Tulkaa kanssamme keskustelemaan foru.ms Myöhempien Aikojen Pyhät palstalla.
http://foru.ms/f839-latter-day-saints.html
Saa keskustella suomeksi jos haluaa. :-)
Häirijät eivät ole tervetulleita, ja saavat potkut palstalta.
Terveisin,
V.Mayfield
http://foru.ms/f839-latter-day-saints.html
Saa keskustella suomeksi jos haluaa. :-)
Häirijät eivät ole tervetulleita, ja saavat potkut palstalta.
Terveisin,
V.Mayfield
Vastaukset 63
Vanhimmat
Jos haluatte, me voimme aloittaa suomenkielinen palsta LDS palstan sisälle.
Vanhin
Kylä jokainen löytää tuollaisia hehkutusfoorumeja, mutta pitää muistaa sitten että ne todellakin ovat puolueellisia paikkoja, jossa sensuuri rokkaa.
Tämä palsta poisti viestini tai ei hyväksynyt..
Tuo palsta on hyvä, hauska, ja mikä tärkeintä se on häirikkövapaa. Siellä saa sanoa totuuden (nauroin kun luin miten antit eivät uskoisi että on päivä jos mormoni niin sanoisi vaikka olisi päivä.. Eikä yhtään vastakkaista kommenttia edes!)
VAROKAA! Antit ovat SIELLÄKIN. Älkää pistäkö maaksenne Suomea koska he jäljittävät sinut ja alkavat lähettelemään yksityisviestejä ja mollaamaan. Olen kokenut tämän itse!
Nykyään jos sanoo pienenkin väärän SANA liittyen homoseksuaaleihin tai muihin vähemmistöihin, niin on rasisti.
Tämä on kääntynyt valtaväestöä vastaan. Mormoneilla on siis oikeus haukkua, panetella ja pilkata niitä jotka eivät kuulu mrmonikirkkoon?
Sinäkin puhut "anteista" niinkuin olisimme joku tauti tai rotta lauma! Nukutko yösi hyvin kun toisaalla hehkutat omaa erinomaisuuttasi ja täällä anonyymisti puhut lähimmäisistäsi TODELLA rumasti?
Voitko sanoa itseäsi Kristityksi? Onko mormonit tään perusteella Kristittyjä?
Tämä palsta tuntuu olevan tasausventtiili monille joita mormonismi tavalla tai toisella häiritsee.
Koska asiallista ajatusten vaihtoa ei synny, minkä edellytyksenä on keskinäinen kunnioitus ja vilpitön kiinnostus asiaa kohtaan, saattaisi olla hyvästä jos aktiivimormonit jättäisivät tämän palstan niille jotka kaipaavat kinaamista.
Tapani, ajatuksesi puolustaa sitä minkä todeksi ymmärrät on jalo mutta joskus vaikeneminen on parempi viesti. Kristus antoi tästä esimerkin niiden edessä jotka nauttivat Hänen pilkkaamisestaan.
Lisäksi täällä syntyy helposti sellainen kuva että kirkolla olisi jokin virallinen kanta asioihin joissa ei ole olemassa mitään virallista kantaa. Kärsimme tästä kirkossamme 50-70-luvuilla koska käännynnäiset olivat niin tottuneita käskytyskulttuuriin näissä hengellisissäkin asioissa. Kun viimein olemme uuden sukupolven myötä kasvamassa suvaitsevaisemmaksi toisiamme kohtaan sen pitäisi näkyä myös siinä miten kunnioittavasti vastaamme niille jotka uskovat eri tavalla. Jos taas vastapuoli on liikkeellä hehheh-mielellä, häntäkin voi kunnioittaa parhaiten vaikenemalla. Miksi pitäisi sanoa jotakin kun kaikkea sanomaasi tullaan käyttämään sinua vastaan mikä taas pahentaa hahhattelijan tilannetta entisestään. Siksi luulen Kristuksenkin vaienneen siinä tilanteessa.
