Paholainen ja hänen ystävänsä
Paholainen oli kerran kävelyllä ystävänsä kanssa. He näkivät edellä kulkevan miehen kumartuvan ja poimivan jotain maasta.
"mitähän tuo mies mahtoi löytää?" kysyi ystävä.
"Totuuden sirpaleen", vastasi paholainen.
"Eikö se huolestuta sinua?" ystävä kysyi.
"Ei yhtään", sanoi paholainen. "minä annan hänen tehdä siitä uskonkappaleen"
Lisäselvitystä:
Uskonkäsitykset ovat tienviittoja, jotka osoittavat Tietä totuuteen. Jos roikut kiinni tienviitassa, et pääse etenemään totuutta kohti, sillä luulet jo saavuttaneesi sen.
(miettikää jokainen, mikä on tämän opetuksen sanoma)
Paholainen oli kerran kävelyllä ystävänsä kanssa. He näkivät edellä kulkevan miehen kumartuvan ja poimivan jotain maasta.
"mitähän tuo mies mahtoi löytää?" kysyi ystävä.
"Totuuden sirpaleen", vastasi paholainen.
"Eikö se huolestuta sinua?" ystävä kysyi.
"Ei yhtään", sanoi paholainen. "minä annan hänen tehdä siitä uskonkappaleen"
Lisäselvitystä:
Uskonkäsitykset ovat tienviittoja, jotka osoittavat Tietä totuuteen. Jos roikut kiinni tienviitassa, et pääse etenemään totuutta kohti, sillä luulet jo saavuttaneesi sen.
(miettikää jokainen, mikä on tämän opetuksen sanoma)
Vastaukset 16
Vanhimmat
kuinka ympäripyöreää ja vapaasti tulkittavaa shittiä raamattu on pullollaan. Vaikka kyllä tiesin sen jo.
mitä tiedät, et yhtään enempää, vaikka sinulle se tuntuukin olevan kaikki. Eikö tieteellisesti tutkittuna oteta selvää siitä, mitä ei tiedetä, eikä hukuta omiin käsityksiin ja näin eletä harhassa, että muka jo tiedetään..
Tämän näet monissa kanssaihmisissäsi, etkä heitä voi millään oikaista näkemään totuutta, vai mitä, vain sen tähden, koska sanovat jo tietävänsä oli kyse miltei mistä tahansa asiasta.
Mutta toki oletat, ettei tämä sinuun pätisi. Onko paremmuuden/oikeassa olemisen tunne sellainen,mikä saa sen tuntumaan todelliselta, vaikka onkin vain tunne?
"tiedät vain sen mitä tiedät, et yhtään enempää"
Ihan itsekö tuon päättelit?
Odotan elleenkin, että TODISTAT minulle jumalan olemassaolon. Todistaa. Todistustaakka. Muistatko vielä nuo sanat?
todistaa itsellesi luopumalla käsitteistäsi. Voit ottaa ne sitten takaisin, mutta epäilen. Miksi siis pelkäät?
muiden hihhulien esimerkistä? Ei kiitos.
Minä helvetti vie olen ollut uskovainen! Olen uskonut! Ja vain koska tämä opetettiin minulle totuutena, mitä se ei ole!
Pelkään ainoastaan, että uskovaiset tulevat suorittamaan minulle lobotomian, jos vapaaehtoisesti en luovu aivoistani.
tietoa eli muistamista, miten asiat ovat ja on opettettu? onko se uskoa vai tietämistä mielestäsi? :)
Itse olen ollut ateistina, ja nyt en tavallaan ole, enkä uskovainenkaan, sanan perinteisessä merkityksessä. :)
laukaisee refleksinomaisia reaktioita. Nykyihmiselle on melko turha saarnata saarnaa jota se on kuullut jo liian monta kertaa. Vanhat sadut, nimet ja termit eivät tulosta mitään uutta reaktiota. On aika kehittää uusi satu uusin aineksin. Paikallaan junnaaminen on kuin hautajaiset kehon vielä eläessä.
Jaa, että olet vähän niinkuin kahden sukupuolen välimuoto, kamelin ja kottaraisen risteytys jne. Päättäisit kumpi olet, välimaastossa junnaaminen ei auta.
onneksi muut ajattelevat eritavalla kuin minä.
sanat "comfort zone" ja tästä se että mukaviin ja miellyttäviin paikkoihin on helppo pysähtyä ja asettua taloksi, mutta se tarkoittaa sitä että matkasi on keskeytynyt. Lopputulos riippuu tietysti siitä mihin on tyytyväinen. Minä pidän valmiiksi tallattuja polkuja vain mukavina ansoina. Täällä tänään, ties missä huomenna.Monet ovat minuun tutustuessaan järkyttyneet, koska voin vaihtaa kurssia jyrkästi ja yllättäen. Pidän sitä vapautenani ja vapaana tahtonani muuttaa mieltäni asioista, jos olen vakuuttunut toistaiseksi jostain muusta. Mutta sekään ei tarkoita että se olisi pysyvä. Mulle on aina huudettu: vittu kun sä muutut koko ajan, ei susta tiedä mikä sä oot! En tiedä minäkään vielä muuta kuin sen että muutun, ja pidän sitä vahvuutenani.
onneksi olkoon :) ei taida liiemmin ylpeys olla tielläsi kun asioita ajattelet.
vastaas vielä tähän: Muututko sinä itse vaiko vain käsityksesi? :)
että käsitykseni ja minä olemme yksi ja sama asia ts. tietoisuus. Onhan mulla kehokin, se tuntuu vain seuraavan perässä hitaammin ja pistää usein hanttiin.
Eihän tietoisuus ole käsityksiä tai ajatuksia. Aivan takuulla esim. kissoilla on tietoisuus, muttei ajatuksia/meemejä joita skannata. Meditaatiossa meemit irtaantuvat tietoisuudesta, jolloin voi vain kokea ja olla ilman ajatuksia. "Minä" on myös vain meemipleksi, "selfplex" kuten Blackmore sitä kutsuu.
http://www.tukkk.fi/tutu/tva/opinnot/oppikirja/meemit.pdf
Siitä vähän alkua ^^
Olet lukenut kirjan.
Elävä sana kuolee, kun se selitetään, kun siitä tulee silloin dogmi.