Kun on lukennut vanhaa historiaa niin tääl pohjolan alueella ja suures osaa eurooppaa on asuneet Saamelaiset ja Suomalais-ugrilaiset.Miten sen Ruotasin laita onkaan,kun sehän tuli vasta pohjolaan noin 500luvulla,et Ruotsalaiset on SIISRTOLASIA täällä pohjolassa ja kaiketin ovat ryöstäneet muilta kansoilta kainen mitä irti ovat saanneet,missäs hemmetissä heidän kaupan käynti olikaan ensi tappovat vastustajat ja sen jälkeen pakottivat tekeemään kauppaa heidän kans siinä se heidän osaaminen oli.Kun katsoo niin vieläkin Ruotsin mieliset näyryyttä suomessa valta väestöä,ei kös se enemmistä saa vieläkään niitä hiljaseksi,,Mulla on vuoden 814 EUROOPAN KARTTA et Ruotsi on hyvin pieni pala ,,mut eikä niitten nimi ollut Ruotsi silloin vaan Gootit ja gootit olivat pahapäistä kansaa..
Mikä Ruotsi on???
Pohjolassa
3165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
historiankirjoissa mainintaa mistään Ruotsi-Suomesta,on vain maa nimeltä Ruotsi.
yhdessä vaiheessa Pohjois-Euroopan agressiivisin valtio. Hyökkäili syvälle Keski-Eurooppaan ja Venäjälle useasti. Suomen miehet pakotetiin sotureiksi ja juntatiin Venäjävihaa päähän. Olimme heidä orjiaan yli 500 vuotta.
Nk. ruotsalaiset opettivat suomalaiset juomaan, kun he antoivat viinaa sotilaille, että he paremmin puolustaisivat heitä, koska ruotsalaiset jo silloin teettivät likaiset työt muilla.
Suomalaiset saivat sotimisen lisäksi töitä pontikankeittäjinä, kun he joutuivat keittämään pontikkaa ruotsalaisille papeille. Lisäksi suomalaiset maaviljelijät joutuivat luovuttamaan viljaa papeille heidän omaa pontikankeittämistä varten.
Kaikki hyvä on tullut sittemmin Venäjältä.