Pitää muistaa että jokainen sielu on maailmojen arvoinen, myös hahhattelijoiden ja ivaajien. He kaikki lupasivat suuria asioita ennen tänne maailmaan tulemistaan.
"He kaikki lupasivat suuria asioita ennen tänne maailmaan tulemistaan."
Mutta eivät enää, kun eivät mormoneja ylistä?
Tapanin puheista on Jeesus kaukana. Jeesus ei levittänyt valheita tai kannustanut väkivaltaan, vaikka Hinckleykin aina väliin muistuttaa miten Jeesus tuli tuomaan miekkaa ja sotaa..
Turhaa puhua "vastapuolesta", kukaan muu ei asiaa näin näe paitsi osa mormoneista joille kaikki on vihollisia ja saatananpalvojia. Kannattaisi tarkistaa oma asenne ensin ennenkuin alkaa muita osoittelemaan sormellaan.
Olen täysin samaa mieltä. Meidän on vaan muistettava laitta tuo linkki tänne aina välillä jos joku, joka kyselee ihan oikeesti, sattuisi lukemaan 24sta.
Tältä palstalta ei todella saa kuin pahan maun suuhun. Kivempi kirjoitella siellä missä ei käyttäydyta rumasti kuten täällä!
Ei se mitään jos on eri mieltä, mutta olisi se osattava ilmentää ilman ilkeyksiä.
se ensimmäinen käsky??
Mutta miksi ei sallita asiallisia kysymyksia kuten sitä lähettämääni, että mihin tuo Cookin väite Polynesialaisten kuulumisesta lähes 25 %:sesti MAP-kirkkoon perustuu?
Ei luulisi tuon viestin olevan loukkaava ja sensuroimisen arvoinen.
Jos asia on niin kuin tällä suomi24:n palstalla mormonit ovat väittäneet, että ei Cookin lausunnossa ollut mitään virhettä, miksi ihmeessä viestiäni ei hyväksytty? Olisihan asia osattu selittää, jos Cook olisi totta puhunut.
Kyseenalaistamista missään muodossa. Yksi piirre mormonismissa on se, että johtajia ei saa kritisoida, ja näin heidän kertomistaan valheista ei keskustella, vaan ne otetaan totena. Viestisi poistettiin koska yksi moderaattori (joka on mormoni) näki viestisi, ymmärsi itse Cookin puheiden ja todellisuuden välisen ristiriidan, ja päätti ettei sillä kysymyksellä ole mitään asiaa mormonipalstalle.
tuon tiedon?
Laitoin tuonne kysymyksen ylläolevalla nimimerkillä koskien tuota Quentin L. Cookin lausetta, mutta en löydä viestiäni. Onko siellä ennakkosensuuri vai ehtikö se siellä jo olla?
Tiukka moderointilinja ja kaikki kysymykset joihin on vaikeampi vastata tai osoitukset valehtelusta (vaikka todisteidenkin kanssa) poistetaan välittömästi.
Mormonipalstalla on 3 henkilöä joilla on valtuudet poistaa (tai muokata) toisten kirjoittamia viestejä, ja nämä kaikki kolme ovat mormoneja. Siitä voit päätellä mitä viestillesi tapahtui.
Ainakin minä näen viestisi selaimellani joten tallessa se siellä on.
kun muotoilin kysymystä miljoona kertaa niin, ettei sitä voisi käsittää Cookin antamaa tietoa epäileväksi (kuin hiukan rivien välistä)! Katsotaan nyt tuleeko vain yhdenlaisia pinnallisia vastauksia, että kyllä nuo Cookin antamat tiedot ovat ihan oikeassa.
Valitettavasti kehnon englantini vuoksi en itse voi siellä syvällisemmin keskustella, mutta tervemenoa rekisteröitymään muutkin (sen tuo vaatii) ja kertomaan käsityksiänne. Minä olen enemmän kuulostelevalla kannalla.
Kysymyksesi tuolla sivustolla:
"Quentin L. Cook said: 'It is significant that almost 25% of all the Polynesians in the world are members of the Church'
Is that true?"
Saatetaan ymmärtää jopa epäileväksi. Minkälaisia hylättyjä muotoiluja mahdoit yrittää aikaisemmin?
Myönnetään nyt, että toisella kerralla se jo meni läpi.
En muista ihan tarkaan tuota ensimmäistä, mutta luultavasti käytin sanoja why he told lies tai jotain.
Ehkä se oli liian suora kysymys sitten.
linkitysvirhe. Uudetjäsenet eivät saa linkittää jopa MOI! itseni kirjoitus ei kerran tullut näkyviin tästä syystä.
Tuon Cookin puheen pätkän kirjoitin sellaisenaan itse.
on kristityille. Mormonit ovat taistelleet siellä ahkerasti että heitä määriteltäiksi kristityiksi, ja vasta pari viikkoa sitten saatiin oma palsta (uskonnon oma palsta sanotaan seurakunnaksi). Siellä on kymmeniä anti-mormoneita ketkä vastustivat ja yhä vastustavat meidän hyväksymistä. Meillä oli teoria palsta missä olimme, jonne jatkuvasti tuli anti-mormoneita. Mutta nytten meillä on oma palsta ja omat säännöt.
"Latter-day Saints - Visitors Welcome!
1. The guiding principles of the LDS congregation are love, respect, and kindness. Anything contrary to these principles are a violation of our rules.
2. When discussing the temple, only general discussion about the Temple, its ceremonies and its ordinances, are allowed.
3. To the extent possible, the LDS congregation moderators and members have the final say on what violates rule 1 and rule 2.
4. Only Latter-day Saints will be considered as moderators of the LDS Congregation. Only Latter-day Saints are allowed to vote on moderators.
5. Any and all rules/rulings are subject to revision and that revision is determinable by members of the LDS Congregation."
Siellä on palstoja muille kristityille, ja me olemme antaneet heille luvan tulla meidän keskuuteen jopa tekemään meistä käännynnäisiä jos he haluavat. Kunnes vaan he tekevät sen rakkaudella, kunnioituksella, ja ystävällisyydellä.
Siis, tulkaa veljet ja sisaret, ja vilpittömät keskustelijat. Jos tulee tarpeeksi suomalaisia, niin me tehdään suomenkielinen palsta tämän palstan alle.
V.Mayfield
Älä jaksa jauhaa. Kaikki haasteelliset kysymykset on tuolla mormonipalstalla kielletty, ja poistetaan välittömästi. Sinne ei hyväksytä mitään muuta kuin toistensa selkääntaputtelua. Asioista ei saa puhua niiden oikeilla nimillään.
Oksalla, eli mormonien oma hiekkalaatikko, no eihä se suinkaan ole laitonta.
Vielä vähemmän tulee sydänsuruja jos keskustelee vain ja ainoastaan oman itsensä kanssa.
Voihan se uskonveli pitää vaikkapa erivärisistä kengistä ja toki siitä voi tulla haavoja herkkään sieluun!
Foru.ms ei ole kristityille. Se alkoi kristittyjen keskustelupalstana, ja siellä oli omistajan tahdosta käyttäjille äänestys, tahtovatko he pitää sen täysin kristittyjen palstana pelkästään (Jolloin muut potkaistaisiin pihalle) vaiko ei. Ihmisten mielestä oli parempi että kaikkien uskontojen edustajia olisi keskustelemassa, sen jälkeen tuli noita uusia palstoja, mormonipalstakin.
Ei ole "taisteltu ahkerasti" vaan forumin tarkoitus muuttui. Sinne on suunnitteilla ateisteillekin oma aliforumi, ja hinduille. Muslimeja sivustolla on tällä hetkellä liian vähän, ettei heille kannata avata pelkästään.
tunnelma. Ihan erilainen, kun tämä palsta joka oksettaa. Tuolla voi saada aikaan KUNNON keskustelujakin ilman häiriöitä.
Kävin katsomassa tuota palstaa kun täällä kehutaan tunnelmaa. Noh, mitäs näenkään. Tämän palstan ei-mormonieta sanotaan vapaasti sairaiksi ihmisiksi, siellä nauretaan miten "anti-mormonit" yleensäottaen taas ovat pahan asialla.
Hohhoijaa, tunnelmaa niin.
Joku osoittaa valheen mormonijohtajan puheessa = Sairas kusipää. "Pitäis tollasilta katkaista kädet!"
Mormonit joukolla pilkkaamassa ei-mormoneja = Ihanaa tunnelmaa, tätä lisää!
Nyt kun näin ystävällisesti kommentoit, voisitko leikata tähän komentteja jotka tukevat näitä väitteitäsi.
Itse kun en löytänyt näitä sairaiksi nimittelyjä, tai naureskeluja pahan asialla olemisesta. Kävin samasta syystä kuin sinäkin tsekkaamassa tuon palstan ja täytyy sanoa että mm. sinun tänne luomasi tunnelma on tosiaankin toisenlainen.
Nimim. David's Sweetheartin aloittamassa ketjussa puhutaan kovasti kuinka "antit" taas valehtelevat ja väittävät kaikkea mormonin sanomaa valeeksi. Nämä tältä palstalta liittyneet suomalaiset taas kutsuvat sairaiksi tällä palstalla kirjoittelevia uusissa ketjuissa.
En minä mitään tunnelmaa ole luonut, kunhan kommentoin näitä mitä tälläkin palstalla saa kuulla. Se pitäisi sinunkin ymmärtää, mutta päätit katsoa paremmaksi syyttää minua koska kehtasin sanoa mitä mormonit täälläkin puhuvat. Onhan se nähty moneen otteeseen. Toisten ihmisten kastajaistilaisuudet saa turmella, valehteleminen on sallittua, ja näistä asioista mainitseminen tuottaa idiootti-huutelua ja väliin jopa uhkailua hengenlähdöllä.
No, tuo toinen palsta sopii sinulle paljon paremmin, niin ei tarvitse ollenkaan kuunnella vastakkaisia kommentteja, mutta niitä esittäviä voi repiä toisilta palstoilta ja haistatella siellä omassa turvapaikassaan.
Siis voitko laittaa tähän niitä leikkeitä missä asianomaista nimittelyä havaitsit? Voimme sitten jokainen tykönämme arvioida tuota pahansuopuutta puolin ja toisin.
Olen itse ammattilainen englannin kielessä joten voin auttaa tarvittaessa kääntämisessä. Edelleenkään en sieltä löydä mainitsemiasi asioita. Onko mahdollista että ymmärsit väärin vieraskielistä tekstiä?
paljon kaunista ja hyvää sanottavaa lähimmäisistäsi että oikein ilolla lukee kirjoituksiasi.
on keskustella mormonismista eikä tehdä ollenkaan lähetystyötä. Mainostaminen tällä palstalla on jopa kielletty.
Onko tuo Aameeriikkalainen palsta jokin lähetys- tai mainospalsta jossa itseään ja uskontoaan saa kehua ainostaan mormonit?
Minä olen oppinut hyvin sietämään mormonien häirintää keskusteltaessa mormonismista.
Ihmisinä monet mormonit ovat mielestäni aivan kelvollisia tai sanoisinko "suorastaan mukiin meneviä".
Turust
keskustelun täällä. Ainakin olet ollut hiljaa jo kauan.
rekisteröitymistä millekkää palstalle, ei varsinkaan, ellei palstalle pääse cookiet estettynä.
Monet mormonien sivut jäävät minulta lukematta koska ne eivät läpäise koneeni turva-asetuksia (security).
Olen joskus kokeillut myös kirjastomme sivuilta, sieltäkään niitä ei saa auki niillä olevien bugien takia.
Kaikella mahdollisella rakkaudella Turust.
Joskus joidenkin turvajuttujen ohi voi paasta kun painat Ctrl ja Alt nappaimia yhta aikaa ja pidat ne painettuna ja samalla klikkaat hiirta kohdalla mita haluat avata.
Tietysti saan poistettua kaikki turvajutut koneeltani. Kokemukseni perusteella en kuitenkaan sitä tee enkä suosittele muillekkaan.
Koneeni suojaamista auttaa myös, etten koskaan käytä tuota M$ internet explorer selainta. Olen vuosia käyttänyt Operaa jolla saa helpommin estettyä noita haitallisia tunkeilijoita.
Turust
Mitä sinä pelkäät? Katso, minä ole Esa-Matti Mayfield, asun Wellington, Coloradossa. Ei kukaan ole tullut minua hakemaan, enkä minä tee mitään laitonta josta olisi syytä pelätä.
Kun olen antanut teille ystävilleni todistukseni Jeesuksesta Kristuksesta, ja hänen kirkosta, olen tehnyt sen vapaasti, ja tiedätte varmasti kuka on todistanut.
Tule kanssamme keskustelemaan. Pistä turva-asetukset pienemmälle. Minä ymmärrän että asut entisen Venäjän lähellä, ja että Suomi on nykyään sosiaalidemokraattinen maa, mutta ei tarvitse pelätä. :-)
Vanhin
päivitän vähän tietojasi, ennen kuin Turust ehtii iskeä. Suomi on nykyään Venäjän napuri. Aiemmin venäjä oli yli 70-vuotta Neuvostoliitto. Suomi ei ole nykyään sosiaalidemokraattinen vaan porvarillinen maa. Meillä on Kepun ja Kokoomuksen johtama maa. Presidentti on vielä puoluetaustaltaan sos.dem. Meillä ei kuitenkaan ole presidentillä sellaista valtaa kuin U.S.A.:ssa. Meillä hallitusta johtaa tällähetkellä Keskustalainen pääministeri.
Unski
antoi kuitenkin ansiokkaan vastauksen josta kovasti pidin.
Kirjoituksissa ei aina ole tärkeä niiden sisältö, vaan kaunokirjallinen ilmiasu.
Turust
kiitoksia. :-)
V.Mayfield
olen sen suhteen. En voi kuvitella suomenkielistä mormonismi keskustelu palstaa ilman sinua Turust. Oikeastaan Todekin, ja to.. ovat myöskin tervetulleita.
V.Mayfield
kun et halua täällä suomi24:ssä jutella, vaikka juttelijoita ja innostusta riittää. Jos Turust ja Tode ja To ja muut ovat sinulle mieluista juttuseuraa, niin jää juttelemaan "jos uskallat".
Vapauteen ei kuulu sensurointi, me suomalaiset olemme entisen Neuvostoliiton ja nykyisen Venäjän VAPAINA naapureina ylpeitä vapaudestamme, jota mainostamasi sensuroivat mormonipalstat yrittävät rajoittaa.
Poliittinen tekstisi ei todellakaan kuulostanut hyvältä.
pelätä. Uskalluksen puutteesta tuskin on kysymys, ennemminkin kyllästymispisteen saavuttamisesta. Asiallista keskustelua voi käydä missä vaan, kunhan räkänokat eivät olet asiattomuuksia vääntämässä jatkuvasti, häirintämielessä.
Rakentavaan vapauteen ei kuulu sensurointi, eikä järjestyksen puute, eivät siis myöskään räkänokat.
Jokaisella on vapaus valita keskusteluseuransa ja fooruminsa, omien mieltymystensä mukaan. Jokaisella on myös oikeus 'mainostaa' vaihtoehtoja. Joista jokainen voi valita edelleen mieleisensä. Jokaisella on myös oikeus rajoittaa keskusteluihin osallistujia. Räkänokkien itsesensuuri lienee toivottavin, mutta epätodennäköisin vaihtoehto, joten lienee tyytyminen huonommista vaihtoehdoista parhaaseen sulkemalla räkänokiksi osoittautuvat takaisin 'vapaammille' kanaville suutaan soittamaan. Se ei ole sensurointia. Se on maalaisjärkeä. Jotta järki pysyisi keskustelussa mukana.
yksinomaan positiivisia mieleyhtymiä. Virressäkin sanotaan "Tovereissa meillä on voimaa vapauttamme puolustamaan". Hieno vastaus kertakaikkiaan.
Turust
Suomalaiskäyttäjien salasanalista saatiin pois jenkkiserveriltä
MikroPC.net - su 14.10.2007 klo 12:09
79 000 suomalaiskäyttäjän sähköposti- ja yhteisöpalvelun salasanatiedot ilmestyivät verkkoon lauantaina puolenpäivän jälkeen. Tiedosto ja siihen liittyvä keskusteluketju on tänä aamuna poistettu palvelimelta, josta ne vuotivat julkisuuteen.
Suomalaisella sivustolla julkaistuista salasanoista suurin osa oli md5- tai sha1-tiivistemuodossa, mutta myös runsaasti selväkielisiä salasanoja oli mukana. Verkosta ladattavissa olevien työkalujen avulla salasanan selvittäminen tiivisteestä on mahdollista minuuteissa.
Paljastuksen takana on salasanatiedoston alkuun lisätyn ilmoituksen mukaan ruotsalainen kahden hengen hakkeriryhmä. Heidän paljastamansa tiedot olivat lähinnä verkon keskustelufoorumien tunnuksia, salasanoja sekä käyttäjien sähköpostiosoitteita.
Tiedoston perusteella on julkaistu jo analyyseja, joiden perusteella yleisiä salasanoja edustavat esimerkiksi qwerty, salasana, 12345 ja qazwsx.
Tapauksen vakavuutta kuvaa se, että Viestintäviraston CERT-FI-yksikkö julkaisi asiasta vuoden seitsemännen varoituksen. Edellisen varoituksen julkaisemisesta on kulunut yli puoli vuotta.
Fi-päätteinen sivusto, jolla lista julkistettiin, on rekisteröity viime joulukuussa ja toimii yhdysvaltalaisen New Dream Networkin verkossa. Niin Viestintäviraston verkkotunnusrekisteri kuin kansainväliset Whois-tietokannatkaan eivät tunne rekisteröinnin tehneen, suomalaista nimeä käyttävän henkilön yhteystietoja.
Tietoja ehdittiin väärinkäyttää jo lauantai-iltana, kun peliyhteisö Unimatrix.fi:n tietoja muutettiin listalta löytyneellä ylläpitotunnuksella. CERT-FI uskoo tietojen hankkimisessa palvelimilta käytetyn muun muassa phpBB-foorumiohjelmiston haavoittuvuuksia.
Tammikuussa eri maista lähes 60 000 MySpace-tunnusta ja salasanaa joutui vääriin käsiin, kun MySpace-huijaussivun keräämän lokitiedoston linkki lähetettiin tunnetulle postituslistalle.
Palveluiden käyttäjien tulisi vaihtaa salasanansa mahdollisimman pian. Hakkerikaksikko on luvannut julkaista lisää tietoja jatkossa.
Juha-Matti Laurio
(Päivitetty 15.10. klo 9:30)
Turhia kirjauksia millekkään sivulle ei kannata tehdä mikäli haluuaa pitää koneensa ja yksityisyytensä suojattuna.
Ainakaan itse en halua usein vaikeasti poistettavia vakoiluohjemia koneelleni.
Turust
ettet pelkää kommareita etkä jenkkejä, ja minun hermostumiseni (kommentoin pelko/vapaus-kommentin), että pelkään jenkkejä ja mormoneita ... ja kommareita!
Pelkokin lienee Jumalan lahjaksi antama vaisto, vai onko, en tiedä.
"Eihän Jumala ole antanut meille pelkuruuden henkeä, vaan voiman, rakkauden ja terveen harkinnan hengen." (2 Tim. 1:7)
Kyllä se Turustin varovaisuus on ihan sitä "terveen harkinnan" henkeä. :-)
Vanhin
milellä koska meillä on nuo Vampire Mk.52 suihkukoneet ja Unski on koulutettu taistelulentäjä.
Turust
Kyllä minä vähän osaan lentää ja kun olen Mormooni, niin en tarkoita kapakasta uloslentämistä, vaan lentokoneen ohjaamista. Olen kyllä vähän harjoitellut, mutta en omista edes lupakirjaa. Joten kyllä sinä nyt vähän liioittelet. Ilmavoimissakin opiskelin teknillisellä puolella.
Unski
Vampire MK 2.
http://fi.wikipedia.org/wiki/DH_Vampire_Mk.52
Unski
valhe, joka vahingoittaisi itseäni tai muita. Lisäksi jutussani on niinkuin yleensä, siteeksi totta.
Turust
koskevaa itsekritiikkiä, en Turustiin kohdistuvaa pelkokritiikkiä. Sanoin, että Turustin rento kommentointi viittaa nimenomaan pelottomuuteen (ei pelkoa).
Hyvä Raamatun kohta kuitenkin, jospas minäkin olisin terveen harkinnan hengen vallassa vältellessäni ääriryhmiä ; )
Katevaa. Nyt kun mina viela saisin taman koneen tottelemaan ja saisin nama pilkut toimimaan a -kirjaimille ja o-kirjaimille. Minulla on tietenkin tama englannin kielen keyboard ja olen yritellyt sita ja tata ja hakenut sielta ja taalta. Itsepainen olento.
laittoi viitauksen Farmsiin...
hahaha ja joku vielä väittää, että tää sivu on mormonien oma!!
Kaikissa keskusteluissa mihin suomalaiset osallistuvat pilkataan tämän palstan kirjoittajia jotka eivät ole mormoneita, ja vaaditaan tänne puolueetonta sheriffiä (ilmeisesti moderaattoria tarkoittaa?) jonka olisi oltava mormoni.
Uskomatonta vihaa että jaksaa muillakin palstoilla valittaa että joku sanoo vastaan.
että vielä löytyy Suomesta ahdasmielisiä uskovaisia, joille mormonismi on kauhea kauhistus. Ja löytyy myös ei uskovia, jotka eivät millään jaksa antaa toisten uskoa.
Sitä ollaan niin maailman viisainta omien ajatustensa kanssa ... ja huudetaan vapauden perään - vapauden, jota ei muille anneta, mutta itselle vaaditaan.
Kuvittelevatko mormonit ihan tosissaan, että "maailmaa" kiinnostaa jokin piskuinen uskonlahko takapajulasta nimeltä Utah? Ei voi olla totta! Onko tosi? Hihhihhihhihhihhihhihhihhahhahhahhahhahhah...
missä kulkee ironian veteen piirretty viiva.
Tarvitsen ilmeisesti kaikkeen rautalankamallin.
Kävin minäkin siellä,ihan asiallista keskustelua siellä käytiin,en ihan joka nyanssia englannista ehkä tajunnut,mutta pääpiirteittäin ok.
asiallisuus siitä, että joutavat räkänokat eivät saa siellä ääntänsä kuuluviin.
Se varmaan on syynä:)
Siksi tunnelma onkin kuin Neuvostoliiton politbyroon kokouksessa.
Juuri aioin tehdä saman vertauksen.