Luulin että liberaalit nyt ainakin kannattaisivat, että Suomessa olisi vain yksi virallinen kieli, Suomi. Näin ei kuitenkaan välttämättä ole. Useat liberaalit kannattavat kaksikielisyyttä maassa jossa on noin 94% enemmistö suomenkielisiä ja näin he kannattavat erään vähemmistöryhmän nostamista jalustalle. Ei kovin liberaalista ajattelua. Mistähän mahtaa olla kysymys?
kaksikielisyys
10
1044
Vastaukset
- putinvladimir
.....muututa kolmikielisiksi : suomi, ruotsi ja venäjä !
- ainakin...
tavoiteohjelman mukaan pakkoruotsia vastustetaan.
http://sp.liberaalit.fi/alasivut/tavoiteohjelma.aspx#kaksikielisyys- jugi
..."antamalla kaikkien kukkien kukkia" ! ??
- Liberaali.
Lähinnä nämä helsingin pullamössö vempulat. Nämä samat vässykät ketä ryssi vanhan liberaali puolueen maineen tässä maassa.
- liberalisti'
Liberalismissa jokainen saa itse päättää kieliä opiskelee. Yksityiset Yliopistot saavat itse päättää sisäänottokriteerit, Ja kunnat saavat päättää mitä kielivaatimuksia asettavat virkamiehilleen.
Kun liberaalit pääsevät valtaa pakkoruotsi poistuu ja tilalle tulee vapaus. - ***
Suomi on kaksikielinen maa, hyväksy se. Turhat lapselliset jutut kannattaa jättää sanomatta. Tai onko kyse kateudesta?
- Ritva Koivu
Suomi kaksikielinen maa?
Miksi se pitäisi hyväksyä? Siksikö, että lait ovat vinksallaan?
Onko 95:5=50:50? Jos tuo on totta, niin sitten hyväksyn. - ***
Ritva Koivu kirjoitti:
Suomi kaksikielinen maa?
Miksi se pitäisi hyväksyä? Siksikö, että lait ovat vinksallaan?
Onko 95:5=50:50? Jos tuo on totta, niin sitten hyväksyn.kulta pieni kasva aikuiseksi ja hyväksy tosiasiat. (ja matematiikkaa kannattaa muuten vähän harjoitella krhmm..)
- mitä sitten
Miten kaksikielisyys ja pakko liittyvät toisiinsa?
- kaksikielinen
Itse olen kaksikielinen mutta en suomi-ruotsi.
Minua kovasti kiinnostaa koska muutkin kielet saavat saman aseman kuin ruotsi. Jos suomi on kaksikielinen siitä syystä että täällä puhutaan vähän myös ruotsia niin puhutaan täällä vähän myös montaa muutakin kieltä. Suomi on oikeasti monikielinen maa. Jos joku prosenttimäärä otetaan rajaksi niin englanti puhuttuna kielenä on jo ohittanut ruotsin ja suomi pitäisi olla kaksikielinen suomi-englanti kieliparilla. Jos katsotaan puhujien äidinkielen määriä niin venäjä ja englanti alkavat hätyytellä ruotsia aika vakavasti. Ruotsilla on historiallisista ja poliittisista syistä tämä pakkokielen etu, mutta yhteiskunta muuttuu ja nykyisin pitäisi ruveta laskemaan uudelleen todellisia kielen puhumismääriä ja siinä saattaa ruotsille vaikeuksia löytää perusteita erityisasemansa pitämiseen. Nykyisille valveutuneille päättäjille ei ehkä kauaa enää riitä perusteeksi mainitsemasi: "Suomi on kaksikielinen maa, hyväksy se."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673579Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332774Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12716Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572672Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172519Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252489Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872006Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1721958Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693