Keskusta tulee aina olemaan politiikan

Keskustalaista maltillista ja viisasta politiikkaa aina tarvitaan.
4178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

politiikkaa, vastuunkanto koko kansasta hukassa.

Äänestä
  • Demarimafiaa.

    Äänestä

Ei ole viisasta politiikkaa vastustaa sairaanhoitajien nostamista palkkakuopasta. Vaativasta työstä pitää saada sitä vastaava palkka. Vaikuttaa siltä, että yksin keskusta vastustaa sairaanhoitajien palkkojen lisäkorotusta. Tai ainakin hallitusohjelmaan oli ajamassa ehtoa, johon nyt hallitus vetoaa. Sosialidemokraatit ajavat viime vuosisadan alun luokkajakoa ja vastakkainasettulua syyttämällä kokoomusta lupausten pettämisestä. Keskustaa suojellaan. Kokoomuksen lupauksia liioitellaan ja nyt annetaan lisäksi kuva, että kaikki äänestäessään tiesivät, että vaalien jälkeen hallitusohjelma on kuin kokoomuksen vaaliohjelma. Mutta kyllä sairaanhoitajatkin äänestäessään tiesivät tai olisi pitänyt ainakin varautua siihen, että ei näin tule käymään. Ei kokoomus yksin tule saamaan sellaista äänivyöryä, että se yksin voisi muodostaa enemmistöhallituksen. Suunnatkaa sosiaalidemokraatit kritiikkinne oikeaan kohteeseen eli keskustaan tässä sairaanhoitajien palkka-asiassa.
Sairaanhoitajien palkka ei vastaa heidän tekemänsä työn vaativuutta. Tämä on jo pitkään ollut havaittavissa hoitajapulasta johtuvana huonona tai puutteellisena hoitona sairaaloissa, sairaanhoitajien sijoittumisena arvostusgallupeissa korkeapalkkaiseen kärkipäähän sekä viime vaalien alla keskustankin kiertelystä ja kaartelusta huolimatta vastasi asiallisesti ottaen kyllä kyselyyn, jonka tuloksena suomalaiset pitävät noin 500 euron korotusta sopivana.

Äänestä
  • Kokoomus tarkoitti varmaan, että sairaanhoitajien palkat nousee 500 e 17 vuodessa. Joskin katsomme jatkossa pystymmekö jatkossa maksamaan 30 e vuosittain, muita korotuksia ei tule. Mikäli enemmän vaaditaan se kiihdyttää inflaatiota ja romuttaa Suomen kilpailukyvyn.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ytimessä kirjoitti:

Keskustalaista maltillista ja viisasta politiikkaa aina tarvitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu