Aviopuoliso petti koko liiton ajan ja hakkasi. Lopuksi tuli ero. Vanhimmat ehdotti: ON HYVÄ JATKAA LIITTOA SELIPAATISSA JONKIN AIKAA. YLEENSÄ TILANNE MUUTTUU JA PARANEE NÄIN! Voitteko kuvitella?!? Ihan kuin olisi tehty sitä kokoajan juuri ennen eroakin? Eiköhän se läheisyys ollut jo loppunut vähintään vuotta aikaisemmin? Tällaista olisi sitten pitänyt jatkaa kulisseja ylläpitäan?! Sitten, kun ei suostunut alkoivat syyttää, että sullakin on joku muu valmiina odottamassa, kun et halua jatkaa "hyvää" liittoa. Syyttivät siis lopulta syytöntä osapuolta. Kummasti kääntyi päälaelleen koko juttu. Nyt jos tulee ovelle yksikin sanon "suksikaa vit....".
Näin vanhimmat...
hoiti homman...
9786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
provo juttu.laita srk
Itä-Helsinkiä (ei uskalla laittaa suoraan skr:n nimeä), muuten on ukot oven takana tänään...
miten vanhimmat ovat kohdelleet sinua.syytöntä osapuolta.jos joku on vihjaillut,että olet syyllistynyt moraalittomuuteen tai vastaavaan ne ovat vakavia syytöksiä.ja panettelua josta voidaan erottaa.oletko ollut yhteydessä alueesi kierrosvalvojaan tai beteliin?
Meneppäs arvostelemaan vanhimmistoa, niin sulla koko Vt seura vastassa.....halooo...!!!!ONKO KAIKKI TALLELLA...??
Nokkimisjärjestyksessä alempana olevalla ei ole koskaan "oikeutta" arvostella väärintekijää, kun tällä on "teokraattinen" titteli, esim. "vanhin". Vanhimmat käyttävät itseään suojellakseen ns. "epätäydellisyyskorttia" (me vanhimmat olemme epätäydellisiä), jolla livahtavat kaikista syytteistä. Tuota epätäydellisyyttä ei kumma kyllä sitten sovelletakaan rivijäseneen. Heitä lyödään kuin vierasta sikaa, ja lopulta teurastetaan. Ja Betel tukee järkähtämättä näitä inkvisitiovanhimpia.
Näin se menee. Turha kuvitella, että tässä järjestössä mikään tapahtuisi oikeudenmukaisesti.
tiedät varmasti johanneksen poika ettei se ihan niin ole kuin väität.minulla on omakohtaisia kokemuksia,jossa vanhimmat ovat nöyrästi pyytäneet anteeksi vääränlaista menettelyä.ja anteeksi ovt saaneet.koita sinäkin johanneksen poika antaa anteeksi niille jotka ovat sinua vastaan rikkoneet.se helpottaisi sitä raskasta taakkaa mitä nyt joudut mielessäsi kantamaan.
Kyllä täällä kirjoittaneet, jotka sanoo, että vanhimpia ei saa arvostella ovat aivan OIKEASSA. Näin se kyllä just on!!!! Niin minäkin sain moitteita arvostelusta, vaikka olin aivan oikeassa. En ajo mennä kenenkään vanhimman luo ja kertoa kuinka väärässä olivat. Sanon suoraan, kun tulevat ovelle "suksikaa vit...n!" Se olenko erotettu vai en tästä pask..ta on ihan saman tekevää. Että terveiset vaan sinne Beeteliin!!!
suosittelen että haet ammatti apua ongelmiisi.pääsisit noista agresiivisista vihan tunteista.ennenkuin sairastut pahemmin.
Mikä on helpompaa hyökkäystä ja puolustusta kuin kyseenalaistaa toisen henkinen tila. Sitä kuulin Jt järjestössä ollessani aika usein ja jotenkin olen ymmärtänyt, että minäkin olen ollut kohteena.
Raukkamaista räksytystä, kun ei enää muuten pysty puolustautumaan. Suosittelen sulle hamekauppaa.....?
Etkö voi ymmärtää, että ex todistajan ei enää tarvitse nöyristellä sinunkaltaistesi edessä vaan painvastoin tuoda epäkohtia esille ja jopa hieman agressiivisestikin.
Huomaa myös että exä on yleensä paranemaan päin ja sairauden aste on aivan riippuvainen Jehovan todistajuus vuosista.