Eikö JT-lahkossa käsketä noudattamaan lakia? Miten tässä uskonnossa tasa-arvolaki toteutuu, kun naiset ovat miehen alamaisia? Mies on perheen pää jne.? Vanhimmiksi ja avustaviksi pääsee vain miehet? JT-lahkossa tytöt kasvatetaan palvelemaan ja käymään kentällä sekä koulutusta väheksytään.
Epätasa-arvoinen uskonto
mitä laki sanoo?
5413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jossain lahkon kirjoituksessa sanotaan että lakia noudatetaan jos se ei ole ristiriidassa Raamatun kanssa.
Mutta halutessaan jonkun lainvastaisuuden lahko vain sanoo jäsenilleen että laki on Raamatun vastainen.
Lainvastainen velvollisuus lahkolaisella on esim. sairaala- ja hoitotyössä oleva velvollisuus antaa potilaan tietoja seurakunnan pomolle.
Tarkoitus on saada tietoja vaikkapa kielletyistä verensiirtohoidoista, aborteista, ehkäisyvälineasioista.
Potilastiedot ovat lain mukaan tietysti luottamuksellisia ja salaisia. Kummallista on, että valtiovalta ei ole puuttunut asiaan. Koska lahkolla on käytännössä valta jäsenensä käyttäytymiseen, olisi ainoa keino kai kieltää todistajilta terveydenhoitoalalta ja muilta aloilta sellaiset työt, joissa on mahdollisuus päästä tietoihin käsiksi.
Väittämäsi jutut on täyttä paskaa.
Monet ovat itse asiassa sitä mieltä että koko lahko on sanomaasi täyttä ainetta.
Tuo velvollisuus tietojen antamiseen on julkaistu vartiotornissa ja se löytyy myös käsiteltynä aaac:n uutisista vartiotorniseuran takaa, jonne on linkki sivun http://www.jttuki.info
yläreunassa.
Tarkoitetut tiedot koskevat ns lahkorikkomuksia, johdon määrittelemiä rikkomuksia joista on jäsenellä aina käräyttämisvelvollisuus pomoilleen. Siis se, mikä kulloinkin on lahkossa määritetty kielletyksi, määrittää mistä tulee antaa tieto.
"Väittämäsi jutut on täyttä paskaa."
Sinunkin kannattaisi kiinnittää huomiosi Vartiotorni-lehden numeroon 1/9 1987, jossa käsiteltiin salassapitovelvollisuuden rikkomista tietyissä tapauksissa. Artikkeli "Aika puhua" - milloin? löytyy sivulta 3.
Pari lainausta:
"MARJA työskentelee eräässä sairaalassa. Häneltä vaaditaan työssään muun muassa luottamuksellisuutta. Hänen täytyy estää työhönsä liittyviä asiakirjoja ja tietoja pääsemästä asiaan kuulumattomille henkilöille. Hänen maassaan laki säätelee myös luottamuksellisten tietojen paljastamista potilaille.
Eräänä päivänä Marjan eteen tuli vaikea pulma. Hänen käsitellessään sairaalan arkistoja hänen silmiinsä osui tieto, joka osoitti, että eräälle potilaalle, hänen kristitylle toverilleen, oli tehty abortti. Oliko hänellä raamatullinen vastuu paljastaa tämä tieto seurakunnan vanhimmille siitä huolimatta, että se saattaisi johtaa siihen, että hän menettäisi työpaikkansa, että hänet haastettaisiin oikeuteen tai että hänen työnantajalleen koituisi siitä juridisia vaikeuksia?"
"Tässä tapauksessa Marja kuitenkin tiesi jotain muuta merkittävää. Hän tiesi esimerkiksi, että kyseinen sisar oli maksanut laskun ja ilmeisesti myöntänyt siten, että hänelle oli tehty mainittu toimenpide. Lisäksi hän tiesi itse, että tämä sisar oli naimaton, mikä näin ollen toi esiin haureuden mahdollisuuden. Marja tunsi halua rakkaudellisesti auttaa mahdollisesti hairahtunutta ja varjella Jehovan järjestön puhtautta muistaen Sananlaskujen 14:25:n sanat: ”Uskollinen todistaja on hengen pelastaja, mutta joka valheita puhuu, on petosta täynnä.”
Marja oli jonkin verran levoton asian juridisen puolen vuoksi, mutta hänestä tuntui, että tässä tilanteessa Raamatun periaatteiden pitäisi painaa enemmän vaa’assa kuin sen vaatimuksen, että hänen pitäisi varjella sairaalan arkistojen yksityisyyttä. Hän päätteli, että varmaankaan tuo sisar ei loukkaantuisi eikä haluaisi yrittää kostaa aiheuttamalla vaikeuksia hänelle. Niinpä kun Marja eritteli kaikkia tiedossaan olleita tosiasioita, hän tuli omantuntonsa mukaan siihen tulokseen, että nyt oli aika ”puhua” eikä ”olla vaiti”."
Suoraa velvoitettta ei tietenkään esitetä, mutta kyllähän tosi kristitty ymmärtää ilman suoranaista kehotustakin kuinka tulee toimia, eikö niin?
Oletko jo ehtinyt lukemaan tuon VT 1/9/87 artikkelin? Olisi kiva saada lukea mitä mieltä olet siinä esitetystä esimerkkitapauksesta ja sen soveltamisesta salassapitovelvollisen jehovantodistajan elämään.
Arvelen tosin, ettei taida vastausta koskaan tullakaan.