Osaako joku kertoa ARONIAPUUSTA, miten korkeaksi se kasvaa, millaisen maan vaatii, tekeekö juuriversoja, mistä sellaisen saisi jne.?
ARONIAPUU
2
881
Vastaukset
- Marja-aroniasta
Eihän sitä tarvitse kuin leikata oikein vaikkapa piiskatainta, niin siitähän kasvaa puu.
- suunnitteluhortonomi
Noh, ei se nyt ihan piiskataimesta puuksi kasva kunnolla, kuten eivät puumaiset marjapensaatkaan, vaan ne vartetaan (aronia yleensä pihlajan runkoon.) Näin niille kasvaa vahva ja selkeästi puumainen runko.
Kasvavat 3-4 metrisiksi, riipppuen perusrungosta ja kuinka käsittelet aronia latvusta. Normaali valoisa puutarhamaa. Ei tee juurivesoja, tyvivesoja (perusosan) voi tehdä mikäli tyvi/juuristo on vahingoittunut,kuten pihlajat yleensäkin.
Kiva minusta puuna, ja voi muotoilla leikkaamalla, aroniahan kestää hyvin leikkausta.
Saahan noita taimistoilta.Marketanpuistossa Espoossa on jo kymmenisen vuotias aroniapuu, siitä voi käydä katsomassa kokoluokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1323144- 2232981
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791936Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771579Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391427- 481148
- 991041
- 115984
- 58968
- 11890