katsokkaa olivipuutta , kun se puhkeaa kukkaan, tiedätte, että kesä on lähellä.Israelin valtio perustettiin uudelleen Pyhälle maalle v.1948 Herramme sanoi, että kaikki se mitä on lopunajjoista kirjoitettu tapahtuu yhden sukupolven aikana.Nyt on nähtävissä ,että venäjä ,iran ja syyria ovat suunnittelemassa Israelin tuhoamista. On ennustus, että Damasko pyyhitään pois kaupunkien listalta.Tulee sota,Googin sota, olisiko Putin se mesekin ja tubalin ylin ruhtinas,joka hyökkää kohti ihanaa maata.Lopulta kuitenkin Herra jeesus tuhoaa hänet suunsa henkäyksellä, näin Raamattu meille vakuuttaa.
Herra Jeesus sanoi,
kirkkoväärti
5277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
rauhanruhtinas?
"Lopulta kuitenkin Herra jeesus tuhoaa hänet suunsa henkäyksellä, näin Raamattu meille vakuuttaa."
Tuo ei vaikuttanut kovin rauhanomaiselta ratkaisulta,eihän vaan?
Siitä oli toisen posken kääntäminen kaukana.
Tuohan vaikuttaa aivan sodanruhtinaan uhkaukselta.
Ensin vakuutetaan rauhaa pienissä omissa piireissään ja sitten uhkaillaan temppelin tuholla ja haukutaan epäuskoisia juutalaisia realisteja kyykäärmeen sikiöiksi ja nyt tuo.
Kristilliset kirkot ovat vainonneet toisuskoisia julmalla tavalla ja selittäneet nuo julmuudet Jeesuksen hyväntahtoisuuden nimessä ja tuossa se selitys:Jeesus tulee takaisin ja tuhoaa vastustajansa,hm,hm..
Sitten tulee oikea rauha,joo,joo,näinhän ne kaikki selittävät:tuhotaan vastustajat ensin ja sitten rauha koittaa.Sama selitys löytyy islamista,sosialismista jne.
Sanotaa, että sinä olet rauhan mies. Rakastat rauhaa ja pyrit siihen kaikin tavoin. Sinusta on myös sellainen maine kansan keskellä.
Ajatellaan myös, että sinulla on kaksitoista lasta. Eräänä päivänä tulee pahoja miehiä sinun kotiisi ja alkaa pahoinpitelemään lapsiasi ja tappamaan heitä. Rauhan miehenä et tietenkään tee mitään vastarintaa. Hyökkääjäthän voisivat vahingoittua. Osa lapsistasi juoksee pakoon mutta osa jää väkivallan tekijöiden käsiin ja tapetaan heti. Osa piiloutuu kodin eri loukkoihin. Sinä tunnet lapsesi ja tiedät missä he ovat. Murhaajat vaativat sinua auttamaan heitä löytämään lapsesi että voisivat tappaa heidät. Koska olet rauhan mies, niin sinä tietysti autat murhaajia löytämään heidät ja tappamaan jokaisen. Tiedäthän, että sitten kun lapset on tapettu, niin murhaajat ovat saaneet tahtonsa läpi ja näin tulee rauha, vai tuleeko...??
Tämä on siis sinun logiikkasi. Rauhan miehelläkö ei olisi oikeutta taistella lastensa puolesta ja tarvittaessa tappaa hyökkääjät?
Näin Jumala tulee tekemään Israelin vihollisille Googin sodassa. Israel on Jumalan silmäterä ja Hänen kansansa. Ei jumala halua väkivaltaa. Ei Jumala halua tuhota Israelin vihollisia. Jumala on rauhan mies. Jumala haluaa että jokainen ihminen ja jokainen kansa tulisi sisälle pelastukseen ja pelastuisi.
Kuitenkin Jumala varjelee ja auttaa kansaansa sen vihollisten kädestä. Tämä taas edellyttää sitä, että vihollinen tuhotaan. Jumala on luvannut auttaa kansaansa Israelia ja Jumala on uskollinen.
Jos haluaa varjeltua Poliisin luodeilta, niin on paras, että ei lähde mukaan rikoksen tielle rikollisten kanssa, eikä käännä asettaan Poliisia kohden. Joka sen tekee saa syyttää itseään. Eihän Poliisikaan huvin vuoksi ammu ihmisiä hengiltä. Joskus olosuhteet ovat kuitenkin sellaiset, että ei ole muuta vaihtoehtoa. Ei ole Poliisin syy, jos sinä ryöstät Pankin ja alat tappamaan henkilökuntaa ja ampumaan kohti Poliisia ja Poliisi joutuu ampumaan sinut hengiltä.
ps. en ole poliisi.
olen elänyt (47v.) on tätä samaa asiaa jauhettu. On aivan turhaa kovasti ennustella mitään. Tiedän minäkin että Israel on kyllä Jumalan silmäterä ja sen kansa valittu, mutta että me lähdetään ennustamaan....... Itse toivon pelkästään rauhaa maalle ja kansalle.
ettekä muuta tee kuin siteeraatte ja keksitte omaa tulkinta ja se minua henkilökohtaisesti alkaa ottaa päähään. Lopettaa tunkemaan teidän puppua ja antakaa meille rauhaaaaa. Katsotaan osaatteko vastata ilman siteerausta.
mut saat vähän.