Rotveilerit ja muut ihmisille, varsinkin lapsille vaaralliset koirarodut on lopetettava ja siirryttävä mm. Saksassa jo käyttöön otettuun isojen koirien kuonokoppapakkoon.
Montako raadeltua lasta vielä ennen kuin tapahtuu? Onko lasten raadelluilla naamoilla Suomessa väliä?
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1442020
Montako raadeltua lasta vielä ennen kuin tapahtuu? Onko lasten raadelluilla naamoilla Suomessa väliä?
http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1442020
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos koira on mitä on, vai määritämmekö sen luonneviaksi, koska se ei ole meidän mielemme mukaista?
millainen luonnevika meillä ihmisillä on, kun haluamme alistaa muita elämänmuotoja viihdyttämään meitä, niin että viemme niiltä kyvyn lisääntyä, tuotamme rahaa itsellemme niiden avulla, niiden lihasta jne.
Ota asioista selvää ennen kun täälä pöliset aivan tyhjiä.Suomessa eniten ihmisiä joutuu kultasen ja labradorin noutajan puremiks.Noi puremis tapaukset on pääosin omistajan vikoja, kun ei ole osannu kouluttaa/kasvattaa koiraa oikein.Mulla on ollu useampia Dobermanneja ja ikinä ei oo tullu minkään maailman ongelmaa.Ihmisten on tunnettava koiransa ja vieraiden on tajuttava et vieraisiin koirii ei perkele mennä koskee.
Hitsi, kun se säikäyttää milloin missäkin; hissistä tullessa, ovenlävessä. En ole koiravihaaja, päinvastoin, mutta suuret koirat pelottavat. Kuonokoppa niille olisi paikallaan.
jotka eivät osaa käsitellä koiria!
Kertoisitko koska viimeksi joutui rotweilerin hampaisiin jos nyt joutui taas?
on ilmoittautunut poliisille??
Jos ei -tiedämme millainen kusipää liikkuu alueella.