Viisaita Visa-neuvoja

-Selvittäkää, joko laskusta tai suoraan Luottokunnasta, tili- ja viitenumerot. Tällöin voitte maksaa ostoksenne kun olette ne tehnyt, eikä sitten kun se ääliömäisen iso "yllätys"lasku tulee.
-Pitäkää Visanne aina hiukan plussalla. Älkää päästäkö käyttövaraa alle luottorajan!
-Näinollen ette tarvitsekaan mahdollisimman korkeaa luottorajaa, vaan isommat ostokset hoituu maksamalla ne etukäteen Visalle.
-Poistakaa siitä pankkikorttiominaisuus. Näinollen kortin hukkuessa ei häviä kaikki rahat. Luottokunta maksaa, joo, mutta vain jos olette tehneet häviämisilmoituksen ennenkun rupeaa tulemaan laskua.
-Kiinnostaako ketään? Ottaako kukaan nämä tosissaan?
5845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kai sitä Visaa / MC / Dinerssia / AMEXia kannata niiden käyttää joilla rahaa ei ole.
Tietysti pitää tietää paljon on maksanut ja onko varaa. "Yllätys" laskut kuuluu ihan samaan joukkoon kuin "ilman omaa syytään" velkaantuneet.

Joskus voisi karja miettiä mitä tekee ja kenelle ja miksi. Yleensä itselleen "hyviä" palveluksia.

Äänestä

Jos kortti hukkuu ja joku ehtii käyttämään
sitä ennenkuin on tehnyt ilmoituksen, niin
rahojaan ei saa takaisin?

Äänestä

Visaa ryhdyimme käyttämään heti kun se oli mahdollista.
Tutun pankki-ihmisen vaikutuksesta ja vähäisestä käytännön syystä vaihdoimme sen äskettäin Masteriin.

Olemme aina käyttäneet kortin maksuaikaominaisuutta, maitotölkistä televisioon.

Kun Visa matkalla tilttasi silloisen rajan tultua vastaan, nostin rajan puhelimitse tappiin, meille 6000E.

Ääliömäisen suuret laskut menevät suoraveloitukseen.
Vaimo tähyilee yhteenvetoa.

Tuota pankkikorttiominaisuuden poistoa en oikein ymmärrä.
Tarvitsemme sitä lähinnä 10:n viikon kestoloton maksamiseen R-kioskilla.
Automaatin nostorajan pudotimme 240E:oon / vrk.
Kai se pätee?

Ylipäätään en ymmärrä luottokorttivouhotusta!
Kortin olemassaolo ei lisää tuloja eikä vähennä VÄLTTÄMÄTTÖMIÄ menoja.
Mitään emme ole hankkineet kortin vuoksi.

Mahdottoman kätevä se on monessa paikassa ja tilantessa.
Pienessä ja isommassa.

Äänestä
  • Ei kukaan rahavaikeuksiin joudu siitä että on luottokortti taskussa. Jos sitä tulee käytettyä liikaa, pitää sitä vaan enemmän siellä taskussa.

    Äänestä

"-Selvittäkää, joko laskusta tai suoraan Luottokunnasta, tili- ja viitenumerot. Tällöin voitte maksaa ostoksenne kun olette ne tehnyt, eikä sitten kun se ääliömäisen iso "yllätys"lasku tulee."

Huoh... toivottavasti kenellekään ei tule "yllätyksenä" 800 euron visalasku, jos on maksanut samansuuruisen ostoksen Visalla.

"-Pitäkää Visanne aina hiukan plussalla. Älkää päästäkö käyttövaraa alle luottorajan!
-Näinollen ette tarvitsekaan mahdollisimman korkeaa luottorajaa, vaan isommat ostokset hoituu maksamalla ne etukäteen Visalle."

Jaa... ei kai Visalla kannatta rahaa makuuttaa. Eihän ne maksa edes korkoa.

"-Poistakaa siitä pankkikorttiominaisuus. Näinollen kortin hukkuessa ei häviä kaikki rahat. Luottokunta maksaa, joo, mutta vain jos olette tehneet häviämisilmoituksen ennenkun rupeaa tulemaan laskua."

Niin, maksukorteistaan on syytä pitää hyvää huolta...

"-Kiinnostaako ketään? Ottaako kukaan nämä tosissaan?"

Neuvosi tuntuvat olevan suunnattuja vajaavaltaisille tai muuten oikeustoimikelvottomille henkilöille. Onkohan heillä yleensäkään Visaa...?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pankkitoimihenkilö_I kirjoitti:

-Selvittäkää, joko laskusta tai suoraan Luottokunnasta, tili- ja viitenumerot. Tällöin voitte maksaa ostoksenne kun olette ne tehnyt, eikä sitten kun se ääliömäisen iso "yllätys"lasku tulee.
-Pitäkää Visanne aina hiukan plussalla. Älkää päästäkö käyttövaraa alle luottorajan!
-Näinollen ette tarvitsekaan mahdollisimman korkeaa luottorajaa, vaan isommat ostokset hoituu maksamalla ne etukäteen Visalle.
-Poistakaa siitä pankkikorttiominaisuus. Näinollen kortin hukkuessa ei häviä kaikki rahat. Luottokunta maksaa, joo, mutta vain jos olette tehneet häviämisilmoituksen ennenkun rupeaa tulemaan laskua.
-Kiinnostaako ketään? Ottaako kukaan nämä tosissaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu