Assault on Precinct 13, tämä vuonna 1976 valmistunut John Carpenterin loistava väkivaltapätkä tulee tänään Nelosen myöhäisillassa.
Muistan nähneeni pätkän joskus niinkin nuorena kuin ala-asteikäisenä ja se oli ikimuistoisen väkivaltainen ja julma elokuva. Sietää katsoa uudelleen =)
http://us.imdb.com/Title?0074156
Muistan nähneeni pätkän joskus niinkin nuorena kuin ala-asteikäisenä ja se oli ikimuistoisen väkivaltainen ja julma elokuva. Sietää katsoa uudelleen =)
http://us.imdb.com/Title?0074156
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oli aika kullannut ainakin minulla muistot. Junnuna joskus katsottiin vajaa 20 vuotta sitten ja oli tosi kova juttu. Ostin pätkän pari kuukautta sitten nattilan alelaarista. Aika heikko esitys kyllä oli. Kökköjä näyttelijäsuorituksia, epäloogista sekoilua, tosi pahat pahat ja tosi hyvät hyvät :-). Kaikenkaikkiaan nihkeää katsottavaa. Carpenterin tyly musiikki oli leffan ylivoimaisesti parasta antia. Joku oli kellottanut rainalle 4,5 tähteä jossain tv-liitteessä. Hei ei nyt sentään!!
Siinä ja siinä irtoaako kahta tähteä.
Tyypillinen elokuva, jonka ohitse aika on ajanut ja isosti.
Pidin itse Hyökkäystä poliisiasemalle yhtenä Carpenterin parhaista elokuvista. Tunnelmaltaan elokuva on tiheä ja erittäin painostava, mutta kovasti on aika päässyt leffaa puremaan. Leffa toimii tietyiltä osin edelleenkin, mutta kyllä Tging ja Christine ovat Carpenterilta paljon parempia leffoja.
Eikös Halloween ja Pako New Yorkista ole kuitenkin parempia kuin Christine. Thing on minunkin mielestä Carpenterin paras leffa.
Minä kyllä pidin edelleenkin "Poliisiaseman" ahdistavasta tunnelmasta. Jos näyttelijäsuoritukset olisivat olleet hieman harrastelijateatteritasoa paremmat, olisin voinut antaa leffalle jopa neljä puoli tähteä viidestä.
samaa mieltä. Tosin Thingin typeryydet elokuvan alussa häiritsevät niin etten sille heruta kuin *** tähteä. Hyökkäys poliisiasemalle oli ilmeisesti Carpenterilta kokeileva juttu tehdä toisenlainen zombielokuva=)
Christine on kai parasta Carpenteria mitä olen nähnyt, tosin monet tästäkin eri mieltä.
Mielestäni paras Carpenterin leffa on Pako New Yorkista. Tarpeeksi futuristinen mutta ei kuitenkaan liian scifiä, toimintaa riittää ja tunnelmaa (edelleen miehen oma musiikki on avainsana hänen elokuvissaan).
The Thingin tilasin joku aika sitten, enkä ole vielä sitä katsonut uudestaan (näin joku 10 vuotta sitten viimeksi). Leffa on ikävällä tavalla kaksijakoinen. Toisaalta hienosti kuvattua hiipivää kauhua ja toimintaa, toisaalta suunnattoman epälooginen (mm. kaverit löytävät valtavan avaruusaluksen ja jättävät sen siihen viitsimättä edes sisään vilkaista!)
Pako New Yorkista on myös (muistaakseni) varsin näppärä toimintapaketti. Carpenterin ilmeisen tyly näkemys elämästä(päätellen hänen elokuvistaan) pitää leffaa kasassa sortumatta turhaan hempeilyyn.
Ihan oma lukunsa ja varsinainen leivitetty kalkkuna oli sitten surullisenkuuluisa jatko-osa(kenen lie ohjaama) johon Kurt Russel lienee lupautunut ihan pelkistä taiteellisista syistä ;-)
Halloween tulikin mieleen muutama sekuntti sen jälkeen kun olin viestini lähettänyt. Pako New Yorkista ei kuulu suosikkeihini.
Usva.onko kukaan nähny tätä carpenterin pätkää??Itse en ja kiinnostas kovasti tietää mitä porukat tykkää?Vaikeasti saatavilla tieten tämä leffa.
nähty on ja löytyy filmistostani.
nuorempana kun katsoin, silloin vielä olematta elokuvien ystävä,
pidin kovasti ja oli olevinaan pelottava myöskin.
nyt aijon katsoa lähipäivinä, jää nähtäväksi, miten ikä on vaikuttanut makuun.
Olen leffan nähnyt, joskin kauan aikaa sitten. Mielestäni Usva ei ollut mikään kovin kummoinen elokuva. Jännittävä tunnelma elokuvassa oli, mutta koska kauhu syntyi varsin epäloogisista aineksista, niin se hieman söi elokuvan tehoa.
Carpenterista kun on puhe niin tämä elokuva on jokaisen nähtävä. Ihan älytön tekele, mutta nauraa saa niin perkeleesti, ketä sitten naurattaakaan=)
"Dark Star": Dan O'Bannon joka tuossa on toisena kirjoittajana kirjoitti myöhemmin (myös toisena) Alienin.
http://us.imdb.com/Title?0069945
monesti, mikä oli se scifileffa, jossa miehistö kierteli tuhoamassa planeettoja ja aluksen käytävillä heitä terrorisoi valtava rantapallo(!). Leffan lopussahan muistaakseni viimeinen eloonjäänyt surffaa pommilla kohti tuhottavaa planeettaa.. Muistikuvat ovat ainakin hyvät, tuli telkasta varmaan yli 15 vuotta sitten... Vai että Carpenterin leffa.. Hmm..
Just noin, mitä ihmettä Carpenterille on tapahtunut sen jälkeen=)