Tiede nakertaa

Luulisi uskovista olevan kauheaa, kun Raamatun "totuus" murenee joka päivä, pala palalta tiedon lisääntyessä.

Vastaavasti uskovat eivät ole satoihin vuosiin löytäneet yhtään todistetta Jumalan olemassaolosta tai Raamatun jumalallisesta alkuperästä. Eihän niitä todisteita koskaan kyllä ole ollutkaan.

Kukaan järkeään käyttävä ei nykyaikana voi uskoa Raamattuun totuutena. Pitää olla pullossa kasvanut ollakseen uskossa.
5130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä osoita uskovaisia, vaan osoita sitä mistä harhaoppi on peräisin, ja mikä on johtanut siihen ettei kukaan tiedä. Antibiotikka tunnettiin jo IOOOO vuotta sitten, mutta tietous siitä katosi kansanvainojen aikaan, ja "keksittiin" uudelleen 1900 -luvun alussa. Kreikkalaisen ystävän mukaan nykyihminen on 25000 vuotta "jäljessä aikataulusta" - niihin kuulut sinäkin.

Tämä vaatii korkean tason viisautta: Että sinä et usko Jumalaan, ja että uskovainen ei voi todistaa Jumalan olemassaolosta; on yksi ja sama asia.

Äänestä
  • että sinulla on tuota korkeampaa tietoa.

    Äänestä

Tiede ja usko eivät ole ristiriidassa. Tiede ei pysty selittämään sitä, mikä maailman on pannut alulle. Lajinkehitystä tiede sen sijaan pystyy selittämään. Tulee muistaa se tosiasia, että ns. fundamentalistinen raamatuntulkinta ei ole oikea, sillä se edustaa Jeesuksen varoittamaa kirjanoppineisuutta. Usko Jeesukseen pelastaa, eivät teot ja Raamatun tunteminen. Vaikka Raamattu onkin hyvää ja suositeltavaa luettavaa.

Äänestä
  • ei pysty selittämään sitä, mikä jumalan/jumalat on pannut alulle.

    Äänestä

Jos tiede nakertaa uskoa, niin eikö se ole siitä merkki, että uskon kohde, "polttopiste" on väärä, usko kohdistuu johonkin sivuseikkaan. Esimerkiksi kreationistit sanovat: "EI EI EI! Maapallon ikä ON se 6000 vuotta, äläkä väitä vastaan, jos asia ei olisi noin, koko kristinusko raukeasi tyhjiin!!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskoa. kirjoitti:

Luulisi uskovista olevan kauheaa, kun Raamatun "totuus" murenee joka päivä, pala palalta tiedon lisääntyessä.

Vastaavasti uskovat eivät ole satoihin vuosiin löytäneet yhtään todistetta Jumalan olemassaolosta tai Raamatun jumalallisesta alkuperästä. Eihän niitä todisteita koskaan kyllä ole ollutkaan.

Kukaan järkeään käyttävä ei nykyaikana voi uskoa Raamattuun totuutena. Pitää olla pullossa kasvanut ollakseen uskossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu