Mikäli haluat seurata konferenssia niin tässä on osoite: http://www.mormonit.fi/
oikealla alhaalla!
oikealla alhaalla!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kaunis syysviikonloppu tulossa! Ei ehdi istua nököttää sisällä. Siihenhän mormonijohtajien hyrinään nukahtaa väkisin.
Ylös ja ulos, ulkona riittää tekemistä!
alkuperäisessä muodossa suorana kun voi jälkikäteen katsella koosteita, jotka on ties mihin ideologiaan nojaten editoitu itsensä vastaisiksi.
Eiköhän näitä versioita taas vähän ajan kuluttua ilmesty.
annahan vanhempia "idologisia koosteita" kiitos. ei mitenkään yllättävää kyllä että levität valheita.
monelle kielelle, mutta en usko että ainakaan virallisesti niitä käännetään esperantoksi. Palaan asiaan tuonnempana.
ainakin neljää eri asiaa Idon lisäksi: todentamista, epäjumalia, viettipohjaa sekä älyllistä suunnittelua.
sammakoita suusta pääsee tällä kertaa tai jopa valeita niinkuin aina väliin. toivottavasti tällä kertaa jää rasistiset ja misogynistiset puheet vähemmälle, ihan mormonienkin takia.
tarkkailisitkin sitä, kuinka monta hyödyllistä ja tärkeää opetusta kuulet konferenssissa?
Ja entäpä jos yrittäisit toteuttaa niitä omassa elämässäsi?
Siitä voisi olla sinulle enemmän iloa kuin tuosta katkeran negatiivisesta asenteesta, jota viestisi heijastaa.
naisten konferanssi. Puhuja on espaniankielinen.... Costa Ricasta ja kirkon apuyhdistyksen johtokunnassa.
pelkästään ns. karvalakkipuolelta. Konferenssin aikana kokoontuu lukuisia eri porukoita, jotka päättävät kirkon asioista joista talousasiat ovat keskeisiä. Näiden kokousten yksityiskohdat eivät koskaan tule rahvaan tietoon.
Turust
ainakin Isä, Poika ja Pyhä Henki, ei ole paljoa tosiaankaan hiiskuttu.
Siellä kokoontuu kaksi lihaluuklönttiä ja yksi pelkkä henki. Mormoeja ei ole paikalla.
ollut kärpäsenä katossa, kun noin elävästi osaat kuvailla. Toivon hartaasti, että et päässyt mukaan päätöksentekoon.
pistää nälänhädät ja kansanmurhat. Helpompi syyttää haitarinsoittajia kuin jumalia, mielestäni.
haitarinsoittajaa, kun en tunne hänen tekosiaan. Kansanmurhista syyttäisin ihmisiä, jos syyttämään joutuisin, ja nälänhädätkin johtuvat usein ihmisten toiminnasta.
Kumpiakin olisi maailmassa paljon vähemmän, jos ihmiset kuuntelisivat Jumalan neuvoja ja noudattaisivat niitä.
Ketkä siellä ovat läsnä, kun nuo mormonijumalat pitävät kokoustaan?
Tuossa edellähän sanottiin heidän olevan tärkeimmissä mormonikokouksissa mukana. Mormonit eivät kuitenkaan niistä hiisku.
Jos nuo kaksi lihallista Jumalaa ovat paikalla, mitä heille tarjoillaan syötäväksi ja juotavaksi? Miten heidän vessatarpeensa on huomioitu? Minkä kokoisia he ovat? Onko tarpeeksi isoja tuoleja?
Ketkä mormoneista saavat kunnian istua itsensä Ylijumalaluulihaklöntin vieressä.
Kuka joutuu tyytymään Kristusjumalaluulihaklöntin naapuruuteen?
Onko Pyhälle Hengelle varattu myös tuoli? Näkyykö hänestä edes varjoa vai täytyykö tyytyä vain kuuntelemaan hänen puheitaan?
etteivät mormonit niistä hiisku.
Minä olen mormoni, joten turha minulta kysellä. Shh - shh!
No jospa joku luopio kertoisi. Ai niin, luopioden kertomuksethan te väitätte valheiksi...
niin.
Sinulla on selvästikin ongelma.
sitä nk. Jumalanpilkkaa pahimmillaan...
Ensinnäkin koetan nyt hyvä ihminen ymmärtää, että vaikka mielestäsi uskomme on väärä, ei sinun silti kannata ruveta ilkeäksi.
Sinun on näköään aivan mahdotonta ymmärtää että heidän ylösnousseet ruumiinsa ovat aivan erilaisia kuin meidän ... kuitenkin: Luuk. 24:30
Kysytkö samat kysymykset Raamatun pohjaltakin?
Voi sinua ...
Onhan se ongelma kun ei saa vastausta.
En minä ole väittänyt käsityksiänne ulostavasta Jumalasta jumalanpilkaksi. Voi joku muu tosin niinkin tehdä. Minä uskoisin, että jos kaikkivaltias on olemassa, HÄN antaa anteeksi vaillinaiset käsitykset.
Tuossa mainitsemassasi raamatunkohdassa oli kyseessä kuolleistaherännyt Jeesus, joka monessa kohtaa vakuutti olevansa luuta ja lihaa kuten muutkin, EIKÄ mikään kuolleen henki tai haamu. Maallisten ruumiiden ylösnousemus tuonpuoleiseen kielletään Raamatussa selvästi.
oli yksinkertaisesti se, että miten käytännössä tapahtuu tuo Isän, Pojan ja Pyhän Hengen osallistuminen tärkeimpiin kokouksiinne.
Pyytävätkö he aktiivisesti puheenvuoroja, käyvätkö välillä vessassa tai syömässä?
No selitäppäs missä se Jeesuksen ruumis sitten on ja mikäseoli joka meni taivaisiin Jumalan oikealle puolelle?? Mitä ne apostolit katselivat vesihöyryäkö??
Eihän kukaan mormoni väitäkkään ettäMAALLISET ruumiit nousevat ylös vaan vain ylösnousseella ruumiilla on mahdollisuus tähän. Kuten Eenokin kaupungillakin.
kirkkomme historiaa niin ehkäpä löydät vastausken tuohonkin.
Ainakin nuorempana olin hyvä juoksuissa ja muussa urheilussa.
Kysymystä Jeesuksen ruumiista täytyy tietysti lähestyä siitä näkökulmasta, että oliko hän historiallinen henkilö vai ei. On täysin mahdollista, että hän todellakin oli olemassa. Kaikesta päätellen hän tunsi essealaisveljestöä, mahdollisesti kuului heihin. Nuo valkoisiin pukeutuneet miehet esiintyvät usein Raamatussa, mm. Jeesuksen tyhjällä haudalla. Jotkut evankelistat tosin puhuvat enkeleistä (siivet enkeleille keksittiin vasta vuosisatoja myöhemmin).
Essealaisveljet olivat Jeesuksen seurassa myös vuorella, jolloin Jeesuksen noustessa opetuslasten luota heidän seurassaan ylemmäksi vuorelle tuli pilvi, JOKA ESTI OPETUSLAPSIA NÄKEMÄSTÄ JEESUSTA.
Luepa Raamattuasi ymmärryksellä ja ota huomioon myöhemmät asian ymmärtämättömyydestä johtuvat virheet Raamatussa. Esim. evankeliumeissa on toisen käden tietoja (mm. valkopukuisia miehiä jotkut kutsuvat enkeleiksi).
Kysy essealaisveljestöltä, että mitä he tekivät Jeesuksen ruumiille.
Vielä: Luuta ja lihaa sisältävien ruumiiden ylösnousemus on Raamatussa selvästi kielletty.
Löydän toki jotain, mutta kysymys oli nyt nykyajan kokouksista. Miten tapahtuu nykyisin? Mm. tuosta Jumalan ilmoituksesta mustaihoisten pappeudesta löytyy vain hyvin epämääräistä tietoa "tunteesta", jonka nuo äijät kohtasivat rukoiltuaan tietynlaista vastausta. Se tunne on psykologisesti selitettävissä. Nyt kaivattaisiin vähän lihaa luiden ympärille.
Minä olen joskus katsellut kirkon meiningejä TV:stä. Niitä tulee Suomessa joka sunnuntai.
Nuo Aaameeriikan meiningit tuntuvat meikäläisestä varsin Aameeriikkalaisilta.
Turust