ARONIAPUU

Timi2

Osaako joku kertoa ARONIAPUUSTA, miten korkeaksi se kasvaa, millaisen maan vaatii, tekeekö juuriversoja, mistä sellaisen saisi jne.?

2

958

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marja-aroniasta

      Eihän sitä tarvitse kuin leikata oikein vaikkapa piiskatainta, niin siitähän kasvaa puu.

    • suunnitteluhortonomi

      Noh, ei se nyt ihan piiskataimesta puuksi kasva kunnolla, kuten eivät puumaiset marjapensaatkaan, vaan ne vartetaan (aronia yleensä pihlajan runkoon.) Näin niille kasvaa vahva ja selkeästi puumainen runko.

      Kasvavat 3-4 metrisiksi, riipppuen perusrungosta ja kuinka käsittelet aronia latvusta. Normaali valoisa puutarhamaa. Ei tee juurivesoja, tyvivesoja (perusosan) voi tehdä mikäli tyvi/juuristo on vahingoittunut,kuten pihlajat yleensäkin.

      Kiva minusta puuna, ja voi muotoilla leikkaamalla, aroniahan kestää hyvin leikkausta.

      Saahan noita taimistoilta.Marketanpuistossa Espoossa on jo kymmenisen vuotias aroniapuu, siitä voi käydä katsomassa kokoluokkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1075
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      63
      900
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      888
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      775
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      695
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      607
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      607
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      559
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe