työhakemus

Nimetön

Mitä mun pitäisi kirjoittaa työhakemukseen! Jotain tälläistäkö:
"Luonteeltani olen vähän epäsosiaalinen ja hieman epävarma, tarvitsen ohjastusta uusiin tehtäviin ja mielummin myös rauhallisen työympäristön"

No eihän sit kukaan ota minua töihin, jos kirjoitan jotakin tuommoista. Pitävät ihan tyhjäntoimittajana.
Mutta sekin että kirjoittaisin jotain pullshittiä iloisuudestani ja sosiaalisuudestani olisi väärin. Pettyisivät vaan kun näkisivät millainen arkajalka oikeasti olen.

15

4321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työhakemukseen

      sitä mitä olet, et sitä mitä et ole. Ja se ujous karisee kokemuksen ja rutiinin myötä kyllä pois nm. kokemusta on :)

    • ongelma......

      minulla myös! en todellakaan pysty valehtelemaan työhakemukseen että olen reipas, sosiaalinen, ulospäinsuuntautunut...(eikä mielestäni ole mitään mieltä valehdellakaan) mutta näitä ominaisuuksia haetaan jokaikiseen työpaikkaan.

      en tiedä miten vastata työpaikkailmoituksiin, kun aina haetaan edellä mainittuja ominaisuuksia.

      joku neuvoi jo, että kirjoittaa se mitä on, mutta ei se nyt ihan niinkään onnistu (ei varmasti saa työpaikkaa, jos kirjoittaa että on ujo, syrjäänvetäytyvä jne!)

      pääsisi edes haastatteluun, niin siellä ehkä voisi sanoa, että on hieman ujo, mutta muuten ahkera jne. (riippuu tietysti tilanteesta) mutta miten päästä edes haastatteluun, jos ei halua valehdella hakemuksessa??!

      • Kokemusta tästäkin

        Älä (jos haastatteluun pääset) ainakaan sano olevasi ns. hiljainen puurtaja. Minä erehdyin kerran luonnehtimaan itseäni näin ja menetin työpaikan ns. seurustelu-upseerille. Luulisi, että työnantajankin mielestä olisi tärkeämpää keskittyminen työntekoon kuin työtoverien kanssa jutteleminen, mutta kun ei...


      • olis jos
        Kokemusta tästäkin kirjoitti:

        Älä (jos haastatteluun pääset) ainakaan sano olevasi ns. hiljainen puurtaja. Minä erehdyin kerran luonnehtimaan itseäni näin ja menetin työpaikan ns. seurustelu-upseerille. Luulisi, että työnantajankin mielestä olisi tärkeämpää keskittyminen työntekoon kuin työtoverien kanssa jutteleminen, mutta kun ei...

        muuttaisi hiljaisen puurtamisen tuloksentekoon keskittymiseksi tai olennaisiin asioihin keskittymiseksi. Kuulostaa tehokkaammalta ja dynaamisemmalta vai mitä;-)


    • jos

      laittaisit siihen hyvät ominaisuutesi?

    • persoonallisuustesti

      niin saat apua luonteesi kuvaamiseen

      http://www.netello.com/viihde/persoonallisuustesti.php

      Minulle tuli seuraava
      "Olet itsenäinen, looginen ihminen, jolla on sisäinen ideoiden ja mahdollisuuksien maailma. Toisten mielestä olet rauhallisen itsevarma, toisinaan jopa jääräpäinen, nykyisten olojen arvostelija, joka on vakuuttunut siitä, että asioita ja tulevaisuutta voi muuttaa. Kun asioita, teorioita, järjestelmiä tai olosuhteita tarvitsee muuttaa, on ihmistyyppisi kulissien takana tekemässä tarvittavia muutoksia. Kaltaisesti ihmiset vetävät helposti muitakin mukaansa kohti omaa päämääräänsä. Toisten mielestä olet joko inspiroiva tai sitten sinulla on heidän mielestään päähänpinttymä. Tämä mielipide riippuu siitä, miltä kannalta he toimiasi tutkivat. Olet sisäänpäin kääntyvä, ja toisinaan jopa ujo, ja luotat sekä loogiseen analyysiin että sisäiseen intuitioosi kun teet päätöksiä ja tärkeitä ratkaisuja. Tunteikkaampien ihmisten mielestä olet viileä, ja käytännönläheisten mielestä voit olla epärealistinen, mutta välität ainoastaan sellaisten ihmisten mielipiteistä jotka omasta mielestäsi ovat älykkäitä. Menestyt useissa ammateissa, sekä matemaattisilla että filosofisilla ja kirjallisuuteen liittyvillä aloilla. Parhaiten olet kotonasi teoreettisissa, analyyttisissä ja metodologisissa alueissa."

      • seker

        testi muuten aika järkyttävän oikeaan.

        "Olet hiljainen, vakava, vastuuntuntoinen, kärsivällinen, konservatiivinen, lojaali ja vankkumaton. Pidät yllä yhteiskunnan järjestystä ja instituutioita. Olet vankkumaton kuin kallio, ja omaksut helposti isällisen tai äidillisen roolin, sekä perheessä että työpaikalla. Sinulle soveltuu ammatiksi poliisityö, yhteiskunnan virka, opetustyö sekä rahoitusala. Sovellut myös politiikkaan ja liike-elämään. Parhaiten olet kotonasi byrokraattisissa organisaatioissa, koska mielelläsi toimit sinulle kuuluvan roolin mukaisesti, olitpa sitten johtaja tai johdettava. Ihmistyyppisi toimii parhaiten töissä, jotka edellyttävät tarkkaa kirjanpitoa ja raportointia. Kaltaisesi ihmiset pitävät yhteiskunnan toiminnassa, ja vaalivat lakeja, aikatauluja ja toimitapoja, ja tuovat vakautta ympärilleen. Arvostat kovaa työtä, rehellisyyttä, kohteliaisuutta, täsmällisyyttä ja uskollisuutta perheelle, ystäville ja yhteiskunnalle. Sinulla on taipumus vastustaa tarpeettomia muutoksia, ja useimmat uudet ideat ovat sinulle häiritseviä."


    • positiiviseksi

      Mä olen yleensä laittanut, että olen rauhallinen, ahkera, itsenäinen, oma-aloitteinen, sosiaalinen (tarkoittaa, että tulen ihmisten kanssa toimeen, enemmän diplomaatti=en ala riitelemään, vaan yritän keksiä molempia puolia hyödyttävän kompromissin) ja yleensä sanon, että olen parempi kuuntelija kuin puhuja. Ja töitä olen saanut.

    • puolet

      Kyse ei ole mistään persoonallisuustestistä. Olet markkinoimassa itseäsi. Mieti tarkkaan kaikki hyvät puolesi ja muotoile niistä hyvä esitys. Valehdella ei tarvitse eikä kannata, eikä tarvitse suurennuslasilla etsiä huonoja puolia, markkinoitaessa niitä ei tarvitse edes mainita ollenkaan, jos niitä sattuisi olemaan.

      • persoonallisuus

        ennen kuin markkinoi sitä.

        Ujous on ominaisuus, ei haitta. Persoonallisuustestien avulla voi löytää ne hyvät ominaisuutensa. Ujoudellekin löytyy monta lähes synonyymia, joilla on positiivinen merkitys. Analyyttiset ja loogiset ihmiset ovat usein introvertteja ja toimivat tärkeissä asiantuntijatehtävissä. Joissakin töissä suupaltit jokapaikanhöylät ja moottoriturvat eivät ole sitä haetuinta ainesta, johonkin taas sopivat: esim. puhelinmyyntiin;-)


      • edell.kirjoitt.
        persoonallisuus kirjoitti:

        ennen kuin markkinoi sitä.

        Ujous on ominaisuus, ei haitta. Persoonallisuustestien avulla voi löytää ne hyvät ominaisuutensa. Ujoudellekin löytyy monta lähes synonyymia, joilla on positiivinen merkitys. Analyyttiset ja loogiset ihmiset ovat usein introvertteja ja toimivat tärkeissä asiantuntijatehtävissä. Joissakin töissä suupaltit jokapaikanhöylät ja moottoriturvat eivät ole sitä haetuinta ainesta, johonkin taas sopivat: esim. puhelinmyyntiin;-)

        Olet oikeassa. Toisaalta - viittaan otsikkoosi - työtä haettaessa markkinoidaan työntekijää eikä persoonallisuutta, vai kuinka? On hyvä tuntea itsensä hyvin, mutta ei ole pakko päästää työnantajakandidaattia joka persoonallisuuden sopukkaan.
        Ujous ei tosiaankaan ole vika, ja muillekin kuin työnhakija-ujoille voisi olla hyödyllistä hyvien ominaisuuksiensa listaaminen, ujothan usein pitävät kirjaa lähinnä oletetuista huonoista ominaisuuksistaan.


      • ujo voi olla
        edell.kirjoitt. kirjoitti:

        Olet oikeassa. Toisaalta - viittaan otsikkoosi - työtä haettaessa markkinoidaan työntekijää eikä persoonallisuutta, vai kuinka? On hyvä tuntea itsensä hyvin, mutta ei ole pakko päästää työnantajakandidaattia joka persoonallisuuden sopukkaan.
        Ujous ei tosiaankaan ole vika, ja muillekin kuin työnhakija-ujoille voisi olla hyödyllistä hyvien ominaisuuksiensa listaaminen, ujothan usein pitävät kirjaa lähinnä oletetuista huonoista ominaisuuksistaan.

        esimerkiksi sama kuin
        - analyyttinen, looginen, asioihin ja järjestelmiin syvällisesti(ei ihmissuhteisiin) paneutuva työnhakija.
        Tällöin ujous on pelkkää plussaa.


      • sitten
        ujo voi olla kirjoitti:

        esimerkiksi sama kuin
        - analyyttinen, looginen, asioihin ja järjestelmiin syvällisesti(ei ihmissuhteisiin) paneutuva työnhakija.
        Tällöin ujous on pelkkää plussaa.

        esim. empaattinen ja lämmin ymmärtäjä ihmissuhteissa, ihminen joka ei kuulu suuriääniseen kiusaaajien porukkaan. Plussaa tässäkin tapauksesa.


    • arnie

      olen vammainen

    • amanda85

      Eihän sitä ole pakko tarkkaa luonnekuvausta antaa. Vähän vain muuntelet sanoja. Jos olet ujo ja epäsosiaalinen, niin kirjoita jotain tyyliin "olen oma-aloitteinen ja kykenen itsenäiseen työskentelyyn". Jos tarvitset ohjausta uusiin tehtäviin, niin kirjoita "tulevassa työpaikassani arvostan asiallista perehdytystä". Ujous ja hiljaisuus eli "olen ahkera ja keskityn tuloksentekoon ja olennaisiin asioihin". Ujot ovat yleensä herkkiä aistimaan muien tunteita ja ymmärtämään ihmisiä eli sosiaalisia taitoja nekin ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      244
      15232
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1934
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      188
      1467
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      116
      1371
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      784
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      748
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      668
    Aihe