Pystytkö elämään todeksi käytännön elämässä nuo omat opetuksesi?
Stafrotylle
_>kysymys>>>
41954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Tottaki pystyn sillä olenhan jeesus.
vaan tämän kaltainen.
Darkninjahiiri, eilen oli sätissä puhetta ja sinulta meni viinan lutraamisen takiako kaikki ohitse ?
asiat mistä puhuin eivät olleet epäselviä, vaan ne olivat epäselviä siksi,kun jatkuvasti ajattelit jostain satuhahmo ajatuksesta käsin sen toisen kanssa, vaikka kuinka pyysin luopumaan koko ajatuksesta, jotta ymmärtäisit..Ei mitään hahmoa, ei satua tai toista. kokonaan vain luopumaan siitä ajatuksesta ja katsomaan asioita ilman sitä.
"Darkninjahiiri, eilen oli sätissä puhetta ja sinulta meni viinan lutraamisen takiako kaikki ohitse ? "
Ja kaveri väheksyy ex-alkoholisteja? Hän ei ilmeisesti ymmärtänyt, että he ovat päässeet jo eroon siitä, minkä keskellä hän yhä elää. Jos pitää tiistai-iltana läträtä viinalla...?
En halveksu ex-alkoholisteja enkä ex-narkkareita.
Halveksun uskovaisia. Juuri niin kuin sinä siellä.
itseesi?
tunsitko, että väheksyin sinua, kun tuon lauseen sanoin?
eikö tuo ole ihan selvä toteamus?
kaikkea muuta kuin mitä sinä edustat siis? eli sidot identiteettisi viinaan, huumeisiin?
rakennatko identiteetttisi viinasta?
"Säälittävät uskis hörhöt! No sen tietää ku suurin osa on "narkkareita" ja ex-alkoholisteja."
Ei varmaan tarvitse rautalangasta vääntää, miten suhtaudut "narkkareihin" ja ex-alkoholisteihin?
Minä en halveksi sinua.
Vastasitko nyt oikeaan kohtaan?
voi olla, että vastasin tai käsitin väärin, tai me molemmat.
mutta arvaa vain mikä on ympäristön paine kun on totuttu toiseen.
eli kyllä minulla on pyrkimys olla hyvä ihminen, ja se vastaa jo sen, että jos pyrin johonkin, on se sama kuin olla olematta sitä mihin pyrkii. Pitäisi vain olla.
;)
Missä tämä ylivetaisuutesi manifestoituu (ilmenee) esim. käytännön teoissa?
se käy töissä?
ylivertainen, vaan sinun ajattelusi, miten suhtaudut, väheksyen satuhahmoa kainolossa pitäen :)
jos luovut siitä, voit ymmärtää. anna lelu pois.
ei tämän enempää. olet kännissä, kitannut koko yön?
Olen ollut huomaavani, että tiukkaa tekee välillä.
Ristiriita opetuksessasi ja käytöksessäsi on monesti suuri.
Nouseekin epäilys, että opetuksesi itsessäsi on vain pintakiiltoa.
on hyve ja talouskasvatus jumala, niin minä ymmärrän. Mutta kun otat hieman muitakin seikkoja kuin hyve ajattelusi huomioon, niin huomaat kuinka hyveellisesti itseämme planeettaa raiskaamalla tuhoamme. Koska juuri se ylenmääräinen työnteko talouskasvun mahdollistamiseksi on se syy, mikä ongelmat aiheuttaa, ja se on kiinni jokaisesta ihmisestä itsestään, eikä firmasta missä olet töissä.
sama asia kuin opetus?
onko sinulla jotain epärealistisia ajatuksia siitä, että minun pitäisi olla jotain muuta, kuin ihminen? sellaistako sanot?
onko kysymyksillä mitään muuta tarkoitusta, kuin hyökätä persoonaa vastaan, väistäen näin ymmärtämättä itse sanottuja asioita?
onko este juuri asioiden käsittämisessä, kun keskitytään itse puhujaan, eikä tämän puhumiin asioihin?
Katsotko siis vaatteista tai autosta, tai mistä vain muusta, mistä puhutaan? moni todella tekee niin.
onneksi ei minun tarvitsekkaan. Arvailin vain kuinka ylivertaisuutesi ilmenee käytännössä.
niin se on tietenkin sitä että minä puhun hulluja?
ei se ole ylivertaisuutta, jos olen ottanut asioista selvää, vai onko?
jos sinä satut syntymään 20v minua myöhemmin, pitäisikö minun siis suhtautua sinuun, kuin olisit mitätön, kun et tiedä ja osaa mitä minä?
Suhtaudutko itse mitätöiden heihin, jotka eivät tiedä sitä mitä sinä tiedät? pidät heitä daijuina, koska eivät tiedä sinulle itselleen itsestäänselviä asioita, mutta taas hulluina, jos he puhuvat jostain mistä sinä et tiedä?
nyt sotkemassa ajatustasi? Edelleenkin arvailin vain kuinka ylivertaisuutesi ilmenee käytännössä.
tarkemmin, mistä käsitteistä puhut kun näet minun puhuvan. en ymmärrä mistä puhut vain tuon lauseen perusteella. selventäisitkö?
kuin on tarvis, ja se tuli tehtyä jo.
kysy itseltäsi ja vastaa sitten vastauksesi vaikka tänne, että mitä viina sinulle edustaa ja miksi sitä juot?
ulkopuolisin silmin ja mieti minkälaisen vaikutelman kirjoituksistasi saa?
Vaikka opetuksen sisältö olisi hyvä ja oikea, mutta jos sitä tarjoaa ylimielisenä muille ei hyvä.
Ja nyt muut työt odottavat heippa.
puhut jos ei ollutkaan, olisit nyt vain hyvä ja selventäisit niitä käsityksiä, mitä näet minun näkemiseni esteenä olevan, vai onko ne sittenkin sinun päässäsi, kun et kerran kehtaa edes rekisteröidyllä nimellä kuvan kanssa kirjoitella.
palsta bat mänia JA robinia?
Multa meinaan löytys hieno kuva jossa robin hyvin esille tulee.
kuten opetat?
sinulta kuka olitkaan. Se on aivan totta, että he kokevat sen ylimielisenä, vaikken sitä niin tarkoitakaan tai edes tunne, kirjoitan vain mitä tiedän ja ymmärrän, en mistään egottamisen tarpeesta. Olen kyllä jankannut samasta aiheesta jo monta viestiä, joten en sitä mitä ei saa sanoa, sano tänne :)
Mutta ei se nähtävästi riitä. Siinä olet oikeassa, aivan kuin tao te chingkin sen sanoo.
kuvia on itsestäsi niin miksi ei kestäisi.
kuvahan se vain on ja tiedä sitten mistä tilanteesta otettu.
onkin. Vaikka tilanteesta onkin otettu.
Tilanteessa joka tapahtuu puuseessä kameran ottaessa kuvaa 200 litran tynnyristä käsin. Tarkkaa kun kuvaa katsoo, pystyy havaitsemaan robinin vinkkaavan kameralle silmää.
Olen aikuinen ihminen ja itse kannan vastuuni.
Mielestäni en tee pahaa kenellekkään kuin itselleni.
Anteeksi jos juomiseni huolestuttaa sinua.
en ymmärrä tai näe edes mistä puhut, onko kyseessä jokin satuhahmo?:)
minua. siksi en kysynyt.
on satuhahmo.
Jotenka on erittäin outoa että käsitteesi estävät sinua ymmärtämästä/näkemästä mistä puhun ;)
Starfory vaan kiemurtelee. Ei muka usko edes jeesukseen. Ei uskoa ei tukea edes uskovaisilta.
Tyhjän selittäjä se on.
uskovan jeesukseen, siinä se.
Minä puhun ihan muusta, muttet sinä sitä käsitä vaikka tekisin mitä tahansa uskosi vastaista.
Mulla ei ole "uskoa".
Onko/Onko Jeesus Jumalan poika?
(tämä kysymys saa saatanpalvojat riehumaan)
sinä uskot minun puhuvan jeesuksesta, ja uskovaiset näkevät minun puhuvat jostain sellaisesta mikä ei vastaa heidänkään käsityksiänsä..
sinulle sanon, luovu tuosta uskostas mua kohtaan, kuin myös ymmärrä halaavasi omassa mielessäsi satuhahmoa, mikä kertoo sulle mitä näet.
Uskovaisille, tutkikaa mistä muut uskonnot puhuvat. se on aivan sama, vaikka omine termeineen, jotka viittaavat siihen yhteen ja samaan asiaan.
siitä oli joskus aikoinaan joku tutkija tv:ssä myös puhunut, muistui vain mieleeni vuosien takaa että sanoi myös minun kaltaisesti, että uskonnoissa on kyse yhdestä ja samasta asiasta. Silloin en sitä tajunnut, nykyään kyllä. Mutta ei sitä tajua jos ei edes tutki.
että uskoisin jeesukseen? äsken juuri puhuit aivan toista.
jos panteismia tutkit, niin siinä maailmankaikkeus on jumala, ja sen käsityksen mukaan sinäkin siis olet jumalan poika.
Mutta kun ongelmasi on se, että sinä haet vain tukea satujumala uskollesi.
Starfory ei usko että jeesus oli jumalan poika.
Selkeää kyllä tai ei vastausta ole kuulunut. Kiemurtelua.
Kyllä oli?
Ei ollut?
Jos vastaat että ei ollut niin tervetuloa seuraan mahtavaan.
Jos jeesus oli ihmisenä olemassa, niin kyllä, hän silloin oli materian, energian, jumalan,millä tahansa tavalla haluamme tätä kokonaisuutta kutsua, niin sen poika.
ihan kuin sinä ja minäkin, olemme molemmat syntyneet tästä maailmasta tässä maailmassa olevista ihmisistä, jotka ovat siis samaa energiaa.
kysyttävää?
pidät kiinni siitä satuhahmo ajatuksestasi, miten asiaa tutkit ja ihmettelet, niin en usko, että ymmärrät, vaikka sanoin sen saman ihan sinunkin tavallasi ajatella. vain käsityksesi eri termistön käytöstä on erilainen, siis tulkinta, mikä on johtanut satuhahmo ajatuksen syntyyn mielessäsi, minkä kiistät. luovu siis siitä.