Kenellä on vastuu siitä että nuoret tytöt näkyivät koko valtakunnalle?

Eräsmus

Ihmettelen sitä, miksi ohjelmasta valittiin juuri tällainen pätkä näytettäväksi jossa arvosteltiin kovaan ääneen näiden tyttöjen asuja ja esitystä.

Jos tuomarit oikeesti olisivat huolissaan tyttöjen vähäpukeisuudesta, tällaista esitystä ei todellakaan olisi telkkarissa näytetty! Aika kaksinaismoralistista!

Eikö ohjelman tekijöillä ja Nelosella ole mitään vastuuta mitä näytetään ja mitä ei? Eihän se suora lähetys ollut!

Olisi tahdikkaampaa jättää pois tuollaiset lasten asujen ja esityksen julkiset mollaamiset. Missä on tuomareiden ja ohjelman tekijöiden moraali?

14

1509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitien moraali?

      Missä oli tyttöjen ja tyttöjen vanhempien moraali? Miksi pitää heti pukeutua johinkin piukkaan ja paljastavaan asuun välittömästi kun muodot alkaa hiukankin kehittyä?
      Eikä se tanssiesityskään mitenkään kohahduttavan taidokas ollut...

      • keskustelun avaus

        Yleisesti ollaan huolissaan nuorison käyttäytymisestä.
        Nyt oli oiva tilaisuus näyttää mistä liian vähäisten vaatteiden käytön suosittelijat tulevat.
        Vanhemmat eivät kestä mitään kun kritiikki napsahtaa omalle kohdalle.
        Tytöt olivat kehityksensä alkuvaiheessa ja äidit innoissaan kun lapset ovat kohta teinejä.
        Silti tytöt ei ihan vielä täysin harkintakykyisiä, äideistä puhumattakaan.


      • 5 lapsen äippä

        Ei taida sinulla ja monilla muillakaan moralisteilla olla tyttäriä! 13-vuotiaan tytön seksuaali-identiteetti ei ole todellakaan valmis! Se on vasta pikkuhiljaa muodostumassa. Ja tuon ikäinen on vielä niin lapsi että apinoi monenlaista mitä media lapsille/nuorille tarjoaa.

        Voihan sitä esim. pukeutumisesta neuvoa tuon ikäisiä, joilla ei itsellään vielä ole riittävää kritiikkiä tajuta mikä on sopivaa ja mikä ei. Mutta kaikista tärkeintä on MITEN sen tekee.

        Jos neuvominen on vihjailevaa, halveksivaa, pelottelevaa ja nöyryyttävää, kuten Talent tuomareiden neuvot olivat, ei se ole kovin terveellistä hauraille pikkutytöille. Ja kaiken kansan edessä nöyryytettiin vielä heidän äitejään kun eivät osaa valvoa tyttöjen pukeutumista ja tansseja! Aika paha maku jäi.

        t. 5 lapsen(3 tyttöä) äippä


    • hyvä Sami!

      Esiintyjäthän olivat lapsia, jotka äitiensä myötävaikutuksella esittivät aikuista, eli astuivat aivan liian suuriin saappaisiin Music TV:n hetkuttelua matkimalla.
      minusta oli hyvä, että "pikku-lutka" vaatetukseen joku uskaltaa vihdoin ja viimein puuttua ja sanoa sen ääneen.

      • MTV sucks!

        Esityksestä näki sen, että tytöt olivat vaan katsoneet jonkun Britney Spearsin musavideon ja matkineet sitä. Asutkin oli kuin suoraan MTV:n vähäpukeisilta tanssitytöiltä.

        Hyvä, että Saikkonen pisti asiasta tyttöjen äideille palautetta. Toivottavasti muutkin ohjelmaa katsoneet vanhemmat ottivat opikseen.


      • on ammattilainen
        MTV sucks! kirjoitti:

        Esityksestä näki sen, että tytöt olivat vaan katsoneet jonkun Britney Spearsin musavideon ja matkineet sitä. Asutkin oli kuin suoraan MTV:n vähäpukeisilta tanssitytöiltä.

        Hyvä, että Saikkonen pisti asiasta tyttöjen äideille palautetta. Toivottavasti muutkin ohjelmaa katsoneet vanhemmat ottivat opikseen.

        Hän on varmasti sanojensa takana.
        Hienoa, että meillä on vastuullinen ihminen. tuollaisessa tehtävissä.
        Nyt tarkoitan nimenomaan Saikkosta ja Talent ohjelmaa.


      • Heimo Heimolainen

        Minusta katsojalla on pahasti jotain pielessä jos näki nämä tytöt asuineen 'lutkamaisina'. Voimisteluasut ne vain olivat.

        Kannattaisi käydä vähän katsomassa rytmisten voimistelijoiden ja aerobikkaajien esityksiä niin ymmärtäisi paremmin.


      • eikä ole sama asia
        Heimo Heimolainen kirjoitti:

        Minusta katsojalla on pahasti jotain pielessä jos näki nämä tytöt asuineen 'lutkamaisina'. Voimisteluasut ne vain olivat.

        Kannattaisi käydä vähän katsomassa rytmisten voimistelijoiden ja aerobikkaajien esityksiä niin ymmärtäisi paremmin.

        Kyllä niitä on tullut katsottua, sekä rytmistä, että aerobikkiä, mutta vastaavanlaista hetkutusta pikkuhutsuvaatteissa ei siellä näy.


      • myöskin
        eikä ole sama asia kirjoitti:

        Kyllä niitä on tullut katsottua, sekä rytmistä, että aerobikkiä, mutta vastaavanlaista hetkutusta pikkuhutsuvaatteissa ei siellä näy.

        löytyy katsojan silmistä ... kuten seksismikin "pikku"tyttöjä kohtaan.


    • se olis asiaa

      Ihan hyvä, että näytettiin ja uskallettiin kommentoida rehellisesti. Kerrankin joku on niin rohkea, että uskaltaa ääneen sanoa, mitä ajattelee nuorten tyttöjen paljastavasta pukeutumisesta. Tytöt on vielä sen verran penskoja, että eivät tajua mitä tekevät, kunhan vain leikitään aikuista. Äitien olisi kyllä sen sijaan luullut ymmärtävän ja ehdottavan hieman peittävämpiä asuja.

    • pöhpöh

      Seksistisyys on katsojan silmissä:

      tytöillä oli mustat bikinien yläosa ja trikoohousut ... HUI!

      Kauniit, treenatut voimistelijatyttöjen kropat eivät minusta olleet mitään seksistisiä vaan kauniita nuoria, terveitä, liikkuvia 13-vuotiaiden ihmisvartaloita.

      Asian olisi voinut "voikkamieskin" kuitata, vaikka sanomalla: "olisi ollut mukava nähdä vähenmmän paljastava, erilainen asukokonaisuus valinta nuorilla tytöillä" ...

      eikä tehdä helve...tinmoinen "farisealainen"NÄYTÖS arvostelusta. Tytöt tekivät parhaansa ja varmaan jäi "kakanmaku" suuhun mahdollisesta ekasta kilpailusta ihan yhden tuomarin takia.

    • Jos ollaan huolissaan

      siitä että tyttöjen "seksikäs" esitys saa pedofiilien silmät kiilumaan, niin parhaiten tyttöjä kai oltaisi suojeltu niin ettei pätkää olisi niille pedofiileille näytetty!

    • Katsoja 536136

      Kyllä olet ihan oikessa, mutta tämän päivän maailmanmeno ympäri maapalloa sivistyneissä maissa on sitä että aina pitää päästä sanomaan jotain negatiivista.
      Seuraa mitä vaan keskustelupalstaa, niin aina ne nousee pinnalle joista on vähänkin jotain negatiivistä sanottavaa.
      Ne ei tule koskaan esille, joista voisi sanoa hyvää.

      Mutta tässä ohjelmassa formaatti määrää sen että lavalla pitää olla niitä haukuttaviakin.

    • damasks

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe