Mitä mieltä juutalaiset ovat adventismista? Adventistithan noudattavat juutalaisia tapoja pilkulleen.
Kevyt vaihtoehto!
joskopa
5283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Adventistit kieltävät alkoholin juonnin kokonaan, mukaanlukien juutalaisille "pyhän juoman", viinin.
eivät noudata juutalaisia tapoja ollenkaan, paitsi että pitävät lauantain pyhänäpäivänä mutta eivät siten kuten juutalaiset.Muistaakseni täällä joku adventisti kerran väitti että sapatti alkaa ja päättyy klo 18 eikä millään uskonut että ajat vaihtelevat. Jokainen VT:ia lukenut tietää myös että lihaa saa syödä ja syödään, samoin alkoholia käytetään ja juhlatkin aloitetaan viinin siunauksella.
Kiitos vastauksestasi. Huomaan teillä olevan voimassa terveet periaatteet. Halusin vain varmistaa, koska adventistit vetoavat erinomaisuuteensa noudattamalla Mooseksen lakia hipoen täydellisyyttä . Kaikkea hyvää teille!
Adventtimuurarit palvovat lepopäivää, mutta siinä kaikki. Adventistit ovat kristittyjen lahko, jotka eivät tunne sen paremmin juutalaisten kuin todellisten kristittyjenkään oppeja ja perinteitä.
On tullut juteltua jonku adventtilaisen kanssa ja on tullut luettua heidän sivujaan sekä Ellen Whitea. Adventtimuurareiden oppi tuntuu suorastaan vastenmieliseltä, kun taas juutalainen uskonto ja kulttuuri on äärimmäisen mielenkiintoista.
eikä se seiso suoraan ja kovalla tuulella se lähtee lentoon.