Tänään iltapäivällä Jurva ja Ilmajoki yhtyivät pitäjien rajamailla. Kyllä noista vielä pari tulee,kun ahkerasti parittelevat.
Jurva&Ilmajoki
yhtyivät tänään
6712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Then we take Ilmajoki...
Noita vissiin tarkoitat? Ovatten ahkeraan tutkineet Jurvan ja Ilmajoen rajametsiä ja metsäautoteitä.
Niilolla Nissan SOG-jne ja Terttusella WW Golf HYS-jne. Pökkikkää rauhassa siellä metsätiellä, kyllä teidät on nähty. Sirpakin saa kuulla vielä asiasta!
Yli-Suomu: Ilmajoen ja Jurvan liitos olisi luonnoton
"Kunnanvaltuutettu Jorma Yli-Suomu sanoo, että hän ei yritä kaataa liitoshanketta, hän vain haluaa, että asioista puhutaan selvää suomea. Yli-Suomun mielestä Jurvan ja Ilmajoen liitos olisi luonnoton.
- En ymmärrä, että näin keppoisin perustein keskustellaan näin vakavasta asiasta. En ole nähnyt, että yksityiskohtia olisi pantu paperille. Ainut on se, jossa oli aikataulu ja jossa jaettiin liitosrahoja.
Hän arvostelee kuntajohtajia.
- Parivaljakolta Sinkkonen ja Pirttikoski olisi odottanut selvää analyysiä, miten hoidetaan terveyspalvelut, miten lääkäripalvelut, miten hammaslääkäripalvelut, miten sovitetaan yhteen jätehuolto, vesihuolto ja niin edelleen. Eikä siihen mitään konsulttia tarvita.
Paikallislehtien välissä jaettua tiedotusliitettä hän pitää kamalana.
- Kuin Neuvostoliiton mainos. Mielistellään ja ajatellaan, että kyllä ne ongelmat aikanaan ratkeavat.
Yli-Suomu uskoo, että liitokselle ei ole kuntalaisten aitoa tukea.
- Täällä ihmetellään vahvasti ja laajasti, mitä tällä tavoitellaan. Minä uskon, että Ilmajoen virkamiesjohto ja eräät luottamushenkilöt vain hakevat vahvaa neuvotteluasemaa neuvottelupöydässä Seinäjoen kanssa."
http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=278842
Täkistä lähtee Munakka ja paikataan toisesta päästä Jurvalla
Toivottavasti tuolta jurvasta tulis jotain järkevää sakkia tänne ilmajoelle..ilmajokiset on idiootteja ja kaiken lisäksi kateita pikku pas..ja!!! Erittäin uteliaita pikkusieluja. Itse muualta tänne tulleena sain kokea kun naapurin emäntä lähti lenkille niin oikaisi meidän markin kautte ja vahtas lasista tupahan..tiekin oli aivan toises suunnas!!!! Työkuviot vie onneksi koko pitäjästä muualle ja sen mitä kotona olen niin en todellakaan seurustele kyläläisten kanssa!!!!!!!!!!!