moikka!!
halusin siis kysellä et onko jolla kulla kokemusta jumittavasta hevosesta? hoitohevosena mulla on lv ori joka on säyseä ja yhteistyöhaluinen mut sisälle tuotaessa se jumittaa AINA johonki kohtaan. hevonen ei ole peloissaan siesoo vain rauhallisesti ja silmissään ilme et hei mitä nyt on oikein tekeillä. Huonoja kokemuksia ei hepolla ole sisälle tulosta eli ei se sitäkään ole. On yritetty niin et se tulee tyhjään talliin ja niin et se tulee talliin jossa kaverit jo on. mikään ei auta!!! perutettaessa se vain ärtyy...on siis koitettu peruuttaakkin ku tuntuu et se vaihde ainakin sillä on :) eli epätoivoisesti kaipaisin neuvoja!!!!
hevoseni jumittaa!!!
4
630
Vastaukset 4
- sama juttu
Itselläni oli siis ihan sama ongelma!! Kokeilimme eri tapoja mutta viimein otin ämpäriin vähän namia ja houkuttelin sillä. Kun hevonen oli karsinassa annoin namit sille (ei todellakaan paljno vaan pari naksua että "ropistus" kuuluu) itse olen hoitanut ongelmani niin.
- scotland yard
olen ajatellut itsekkin samaa keinoa mut jotenki se on pistäny vastaan siinä et joudunko sit aina tuomaan hevosen noin sisälle..miten teille kävi??? tuleeko nyt ihan hyvin?
- Toimis...
scotland yard kirjoitti:
olen ajatellut itsekkin samaa keinoa mut jotenki se on pistäny vastaan siinä et joudunko sit aina tuomaan hevosen noin sisälle..miten teille kävi??? tuleeko nyt ihan hyvin?
Mulla se toimi ihan hyvin. Kyl se siitä sitten meni kunhan muisti aina antaa ne namit se4n jälkeen, mutta muista ei todellakaan paljoon.
- jou"
Itse opetin sisälle tuloon silleen että..
aina kun tulee karsinaan, ruokakupissa on odottamassa porkkananpala tai päiväkaurat tms. jotain minkä perässä tulee. Nyttemmin tulee halukkaasti talliin vaikka ei olisikaan herkkuja tiedossa. Toisinaan aina laittaa kuppiin jotain niin ei hepalle muistu vanhat temppuilut mieleen.
Kyllä se siitä alakaa sujumaa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2092259Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1661494Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271101- 60975
- 57961
- 71937
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72851- 93807
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta120741- 51738