Kukkia konventissa

Jehovantodistajien kesän konventtilavat koristeltiin ainakin ennen suurella määrällä kukkia. Useimpien ihmisten mielestä kukat ovat kauniita ja varsinkin jos niitä on paljon niin monet ihastelevat niitä suuresti. Näin myös konventeissa.

Carl von Linné tutki 1700-luvulla kasveja ja totesi, että kukat ovat se osa kasvista joka muodostaa kasvin sukupuolielimet.

Kysymys on siis, onko sopivaa että konventeissa käytetään kukkia lavankoristeina ja niitä siellä suuresti ihaillaan?
5568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oivallinen lukijan kysymys Vartiotorniin. No, ehkä sitä ei kuitenkaan julkaistaisi.

Toisaalta, kun otetaan huomioon mitä Jeesuksen kerrotaan sanoneen liljoista, niin kukkien sukupuolielimien ihailussa ei liene ainakaan mitään väärää.

Äänestä
  • >>> Toisaalta, kun otetaan huomioon mitä Jeesuksen kerrotaan sanoneen liljoista, niin kukkien sukupuolielimien ihailussa ei liene ainakaan mitään väärää

    Äänestä

Konventissa on minunkin mielestäni ollut usein todella kauniita kukkien sukuelimiä näytillä. Jotenkin tuo kukkien pimpero tms on niin kaunis ja hyvän tuosuinen, ettei sitä ihan heti yhdistä seksiin.

Mutta näkee sitä konventissa muutakin.
Häpeäkseni minun on pakko kertoa, että viimeisessä kesäkonventissani istuin lapseni kanssa ruokalan puolella ja muutaman pöydän päässä istuvan rouvan mekko oli niin lyhyt ja alkkarit niin läpinäkyvät, että tahtomattanikin sitten tuijottelin muutaman tunnin tämän tuntemattoman naisen lemmenkukkaa. Istui vielä jalat harallaan kun raukka luuli että pöytä peittää näkyvyyden.

Semmonen konventtimuisto.

Äänestä
  • sanotaan että pitäis pukeutua "juhlaan häveliäästi" näin kun eräs sisar pesi ikkunaa ja kyykistyi MINIhame nousi kyykistyessä niin että alushousut näkyi..HYI

    minulle häveliäs asu meinaa että t-paita ei hihaton vaa pienet hihat ja vähintään polvipituinen hame...yleensä kyllä pidän nilkkaan ulottuvaa hametta...




    kastamaton 16wee

    Äänestä

Kasvin sukuopuolielimethän ovat Vt-seuralle kiistaton todiste Jumalan olemassaolosta, ei sellaisia todisteita saa hylätä. Mitä jäisikään enää jäljelle kun Jumalan kivitodistajakin hylättiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vio-letti kirjoitti:

Jehovantodistajien kesän konventtilavat koristeltiin ainakin ennen suurella määrällä kukkia. Useimpien ihmisten mielestä kukat ovat kauniita ja varsinkin jos niitä on paljon niin monet ihastelevat niitä suuresti. Näin myös konventeissa.

Carl von Linné tutki 1700-luvulla kasveja ja totesi, että kukat ovat se osa kasvista joka muodostaa kasvin sukupuolielimet.

Kysymys on siis, onko sopivaa että konventeissa käytetään kukkia lavankoristeina ja niitä siellä suuresti ihaillaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu