APOSTOLIT TEKEVÄT VOIMATEKOJA
Apt. 5:12-16
---
5:12 Ja apostolien kätten kautta tapahtui kansassa monta tunnustekoa ja ihmettä; ja he olivat kaikki yksimielisesti koolla Salomon pylväskäytävässä.
5:13 Eikä muista kukaan uskaltanut heihin liittyä, mutta kansa piti heitä suuressa kunniassa.
5:14 Ja yhä enemmän karttui niitä, jotka uskoivat Herraan, sekä miehiä että naisia suuret joukot.
5:15 Kannettiinpa sairaita kaduillekin ja pantiin vuoteille ja paareille, että Pietarin kulkiessa edes hänen varjonsa sattuisi johonkuhun heistä.
5:16 Myöskin kaupungeista Jerusalemin ympäriltä tuli paljon kansaa, ja he toivat sairaita ja saastaisten henkien vaivaamia, ja ne kaikki tulivat parannetuiksi.
--
Apostolien työ jatkuu menestyksellisesti. Luukas kertoo jo kolmannen kerran tiivistetysti alkuseurakunnan oloista.
Apostolien virka tulee näin korostetusti esille.
Paavali sanoo seurakunnasta:”... te olette pyhien kansalaisia ja Jumalan perhettä, apostolien ja profeettain perustukselle rakennettuja, kulmakivenä itse Kristus Jeesus,...” (Ef.2:19,20).
Me lausumme Nikean uskontunnustuksessa; ”Me uskomme...yhden, pyhän, yhteisen ja APOSTOLISEN SEURAKUNNAN...”.
Luukas mainitsee ensiksi sen, kuinka ”apostolien kätten kautta tapahtui kansassa monta tunnustekoa ja ihmettä” (12). Jopa kauempaakin Jerusalemin ympäriltä tuotiin sairaita ja ne kaikki tulivat parannetuiksi (16).
Tilanne muistuttaa Jeesuksen toiminnan alkuaikoja Galileassa; kuuro kuulee, sokea näkee, halvaantunut kävelee ja kuollut nousee haudastaan
Tällaista tapahtuu tänään harvoin!
--
1. Kiitä Herraa, sieluni,
kieleni ja mieleni,
Hän on hyvä, armias,
muuttumatta laupias.
7. Kuulee itkut orpojen,
huokaukset leskien,
sairaan kivut lievittää,
raskaat kuormat keventää.
(Virsi 332:1,7)
Apostolit tekivät voimatekoja, Apt. 5:12-16
3
135
Vastaukset
- Nämä tämän
palstan voidellut osaavat piestä voimallisesti
vain suutaan. - vieläkin.
Kun seuraa esim. Nokia Mission kokouksia, niissä kuulee paljon rukousvastauksia, joissa Jumala on parantanut vaikeista sairauksista, vapauttanut huumeista,alkoholista ja tupakasta, eheyttänyt perheitä, ym.ym.
Tällainen leimataan tällä palstalla monen toimesta saatanan teoiksi.Kuten olemme saaneet lukea tuomiot Kalevi Lehtisestä, Markku Koivistosta, Pirkko Jalovaarasta ja Seppo Juntusesta.
Esim.M.Koiviston kohdalla vastustus on ollut tosi kovaa, mutta Jumalan voimalla työ jatkuu.
Jumala on kyllä voimallinen lopettamaan sellaisen toiminnan, joka ei ole Hänestä."Jumala on kyllä voimallinen lopettamaan sellaisen toiminnan, joka ei ole Hänestä".
--
Ehkä meidänkin olisi hyvä ottaa vaarin Gamalielin neuvosta Apt. 5:34-42!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet taitava
monessa asiassa. Myös siinä, miten veit sydämeni. Äkkiarvaamatta, pikkuhiljaa. Yhtäkkiä huomasin että minusta puuttuu jo747774Sinällään hauska miten jostakin
jaksetaan juoruta vaikka mitä. Jakorasia yms. Raukkamaista toimintaa. Annetaan jokaisen elää rauhassa eikä levitellä per583213- 372516
Miten voit manipuloida katsojalukuja?
Palstatrolli ja väsynyttä sontaa palstalle suoltava Varmakkakkiainen on viime aikoina vedonnot siihen, että hänen ketjuj152136Osuuspankki Kuhmo!
Ei pysty pitämään yhtä Otto pankkiautomaattia toiminnassa Ksupermarketin kanssa,20 vuotta sitten Kuhmossa oli neljä auto352074- 222008
- 131897
Rakkaalleni!
Halusin tulla kertomaan, että sinua ajattelen ja ikävöin vaikka olen sukuloimassa. Meinasin herkistyä, kun tykkään sinus151683- 591629
- 181599