osastolla olleet kertokaa millaista siellä oli.

mehukeitto-

en jaksa enää, ajattelin "antautua" osastohoitoon. Mutta ennenkuin "lukitsen päätökseni" ja ilmoittaudun sinne, kertokaa millaista siellä oli.

Kertomuksia kaivataan etenkin Kuopiossa osastohoidossa olleilta.

7

2132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa!!

      Todella hienoa että päätit hakea apua, hatun nosto sulle ja paljon tsemppiä! Hoitajat ovat mukavia, voit kysyä heiltä mitä tahansa. Luota heihin, osaavat kyllä asiansa. Alussa voi tuntua vähän oudolta mutta se on sen arvoista, saat elämäsi takaisin.

    • exanana

      Olen ollut osastohoidossa 4 kk ja elämä näyttää jo paljon valoisammalta. Osastolla päivät kulkevat hitaasti, mutta ainkin saa aikaa omille ajatuksilleen. Osastolla oppii arvostamaan itseään vaikka joskus tunteekin itsensä maailman rumimmaksi ja turhimmaksi. Huonoa on se ettei pysty pysäyttämään aikaa... kaverit jää taka-alalle ja perhettä näkee harvemmin. Tuntuu että kaikki muut menee eteenpäin elämässään ja itse on jämähtänyt paikoilleen. Mutta sitten terveenä juoksen aikaa kiinni jaksavin mielin!

    • lisbetti.

      Hei!
      Olin pakkohoidossa kuopion julkulassa 3,5 kk! (asun siis jyväskylässä) Paikka oli aivan tajuttoman karu ja hyvin ankara, ainakin minulle (vierihoito, huonehoito, pyörätuoli, paljon ruokaa..) Lääkäri oli asiantunteva ja osa hoitajista aivan mukavia. Osastolla oli melko paljon virikkeitä ja tekemistä, mutta enpäs saanut tehdä mitään.
      Kuopiossa on periaatteena, että potilas ei näe painoaan itse. Ja Niin..
      Siellä on olemassa tietääkseni myös viikko-osasto, eli osastolla ollaan viikot ja kotona viikonloput.

      Kysy vaan lisää kuopiosta jos kiinnostaa, kerron mielelläni :)

      • noknowledge

        Mitä nämä vierihoito ja huonehoito ovat? Ja miksi et saanut tehdä mitään?
        Anteeksi, että näin kyselen, mutta olen utelias :)
        Ja kyllä minunkin elämässä osastohoito häämöttää jossain tuolla tulevaisuudessa, niin olis hyvä tietää etukäteen kaikkee.


      • lisbetti.
        noknowledge kirjoitti:

        Mitä nämä vierihoito ja huonehoito ovat? Ja miksi et saanut tehdä mitään?
        Anteeksi, että näin kyselen, mutta olen utelias :)
        Ja kyllä minunkin elämässä osastohoito häämöttää jossain tuolla tulevaisuudessa, niin olis hyvä tietää etukäteen kaikkee.

        Olin niin huonossa kunnossa. bmi 13.
        Huonehoito on se, että ollaan vaan yhdessä huoneessa koko ajan, eikä saada lähteä muutakun vessaan.
        Ja vierihoito on että joku istuu vieressäsi ja vahtii ettet liiku tai tee mitään mitä ei saa.
        Että niin.


    • Anonyymi

      Isäni on isomahainen bipo ,juoppo ja kovaääninen. Äiti myös juo. Ovat eronneet. Minulla on syömishäiriö. Vanhemmat eivät näe omaa alzennustilaansa. Häpeän heitä ja itseäni. Olen ysiluokalla ja tutkimuksissa syömishäiriön takia. Pelkään puhua kotioloista missään.

      • Anonyymi

        *alennustilaan eli eivät myönnä juomistaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7971
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7890
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      169
      6134
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5128
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4211
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3940
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3739
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3730
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      38
      3570
    Aihe