älykäs

kun tätä maailmaa katsoo ja kuuntelee, tulee mieleen, että olikohan se suunnittelu sittenkään kovin älykästä...

Pitäisikö termistä poistaa etuosa "älykäs"?
1135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Silmät ovat paljon huonommat kuin eläimillä, vastustuskyky tauteja vastaan rajallinen, luusto ei kestä ikävuosia, viisauden hampaat jäänne ajoilta jolloin.. öh.. niin sellaista aikaahan ei ID/kreationismin mukaan ollut. Umpisuoli joka on menettänyt kykynsä muodostaa ainetta, jolla kykenimme aikoinaan sulattamaan sellua ravinnoksi - nykyään tarpeeton jäänne, jota ilman jotkut ihmiset syntyvätkin. Häntäluu, joka palvelee korkeintaan siinä, että oppii olemaan kaatumatta, kun kaatuminen sattuu niin perhanasti... jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sunnittelu? kirjoitti:

kun tätä maailmaa katsoo ja kuuntelee, tulee mieleen, että olikohan se suunnittelu sittenkään kovin älykästä...

Pitäisikö termistä poistaa etuosa "älykäs"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu