lakiherätystä ja kielilläpuhumista

laodikealainen

Hei!
Pastoreiden koulutuspäivillä Hollannissa oli kerrottu, mitä hengellisiä ilmiöitä euroopan alueella on meneillään. Eräässä euroopan maassa on levinnyt karismaatikkojen keskuuteen ”lakiherätys”. 3-4 saman seurakunnan pastorille / vastuunkantajalle Pyhä Henki oli ilmoittanut, että 10 käskyä on voimassa alkuperäisessä muodossaan. Olivat jopa uskaltaneet ottaa adventtikirkkoon yhteyttä ja pyytäneet apua ja materiaalia, jotta pystyisivät selvittämään onko tämä ”herätys / ilmoitus" Pyhästä Hengestä vai eikö.


Ja oliko sitten samassa vai toisessa maassa adventistipastori ruvennut puhumaan kielillä kesken kokouksen. Hän oli sitten sanonut, ettei ymmärtänyt sanaakaan siitä mitä hän sanoi. Mutta yleisön joukossa oli joku vierasmaalainen, joka ymmärsi puheen ja sanoi, että pastori oli puhunut hänen äidinkielellään ilosanomaa Jeesuksesta. Tietääkö joku näistä herätyksistä enemmän? Onko lakiherätys tuottanut jo tulosta? Ja pääseekö Pyhä Henki vihdoinkin pehmittämään ja muuttamaan meidän laodikealaisten sydämiä ja täyttämään sen rakkaudella sekä Kristusta että lähimmäisiämme kohtaan ja antamaan meille niitä armolahjoja joita lopunaikana tarvitsemme?

4

177

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paavalin mukaan tällainen ei ole mahdollista. Se on joko-tai. Joko lain teot tai uskossa kuuleminen, kuten hän Galatalaiskirjeessä opettaa:


      Kirje galatalaisille 3

      1. Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
      2. Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
      3. Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?
      4. Niin paljonko olette turhaan kärsineet? - jos se on turhaa ollut.
      5. Joka siis antaa teille Hengen ja tekee voimallisia tekoja teidän keskuudessanne, saako hän sen aikaan lain tekojen vai uskossa kuulemisen kautta,
      6. samalla tavalla kuin "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi"?
      7. Tietäkää siis, että ne, jotka uskoon perustautuvat, ovat Aabrahamin lapsia.
      8. Ja koska Raamattu edeltäpäin näki, että Jumala vanhurskauttaa pakanat uskosta, julisti se Aabrahamille edeltäpäin tämän hyvän sanoman: "Sinussa kaikki kansat tulevat siunatuiksi".
      9. Niinmuodoin ne, jotka perustautuvat uskoon, siunataan uskovan Aabrahamin kanssa.
      10. Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee".
      11. Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, koska "vanhurskas on elävä uskosta".
      12. Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä".


      Ai niin, mutta eihän Paavalin sana olekaan Jumalan sanana Ellin sanan arvoista.

      • värssyäkö?

        sinä laulat jatkuvasti, minä olen nähnyt sinun kirjoituksissa jo monessa tuon saman,mitä tuossa lopussa tuot julki, sekö se on sinun ilosanomasi Jeesuksessa, että toisin ajattelevia pistelet.
        Mitä tuohon kielillä puhumiseen tulee niin pysyn poissa siitä, olen kokenut senkin,mutta en halua mitään sellaisia mongerryksia joita en ymmärrä.

        Kyllä on turvallisempaa puhua Jumalalle sillä kielellä jonka itsekin ymmärtää, ettei käy niinkuin yksi nainen oli kiittävinään Jeesusta ja vierellä oleva ymmärsikin mitä tämä nainen puhui, tämä nainen oli puhunut saksaksi,mutta ei osannut itse saksaa.

        Vierus kaveri oli saksalainen, hän ymmärsi mitä hän puhui hän oli kironnut mitä ilkeimmillä sanoilla Jeesusta ja viellä hymysuin,kun tuo saksalainen nainen kertoi tuon niin minun kielillä puhuminen loppui siihen, se on selvää suomen kieltä jolla rukoilen ja kyllä Jeesus on kuullut ja ymmärtänyt suomenkielenkin.
        Ja niitä erikoisia hurmos kokemuksia en halua mitä ne kielet antavat, koska tiedän mistä sameista lähteistä ne ovat peräisin.


      • laodikealainen

        Kiitos vastauksestasi!

        Paavali taisi kyllä kirjoittaa aiheesta paljon muutakin. Esim. Roomalaiskirje 3:31: Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

        Ja entä Jeesuksen sanat vuorisaarnassa Matteus 5:17-19: Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. Sentähden joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman, mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa.

        Omassa kotikaupungissani, jossa on 2 helluntaiseurakuntaa on sapatinviettäjiä jo 5 perhettä! He eivät usko enää seurakuntansa tulkintaa tässä asiassa, vaikka muuten käyvätkin uskollisesti seurakunnassaan. Mistä tämä sitten johtuu? Paholainenko heidät on aivopessyt?

        Mutta olisi kiva saada joltakin toiselta henkilöltä tietoa onko euroopan alueella nyt minkälaiset Pyhän Hengen aikaansaamat herätyksen tuulet menossa?


      • typerä

        Paavali puhuu vanhurskautusperusteista eikä lain pysyvyydestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      549
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      492
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      485
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      100
      438
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      431
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      375
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    Aihe