HS tutkimus kiina-ilmiö

no sitten se tuotanto kasvaa ? Mutta paineet myös niiden osalta jotka töittä jäisi ? Uutiset on uutisia ja tutkinnat tutkintoja. Pitäskö kun otetaan työvoimaa ulkomailta, pistää meitä työtätekiviä suomalaisia ulkomaille ?
2219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nähdäkseni sen tutkimuksen rivienvälistä oli luettavissa sellainen väite, että suomalaiset hyväksyvät palkkojensa laskun, jotta Suomi pystyy kilpailemaan Kiinan kanssa. Vai miten muuten pitäisi ymmärtää lauseet "...hyväksyvät maahanmuuton, jotta Suomi pystyy kilpailemaan Kiinan kanssa..." Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että kun suuret ikäluokat vetäytyvät eläkkeelle, Suomeen tuodaan kiinalaisia puolella siitä palkasta, mitä suomalaiset saavat - ja tietty - osa kansasta pysyy edelleen "työvoimareservissä" ja näin ratkaistaan se, että suomalaisten palkkataso ei vahingossakaan pääse nousemaan.

Se tuleekin olemaan melkoinen palkkatason romahdus, kun kyseessä on Kiinan kaltainen kehitysmaa, mutta Etelärannassa taatusti iloitaan, että suomalaiset nousukauden jatkuessa ovat talkoohenkisenä kansana auliita tinkimään muutenkin pienistä palkoistaan, jotta yritykset voisivat lihoa vielä hiukan lisää. Tulee mieleen erään ay-aktiivin lausahdus Hesarin mielipidepalstalta; tämä nainen totesi, että yritti aikansa ajaa työntekijöiden oikeuksia pienipalkkaisella siivousalalla, kunnes tajusi, että hänen ongelmansa eivät olleet työnantajat vaan työntekijät, jotka tulivat töihin kiltisti ihan mihin kellonaikaan tahansa, eivät kyseelleet palkkojensa tai muidenkaan oikeuksiensa perään. Hän nosti kytkintä siltä istumalta ja siirtyi kokonaan toiselle alalle. Kannattaisikohan niiden, jotka ovat kyllästyneitä tähän suomalaiseen "kilpailukykyiseen köyhyyteen" ja nostaa kytkintä koko maasta? Itse harkitsen juuri tätä vaihtoehtoa.

Äänestä

Onkohan tämä avaus työvoiman tuomiselle ja

pulalle ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielenkiintoinen kirjoitti:

no sitten se tuotanto kasvaa ? Mutta paineet myös niiden osalta jotka töittä jäisi ? Uutiset on uutisia ja tutkinnat tutkintoja. Pitäskö kun otetaan työvoimaa ulkomailta, pistää meitä työtätekiviä suomalaisia ulkomaille ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu