että kyseinen tyttö 1) menisi naimisiin ja tulisi raskaaksi, että 2) hänen synnyttämänsä lapsi olisi juuri poika ja että 3) hän antaisi tälle juuri nimen Immanuel, joka merkitsee "Jumalan on meidän kanssamme", viitaten juuri siihen lupaukseen minkä Jumala oli antanut Aahaalle siitä että hän pelastaisi tämän valtakunnan Syyrian ja Israelin valloitusyritykseltä. Seuraavassa luvussa Immanuelin viitataan myös tällä tavoin,
Riehukaa, kansat, kuitenkin kukistutte; kuulkaa, kaikki kaukaiset maat: sonnustautukaa, kuitenkin kukistutte; sonnustautukaa, kuitenkin kukistutte.
Pitäkää neuvoa: se raukeaa; sopikaa sopimus: ei se pysy. Sillä Jumala on meidän kanssamme [hpr. immanu El]. -- Jes. 8:9,10
Merkin ei tarvitse olla yliluonnollinen ihme, ja esim. sateenkaarta kutsutaan Raamatussa merkiksi [hpr. oth] (1 Ms. 9:13). Jesaja myös kutsuu itseään ja omia aivan luonnollisella tavalla profeetta-vaimonsa kanssa siittämiään lapsia merkeiksi.
Katso, minä ja lapset, jotka Herra on minulle antanut, me olemme Herran Sebaotin merkkeinä ja ihmeinä Israelissa, hänen, joka asuu Siionin vuorella. -- Jes. 8:18
Ennustus ei myöskään pääty tähän, vaan jatkuu seuraavassa jakeessa, osoittaen sen kontekstin olevan kiinteästi Aahaan ja Jesajan omassa ajassa,
Voita ja hunajaa hän (Immanuel) syö siinä iässä (n. 12-13 v.), jolloin hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän;
sillä ennenkuin poika (Immanuel) on oppinut hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän, tulee autioksi maa (Efraim, Israel),
jonka (jonne leiriytyneitä, j. 2, "Aram on leiriytynyt Efraimiin") kahta kuningasta (Pekahia ja Resiniä) sinä (Aahas) kauhistut. -- Jes. 7:15,16
On myös esitetty että se että ennustus merkistä osoitettiin koko Daavidin suvulle (jj. 13,14), eikä vain Aahaalle itselleen, osoittaisi sen viittaavan myös kaukaisempaan aikaan kuin Aahaan omaan aikaan [1]. Jakeessa 17 Jesaja kuitenkin puhuu Assyrian valloitusretkien mukanaan Daavidin suvulle tuomasta ajasta, jonka tulemisen merkkinä Immanuel-lapsi juuri tulisi olemaan. Assyrian hyökkäyksen ja voita ja hunajaa syövän Immanuelin liittää ajallisesti yhteen jakeiden 18 ja 20 ilmaisu "sinä päivänä [hpr. ba-jom ha-hu]" ja jakeen 21 puhe voin ja hunajan syömisestä "siihen aikaan [hpr. ba-jom ha-hu]", joka on kaikissa sama, vaikka KR-38 kääntääkin ne eri tavalla. Näin ollen viittaus Daavidin sukuun ei viittaa kaukaiseen tulevaisuuteen, vaan lähitulevaisuuteen.
Herra antaa tulla sinulle, sinun kansallesi ja isäsi suvulle ne päivät, joita ei ole ollut siitä asti, kun Efraim luopui Juudasta - antaa tulla Assurin kuninkaan.
Ja sinä päivänä Herra viheltää kärpäset Egyptin virtain suulta ja mehiläiset Assurin maasta,
ja ne tulevat ja laskeutuvat kaikki vuorenrotkoihin ja kallionkoloihin, kaikkiin orjantappurapensaisiin ja kaikille juottopaikoille.
Sinä päivänä Herra ajattaa virran tuolta puolen palkatulla partaveitsellä, Assurin kuninkaalla, pään ja häpykarvat; viepä se vielä parrankin.
Siihen aikaan pitää mies lehmäsen ja pari lammasta,
mutta runsaan maidon tulon tähden hän syö voita; sillä voita ja hunajaa syövät kaikki maahan jäljelle jääneet.
Ja siihen aikaan jokainen paikka, jossa kasvaa tuhat viinipuuta, arvoltaan tuhat hopeasekeliä, joutuu orjantappurain ja ohdakkeiden valtaan.
Sinne on mentävä nuolet ja jousi mukana, sillä koko maa on pelkkää orjantappuraa ja ohdaketta.
Ei yhdellekään niistä vuorista, joita nyt kuokalla kuokitaan, enää mennä orjantappurain ja ohdakkeiden pelosta; ne jäävät härkien laitumeksi ja lammasten tallattavaksi." -- Jes. 7:17-25
Hyvän ja pahan erottamiskyvyn ajateltiin juutalaisuudessa kehittyvän 12-13 ikävuoteen mennessä, joten ilmeisesti tämän ajan sisällä pojan syntymästä Assyria (ja ilmeisesti myös Egypti, tai joukko egyptiläisiä) hyökkäisi Israelia vastaan ja autioittaisi sen, niin että se joutuisi orjantappuroiden ja ohdakkeiden valtaan, petoeläinten asuttamaksi ja karjaeläinten laitumeksi. Ja niin Israelin muodostaman uhan poistuttua Juudalle tulisivat jälleen hyvät ajat, Salomon päivät (j. 17), joita kuvataan voin ja hunajan syömisenä. Se että myös Juudassa asuva Immanuel syö voita, viittaa ilmeisesti siihen kuinka luvun 8 mukaan Assyria hyökkää myös Juudaan.
"Koska tämä kansa halveksii Siiloan hiljaa virtaavia vesiä ja iloitsee Resinin ja Remaljan pojan kanssa, niin katso, sentähden Herra antaa tulla heidän ylitsensä virran vedet, valtavat ja suuret: Assurin kuninkaan ja kaiken hänen kunniansa; se nousee kaikkien uomiensa yli ja menee kaikkien äyräittensä yli, ja se tunkeutuu Juudaan, paisuu ja tulvii ja ulottuu kaulaan saakka. Ja levittäen siipensä se täyttää yliyltään sinun maasi, Immanuel." -- Jes. 8:6-8
Kyseinen aika kuvataan toisaalta köyhäksi (j. 21), mutta toisaalta myös hyväksi, Israelin ja Syyrian uhan poistuessa ja Assyriankin hyökkäyksen tullessa torjutuksi ja Juudan säilyttäessä itsenäisyytensä. Siitä että (maidosta tehty) voi ja hunaja viittaavat hyvään aikaan kertoo VT:ssä käytetty kielikuva maitoa/voita/kermaa ja hunajaa virtaavista joista (2 Ms. 3:8, Job 20:17). Israelin kuningas joka liittoutui Syyrian kuninkaan Resinin kanssa oli Pekah, Remaljan poika, joka hallitsi n. 740-732 eaa. [2], ja Aahas oli kuninkaana n. 735-715 eaa. [3] Assyria kukisti Israelin 722 eaa. ja 12-13 vuotta siitä taaksepäin tuovat meidät aikaan 735-734 eaa., eli juuri Pekahin hallituskaudelle. Tekstissä annettu aikakehys siis täsmää sen kanssa mitä historiallisesti tapahtui.
Ennustus ei siis selvästikään puhu Jeesuksesta, eikä edellytä sen myöskään viittaavan kehenkään muuhun kuin Jesajan ja Aahaan aikana eläneeseen Immanuel nimiseen poikaan. Myös 1 Ms. 3:15 on esitetty viittaavan neitseestäsyntymiseen, sen puhuessa naisen siemenestä joka olisi murskaava käärmeen pään. Samanlaista ilmaisua käytetään kuitenkin myös Hagarista (1 Ms. 16:10), jonka pojan Ismaelin kerrotaan kuitenkin syntyneen Abrahamin siittämänä, joten sen ei tarvitse viitata siihen että miehen siementä ei olisi mukana ja tarkoittaakin yksinkertaisesti naisen jälkeläisiä.
Mutta mistä ajatus Jeesuksen neitseestäsyntymisestä sitten on peräisin jollei VT:stä? Samankaltaisia tarinoita jumalista jotka siittävät lapsia ihmisnaisille, toisinaan neitsyille, löytyy monia Israelia ympäröivien kansojen uskonnoista, ja jopa Raamatusta itsestään, tarinasta jossa Jumalan pojat siittävät ihmisnaisten kanssa sankarillisia jättiläislapsia (1 Ms. 6:1-4). Juutalainen Tryfon mm. mainitsi toisella vuosisadalla jaa. eläneelle Justinus marttyyrille [4] kreikkalaisen tarinan Danae nimisestä neitsyestä jonka Zeus oli saattanut raskaaksi satamalla kultasuihkuna hänen syliinsä [5], ja joka synnytti Perseus nimisen kreikkalaisen sankarin. Näitä paralleeleja on kritisoitu [6] siitä että niissä jumala on ollut yhdynnässä neitsyen kanssa, eikä tämä siis näin ollen ole säilyttänyt neitsyyttään, jolloin yhtäläisyys ei olisi riittävä. Jeesuksen ei-seksuaalista alullelaittamista voidaan kuitenkin pitää myös vain alunperin ei-juutalaisen teeman sopeuttamisena juutalaiseen teologiaan, jossa Jahven lihallisuutta pidettiin täysin vieraana ajatuksena. Ja tätä voidaan toki myös pitää hiustenhalkomisena, jumalan joka tapauksessa saattaessa neitsyen raskaaksi ja tämän synnyttäessä jollain tavoin ihmeellisen pojan, mutta kuitenkin Danaen tapauksessa ei yhdynnästä ole mainintaa ja se on siis täysin verrannollinen Matteuksen ja Luukkaan kuvaukseen. Kuten Luukkaan kerronnasta myös näkyy (1:35), Pyhän Hengen aikaansaaman raskauden ei myöskään ajateltu tekevän Jeesuksesta isätöntä (koska Jumala ei fyysisesti siittänyt häntä), vaan hänestä tuli nimenomaan (myös) sen kautta Jumalan poika.
Niin Maria sanoi enkelille: "Kuinka tämä voi tapahtua, kun minä en miehestä mitään tiedä?" Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: "Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi. -- Lk. 1:34,35
Ennustuksen konteksti: Jesajan kirjan 7. luvussa kerrotaan tarina jossa Syyria (Aram) ja Israel uhkaavat hyökätä Juudaa vastaan vallatakseen sen, mikä saa Juudan kuninkaan Aahaan ja juudalaiset suuren pelon valtaan. Tästä syystä Jumala lähettää profeetta Jesajan Aahaan luo rohkaisemaan tätä ja lupaamaan ettei Syyrian ja Israelin valloitussuunnitelma tule onnistumaan. Sitten Jumala kehottaa Aahasta pyytämään häneltä minkä tahansa merkin, joka rohkaisisi tätä uskomaan tähän lupaukseen. Aahas kuitenkin kieltäytyy ja Jumala närkästyy ja päättää sitten itse minkä merkin hän heille antaa.
Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel. -- Jes. 7:14
Vaikka tekstissä pojan äidistä käytetty heprean sana 'almah' käännettäisiinkin neitsyeksi, tekstiä ei tarvitse lukea niin että tämä tyttö olisi edelleen neitsyt tullessaan raskaaksi, vaan voidaan voidaan ymmärtää myös niin että tämä nuori nainen joka oli sillä hetkellä neitsyt ja naimaton, menisi naimisiin ja tulisi raskaaksi. Ja jos kyseessä olisi todella tyttö joka vielä neitsyenä ollessaan olisi tulossa raskaaksi, tulisi niiden jotka tulkitsevat ennustuksen viittaavan sekä Jesajan omaan aikaan että Jeesukseen, uskoa että jo Jesajan aikana oli tapahtunut neitsyestä syntyminen, mistä ihmeestä ei kuitenkaan ole minkäänlaista mainintaa VT:ssä.
Mutta yksityiskohdat joka tekivät tapauksesta ennustavan merkin olivat se että kyseinen tyttö 1) menisi naimisiin ja tulisi raskaaksi, että 2) hänen synnyttämänsä lapsi olisi juuri poika ja että 3) hän antaisi tälle juuri nimen Immanuel, joka merkitsee "Jumalan on meidän kanssamme", viitaten juuri siihen lupaukseen minkä Jumala oli antanut Aahaalle siitä että hän pelastaisi tämän valtakunnan Syyrian ja Israelin valloitusyritykseltä. Seuraavassa luvussa Immanuelin viitataan myös tällä tavoin,
Riehukaa, kansat, kuitenkin kukistutte; kuulkaa, kaikki kaukaiset maat: sonnustautukaa, kuitenkin kukistutte; sonnustautukaa, kuitenkin kukistutte.
Pitäkää neuvoa: se raukeaa; sopikaa sopimus: ei se pysy. Sillä Jumala on meidän kanssamme [hpr. immanu El]. -- Jes. 8:9,10
Merkin ei tarvitse olla yliluonnollinen ihme, ja esim. sateenkaarta kutsutaan Raamatussa merkiksi [hpr. oth] (1 Ms. 9:13). Jesaja myös kutsuu itseään ja omia aivan luonnollisella tavalla profeetta-vaimonsa kanssa siittämiään lapsia merkeiksi.
Katso, minä ja lapset, jotka Herra on minulle antanut, me olemme Herran Sebaotin merkkeinä ja ihmeinä Israelissa, hänen, joka asuu Siionin vuorella. -- Jes. 8:18
Ennustus ei myöskään pääty tähän, vaan jatkuu seuraavassa jakeessa, osoittaen sen kontekstin olevan kiinteästi Aahaan ja Jesajan omassa ajassa,
Voita ja hunajaa hän (Immanuel) syö siinä iässä (n. 12-13 v.), jolloin hän oppii hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän;
sillä ennenkuin poika (Immanuel) on oppinut hylkäämään pahan ja valitsemaan hyvän, tulee autioksi maa (Efraim, Israel),
jonka (jonne leiriytyneitä, j. 2, "Aram on leiriytynyt Efraimiin") kahta kuningasta (Pekahia ja Resiniä) sinä (Aahas) kauhistut. -- Jes. 7:15,16
On myös esitetty että se että ennustus merkistä osoitettiin koko Daavidin suvulle (jj. 13,14), eikä vain Aahaalle itselleen, osoittaisi sen viittaavan myös kaukaisempaan aikaan kuin Aahaan omaan aikaan [1]. Jakeessa 17 Jesaja kuitenkin puhuu Assyrian valloitusretkien mukanaan Daavidin suvulle tuomasta ajasta, jonka tulemisen merkkinä Immanuel-lapsi juuri tulisi olemaan. Assyrian hyökkäyksen ja voita ja hunajaa syövän Immanuelin liittää ajallisesti yhteen jakeiden 18 ja 20 ilmaisu "sinä päivänä [hpr. ba-jom ha-hu]" ja jakeen 21 puhe voin ja hunajan syömisestä "siihen aikaan [hpr. ba-jom ha-hu]", joka on kaikissa sama, vaikka KR-38 kääntääkin ne eri tavalla. Näin ollen viittaus Daavidin sukuun ei viittaa kaukaiseen tulevaisuuteen, vaan lähitulevaisuuteen.
Herra antaa tulla sinulle, sinun kansallesi ja isäsi suvulle ne päivät, joita ei ole ollut siitä asti, kun Efraim luopui Juudasta - antaa tulla Assurin kuninkaan.
Ja sinä päivänä Herra viheltää kärpäset Egyptin virtain suulta ja mehiläiset Assurin maasta,
ja ne tulevat ja laskeutuvat kaikki vuorenrotkoihin ja kallionkoloihin, kaikkiin orjantappurapensaisiin ja kaikille juottopaikoille.
Sinä päivänä Herra ajattaa virran tuolta puolen palkatulla partaveitsellä, Assurin kuninkaalla, pään ja häpykarvat; viepä se vielä parrankin.
Siihen aikaan pitää mies lehmäsen ja pari lammasta,
mutta runsaan maidon tulon tähden hän syö voita; sillä voita ja hunajaa syövät kaikki maahan jäljelle jääneet.
Ja siihen aikaan jokainen paikka, jossa kasvaa tuhat viinipuuta, arvoltaan tuhat hopeasekeliä, joutuu orjantappurain ja ohdakkeiden valtaan.
Sinne on mentävä nuolet ja jousi mukana, sillä koko maa on pelkkää orjantappuraa ja ohdaketta.
Ei yhdellekään niistä vuorista, joita nyt kuokalla kuokitaan, enää mennä orjantappurain ja ohdakkeiden pelosta; ne jäävät härkien laitumeksi ja lammasten tallattavaksi." -- Jes. 7:17-25
Hyvän ja pahan erottamiskyvyn ajateltiin juutalaisuudessa kehittyvän 12-13 ikävuoteen mennessä, joten ilmeisesti tämän ajan sisällä pojan syntymästä Assyria (ja ilmeisesti myös Egypti, tai joukko egyptiläisiä) hyökkäisi Israelia vastaan ja autioittaisi sen, niin että se joutuisi orjantappuroiden ja ohdakkeiden valtaan, petoeläinten asuttamaksi ja karjaeläinten laitumeksi. Ja niin Israelin muodostaman uhan poistuttua Juudalle tulisivat jälleen hyvät ajat, Salomon päivät (j. 17), joita kuvataan voin ja hunajan syömisenä. Se että myös Juudassa asuva Immanuel syö voita, viittaa ilmeisesti siihen kuinka luvun 8 mukaan Assyria hyökkää myös Juudaan.
"Koska tämä kansa halveksii Siiloan hiljaa virtaavia vesiä ja iloitsee Resinin ja Remaljan pojan kanssa, niin katso, sentähden Herra antaa tulla heidän ylitsensä virran vedet, valtavat ja suuret: Assurin kuninkaan ja kaiken hänen kunniansa; se nousee kaikkien uomiensa yli ja menee kaikkien äyräittensä yli, ja se tunkeutuu Juudaan, paisuu ja tulvii ja ulottuu kaulaan saakka. Ja levittäen siipensä se täyttää yliyltään sinun maasi, Immanuel." -- Jes. 8:6-8
Kyseinen aika kuvataan toisaalta köyhäksi (j. 21), mutta toisaalta myös hyväksi, Israelin ja Syyrian uhan poistuessa ja Assyriankin hyökkäyksen tullessa torjutuksi ja Juudan säilyttäessä itsenäisyytensä. Siitä että (maidosta tehty) voi ja hunaja viittaavat hyvään aikaan kertoo VT:ssä käytetty kielikuva maitoa/voita/kermaa ja hunajaa virtaavista joista (2 Ms. 3:8, Job 20:17). Israelin kuningas joka liittoutui Syyrian kuninkaan Resinin kanssa oli Pekah, Remaljan poika, joka hallitsi n. 740-732 eaa. [2], ja Aahas oli kuninkaana n. 735-715 eaa. [3] Assyria kukisti Israelin 722 eaa. ja 12-13 vuotta siitä taaksepäin tuovat meidät aikaan 735-734 eaa., eli juuri Pekahin hallituskaudelle. Tekstissä annettu aikakehys siis täsmää sen kanssa mitä historiallisesti tapahtui.
Ennustus ei siis selvästikään puhu Jeesuksesta, eikä edellytä sen myöskään viittaavan kehenkään muuhun kuin Jesajan ja Aahaan aikana eläneeseen Immanuel nimiseen poikaan. Myös 1 Ms. 3:15 on esitetty viittaavan neitseestäsyntymiseen, sen puhuessa naisen siemenestä joka olisi murskaava käärmeen pään. Samanlaista ilmaisua käytetään kuitenkin myös Hagarista (1 Ms. 16:10), jonka pojan Ismaelin kerrotaan kuitenkin syntyneen Abrahamin siittämänä, joten sen ei tarvitse viitata siihen että miehen siementä ei olisi mukana ja tarkoittaakin yksinkertaisesti naisen jälkeläisiä.
Mutta mistä ajatus Jeesuksen neitseestäsyntymisestä sitten on peräisin jollei VT:stä? Samankaltaisia tarinoita jumalista jotka siittävät lapsia ihmisnaisille, toisinaan neitsyille, löytyy monia Israelia ympäröivien kansojen uskonnoista, ja jopa Raamatusta itsestään, tarinasta jossa Jumalan pojat siittävät ihmisnaisten kanssa sankarillisia jättiläislapsia (1 Ms. 6:1-4). Juutalainen Tryfon mm. mainitsi toisella vuosisadalla jaa. eläneelle Justinus marttyyrille [4] kreikkalaisen tarinan Danae nimisestä neitsyestä jonka Zeus oli saattanut raskaaksi satamalla kultasuihkuna hänen syliinsä [5], ja joka synnytti Perseus nimisen kreikkalaisen sankarin. Näitä paralleeleja on kritisoitu [6] siitä että niissä jumala on ollut yhdynnässä neitsyen kanssa, eikä tämä siis näin ollen ole säilyttänyt neitsyyttään, jolloin yhtäläisyys ei olisi riittävä. Jeesuksen ei-seksuaalista alullelaittamista voidaan kuitenkin pitää myös vain alunperin ei-juutalaisen teeman sopeuttamisena juutalaiseen teologiaan, jossa Jahven lihallisuutta pidettiin täysin vieraana ajatuksena. Ja tätä voidaan toki myös pitää hiustenhalkomisena, jumalan joka tapauksessa saattaessa neitsyen raskaaksi ja tämän synnyttäessä jollain tavoin ihmeellisen pojan, mutta kuitenkin Danaen tapauksessa ei yhdynnästä ole mainintaa ja se on siis täysin verrannollinen Matteuksen ja Luukkaan kuvaukseen. Kuten Luukkaan kerronnasta myös näkyy (1:35), Pyhän Hengen aikaansaaman raskauden ei myöskään ajateltu tekevän Jeesuksesta isätöntä (koska Jumala ei fyysisesti siittänyt häntä), vaan hänestä tuli nimenomaan (myös) sen kautta Jumalan poika.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olipas se, - en toistaiseksi muuta sano. Oletko koskaan tutkinut Hebr.7-luvussa mainitun Ihmisen Pojan "sisuskaluja"; eli hänen isättömyyttään, äidittömyyttään, aluttomuuttaan ja loputtomuuttaan. Ihmisen Poikahan (ban adam)on keskeinen pelestushistoriallinen "hahmo"; vai kuinka ? Haanokin kirjoissa ainakin hänet "tunnettiin", samoin kuten Jeesuksen kotona, koska myös Juuda viittasi häneen. Minä kouluja käymätön, olen lukenut vain etiopialasta versiota. Onko tämän rinnalle asettaa muita lähdeteoksia. Entä oliko hän mielestäsi sama jonka myös Daniel näki yöllisessä näyssä? Ja tietysti Jeesus puhui itsestään: ikäänkuin hiukan ottaen etäisyyttä kolmannessa persoonassa.
"Kun Ihmisen Poika tulee jne."
lukenut ikinä mitään muuta kuin kristillisiä kirjoituksia?? Suosittelen että lukisit muitakin.
Jos Ihmisen Poijalla ei olisi ollut isää tai äitiä niin kuitenkin UT puhuu tätä vastaan....eikö? Jeesuksella oli isä,Taivaallinen Isä,sekä maallinen isäpuoli,Joosef. Jeesuksella oli myös äiti,Maria.
Miten tämä sopii Hebr.kirj.kirjoittajan näkökulmaan silmälläpitäen näitä muita UT:n kirjoituksia?? Ovatko ne kenties ristiriidassa keskenään??
>>Entä oliko hän mielestäsi sama jonka myös Daniel näki yöllisessä näyssä
Käsite kristillinen kirjallisuus, on aika avara.
Olen toki kuullut myös "essealaisia" selityksiä, ja niiden selityksiä. Nimifriikinä minua kiinnostaa erityisesti tuo IP, koska lähes kolmannessa osassa puheissaan, aasillaratsastaja mainitsee tuon persoonan. On myös kai huomattava että kärsivä Kristus puhui sanansa maan päällä, orjan muodossa? Siis viittaan myös mm. Jesaja 53:een. Yleesä asia isättömyysestä ja äidittömyydestä pyritään selittämään sukuluettelon puuttumisesta johtuvaksi. Tämä selitys hiukan ontuu, eikä myöskaan muista olettamuksista: liittyen tähän persoonaan ole tehty kuin perustelemattomia olettamuksia. Sama koskee myös Melkisedekin historiikkia ja Kristuksen persoonaa, jotka ainakin syvän sanan tuntemuksen omaava; Hebrealaiskirjeen kirjoittaja yhdistää keskenään.
Hebr.5:4-6; ...ja sanan kohta sanoo myös "tänä päivänä minä sinut synnytin" - se ei kai sano: tänä päivänä minä sinut loin, - vai kuinka ? (Hebr.10:5-7; viitteen Tooran kohtiin varmasti tunnet)
Sillä sanoohan hän myös selvästi maailmaan tullessaan: "Uhria ja antia sinä et tahtonut, mutta ruumiin sinä minulle valmistit; polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt mutta ruumiin sinä minulle valmistit;
polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt. S i l l o i n minä sanoin: Katso, minä tulen - kirjakäärö on minusta kirjoitettu -
tekemään sinun tahtosi, Jumala (JHWH)".
PS. Eikös se Jaakobkin ollu aika moinen nimi erkki: siis Israel, että hyvässä seurassa ollaan?
Psalmmin laulaja sanoo myös hengessä:
"Minä ilmoitan, mitä Herra on säätänyt.
Hän lausui minulle: 'Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin'."
Kuka on hän, olla korva on kuulla tämä ?
Seuraavista linkeistä pysty lataamaan pari kirjoitusta, missä on selvennetty ajatuksia Jeesuksesta ja VT:n tulkintoja jotka ovat kohdennettu sitten Jeesukseen ja selitykset, miksi nämä ovat väärintulkittuja.
http://www.file-upload.net:80/download-433197/Jeesus-ja-messiasprofetiat.docx.html
http://www.file-upload.net/download-433198/Tarkennuksia-profetioista.docx.html
>> jotka ainakin syvän sanan tuntemuksen omaava; Hebrealaiskirjeen kirjoittaja yhdistää keskenään.
Oppinut JAH JAH BLOW; Kun ensikertaa kommentoit ja täsmensit näkemyksiäni aiheesta: "Kaksi erilaista luomiskertomusta", -sain myös ensikertaa kuulla "livenä" juutalaista päivien laskutavasta. Hetki oli minulle tärkeä, sillä jo yli kolmekymmentä vuotta sitten, minä olen siirtynyt kuvaamasi suuntaiseen laskentaan. Kristittyjen parissa, en ole moista laskutapaa kuullut opetetavan, enkä aiheesta siksi ole yrittänyt edes varsinaisesti keskustella. Minulle oli suuri ilo, kun Tooran tuntemukseen kasvanut juutalainen, -jota minulle edustat ei ainakaan varsinaisesti tyrmännyt hiukan erikoista laskutapaani. Tulkitsin silloin, ettei tuo laskutapani ehkä ollut täysin väärä. Olisin kuitenkin joutunut sen, - joka tapauksessa pitämään, - paremman puutteessa. KTS:n esittamä teosofinen: jumaluuksien emasipaatio-oppi sai minut yrittämään asian oikaisua. Nuorena "kelailin" vähän sen suuntaisiakin. Sellaiset opit ovat karsiutuneet minulta jo alku taipaleella.
Olen oikeasti liikkeellä, ihan reilusti sanottuna kansakoulu pohjalta, enkä osaa kunnolla edes kirjoittaa suomenkieltä jne.
Hebreaa minä en tietenkään osaa, kuin mitä sanakirjojen avulla lukien voi - oletella. En myöskään ole käynyt mitään, kristllisiä opistoja tai kursseja, ja se saattaa olla jopa havaittavissa. Totta kai tunnen yleisesti kaikki kristilliset perus näkemykset vaihtoehtoineen.
Kreikankielestä minulla on mielestäni kuitenkin hiukan hajua, ja luenkin kaikkissa tutkiskeluissani aina: tärkeät kohdat kreikankielisistä käännöksistä.
LEARSI (josta pidän yli ymmärryksen?) kommentoikin alustavasti kirjoitustasi JJB ja voin yhtyä hänen sanoihinsa esityksestäsi, - jopa samoin sanoin.
Houmautan kuitenkin että, arviosi Hebrelaiskirjeen kirjoittajan kielitaidosta, ei mielestäni ole suinkaan asian ydin, vaan hänen näkemyksensä Tooran sisällöstä, - näin ainakin minulle. Sanon nöyrästi, etten voi todellakaan hebrean perusteella arvioida teitä kumpaakaan, - tarkoitan siis kielitieteellisin perustein. Tai jos oikein väännän niin ehkä jotain; - en tosin mitään arvovaltaista. Ja, siltä osin olen siis varmasti "pihalla kuin lumiukko".
Hebrealaiskirjeen kirjoittajan "tulkinnat" on kuitenkin tehty kreikaksi, joten voin yrittää kuitenkin niistä "hapuillen löytää", mitä kirjoittaja mahdollisesti tarkoittaa. Mutta, minä tulin näille sivustoille, vain ehkä ohimennen toivottamaan teille rauhaa ja jakamaan hetken iloa: tulevan Messiaanne tulemuksesta. Täsmällisesti sanottuna kuvakielelläni: tarkoitukseni oli vain "heiluttaa" teille hiukan ystävällisesti "Raahabin nauhaa". Tulin oikeastaa, vain katsomaan: mitä tänne kuuluu; mutta KTS:n (joka yllättää loputtomasti)kirjoitus tempaisi mukaansa. Olen ilahtunut sydämestäni näkemästäni ja kuulemastani. Samoin myönnän lähestyneeni etsijä LEARSIA näkemysteni mukaisesti: runoratsu laukaten. Pientä hierontaa. Se, että arvostan yhäti myös tuota Hebrealaiskirjeen kirjoittajaa, johtuu siitä, että hänen esityksesnä pohjana mielestäni on "se juutalainen ajanlaskutapa", josta jo aiemmin puhuimme. Minun mielestäni: koko esitys jäsentyy sen varaan: ikäänkuin taivaankansi se kaareutuu kannattelemaan: lupausten tähtitaivasta, - uuden ja nousevan päivän sarastaessa; Aabrahamin lasten ikuisessa liitossa.
Mihinkään julkiseen depattiin, en siis myöskään tietenkään voi edellämainituista syistä lähteä. Minulle itselleni rittää, että ymmärrän edes jotenkin mielestäni, - joitakin asioita; Niinkuin Hän johon uskon, - on ne minulle korvaan kuiskinut. En siis koe mitään tarvetta, mihinkään intensiiviseen puuttumiseen asiohin, joiden tiedän varmmuudella ilman minuakin menevän juuri: NIINKUIN KIRJOITETTU ON: Koska, "Hänen tekonsa olivat jo valmiina ennen maailman perustamista"; - tosin kätkettynä apokalypto.
pidettiin Jahven poikina, ei psalmissa suinkaan kuvata uutta jumalaa jonka Jahve synnyttäisi. ks. esim. 2.Sam 7:13-14. On myös viitteitä siitä että jotkut israelilaiset historiansa alkuvaiheissa uskoivat monein naapurikansojen tapaan hallitsijoiden jumalalliseen alkuperään.
Briljanttia Shäihkettä jokapuolella JahJah Blow.
Kiitos suuresta vaivannäöstä, eli pitkistä kirjoituksista, Taisi usempi mennä sanattomaksi, ainakin väliaikaisesti. Tuli ehkä vähän nenillekin, tuolla toisaalla, mutta ei se mitään.
Tähän kirjoitukseen viitaten, muistan lapsena miettineeni; minkähän takia Joosef antoi lapselle nimen Jeesus, vaikka enkeli unessa ilmoitti , että hänelle tulee antaa nimi Immanuel. En uskaltanut asiaa kysyä, koska pelkäsin se olevan tyhmä kysymys.
Ehkei se ollutkaan tyhmä kysymys.
Miksi sinä Jehovan palvoja kannat huolta meistä kristityistä? Katsos nyt, meillä on kyllä elävä Jumala, Luojamme, taivaallinen Isä joka on samalla elävän veden ja sanan lähde edelleenkin ja voi todella erinomaisesti.
Miksi muuten enkeliruhtinas Mikael ei suojellut juutalaisia toisen maailman sodan aikaan? Kai tuohonkin tiedät vastauksen!
viittasit ?
Seuraa viestiketjun hierarkiaa niin löydät oikean vastauksen.
Miksi kristityt ei suojellu? Sanopas se.
Kai tuohonkin tiedät vastauksen.
Älä leiki vakavilla asioilla, olet häpeäksi kristikansalle.
Eikö Opettajasi Jeesus sanonut: " Ei se, mitä suuhusi panet saatuta sinua, vaan se mitä sieltä tulee ulos."
Ole sinä tyhjän hokija vaiti. Sinä olet häpeäksi kaikelle ihmisyydelle nuilla onnettomilla heitoillasi ja tuolla huonolla näyttelemiselläsi.
Kristitythän juuri aikoinaan nimenomaan suojeli heitä kaikkia ihmisiä, niin ensimmäisen kuin toisen maailman sodan aikana, joita oli lähellä ja joita he kykenivät suojelemaan! Sinähän reppana et taija tietää kuin oman napanyhtäsi määrän ja mahalaukkusi vetoisuuden.
Ja tiedoksi, kyllä juutalaisilla ja teillä kaiken moisilla ateisteilla on ihan oma palstat, jossa voitte harjoittaa sonnanjauhamista ja muuta sen sellaista tyhjän toimittamista. Menisit sinäkin sosiaalipummi auttamaan lähimmäisiäsi todelliseen maailmaan, sen sijaan jota täällä hääräilet, ja sangen onnettomasti vielä.
kuka on tämä murkkuikäinen uhoaja "trubaduuri", joka ei valitettavasti osaa käydä minkäänlaista keskustelua - vaan heittelee väliin noita ihmeen lapsellisia kommentteja - ja todennäköisesti uskoo, että ne ovat huvittavia.
"truballa" vaikuttaa myös olla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä, koska TÄMÄ palsta on AVOIN KAIKILLE - täällä on YLEISTÄ kristinuskosta ym.
Jos ottaisin sen luuttusi ja häipyisit vaikka ihan huvikses HUUHAA-palstalle. Räksytä sit siellä. Katsos, täällä keskustellaan.
Okej?
Niinhän te vinoon kasvaneet ateistit ja jotakin uskovaa teeskentelevät herätysliikkeiden pikku inkvisaattorit ja myös pikapikaa nimimerkkien vaihtajat kuvittelette, siis kaikenmoista turhaa. Sanoillanne te yritätte nuoleskella kaikkeuden Korkeinta, taivaallista Isää, mutta eihän Hänkään jaksa enää kuunnella teidän jonninjoutavia jorinoita. Enkä minä, lukea nuita riidan kylväntä ja vihan lietsonta viestejä jatkuvasti.
Menisit sinäkin tekemään jotakin hyödyllistä. Ja ennen kaikkea yritä nyt saada täysin oikea yhteys aikaiseksi Luojaamme, taivaallisen Isään, sillä yksi sinultakin puuttuu näemmä ja se on Jumalamme rakkaus. Katsos nyt, vailla sitä ihminen vaeltaa pimeydessä juuri samoin kuin sinä, pikkuraasu!
Asiasta hiukan. Asioita ja viestitystä pitkään seuranneena voin sanoa yhden totuuden teistä; Te ette osaa keskustella vakavista asioista, sinäkin rääyt kuin pahanen papukaija, vailla mieltä.
TARVE PELOTTOMAAN VALPPAUTEEN
Kaikkialla on niin paljon tekopyhyyttä, että ihminen saattaa jopa pelätä oikeiden ratkaisujen tekemistä. Mutta jos pelolle antaa sijaa, silloin joutuu vaientamaan myös Totuutta. Kultainen sääntö on toimia pelottomasti sen puolesta, minkä uskoo olevan oikein...Vaarana on, että kun valheellisuus saartaa meitä joka puolelta, se voi nielaista meidätkin, ja alamme pettää itseämme.
Meidän tulisi olla varuillamme, ettemme joutuisi erehtymään laiskuuden tai tietämättömyyden vuoksi. Jatkuva valppaus on tärkeää kaikissa olosuhteissa
Meillä tulee olemaan melkoinen syy onnitella itseämme, jos pahan tahdon ja vihamielisyyden asemesta opimme juurruttamaan sydämiimme rakkautta niitä kohtaan, joita pidämme vihollisinamme, tai jotka ajattelevat toisin.
Oppisimme pitämään heitä mahdollisina ystävinä, jopa todellisina ystävinä.
Kaikki, mikä on olemassa, aina aurinkoa, kuuta ja tähtiä myöten, tottelee määrättyjä lakeja. Ilman lekeja ja järjestystä ei edes maailmankaikkeus pysyisi pystyssä. MYös ihmisellä tietty kurinalaisuus ja kyky hallita itseään erottaa hänet eläimestä. Jos siis tahdomme olla ihmisiä emmekä eläimiä, meidän tulee ymmärtää ja hyväksyä itsehillintä ja tietyt normit osaksi elämää. MYÖS PUHEISSA.
Kuka sanoikaan: Jos joku lyö sinua poskelle, tarjoa hänelle toinenkin poski. Tässä on , ole hyvä vaan.