Jumalan kymmenen käskyn mukaan tuomitaan kaikki ihmiset. 1) ne jotka niitä noudattavat 2) ne jotka niitä rikkovat 3) ne jotka väittävät lain kumotuksi ja 4) ne jotka eivät laista mitään tiedä.
Siis jokainen ihminen tuomitaan sen mukaan miten hän suhtautuu Jumalan lakiin, pyrkiikö noudattamaan vai rikkooko tahallaan!
Siis jokainen ihminen tuomitaan sen mukaan miten hän suhtautuu Jumalan lakiin, pyrkiikö noudattamaan vai rikkooko tahallaan!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haluaisin noudattaa sapattia jos saisin sinulta käytännön ohjeet oikeaoppiseen sapatinviettoon.
Raamatusta.
Näkisin parhaana neuvona sitä, että välttäisi kaikessa ottamasta sinusta esimerkkiä oli kyse sitten tekemisistä tahi puhumisista. Ne ovat kaikki väärintä, mitä ajatella saattaa. Olet itse äärettömän huono esimerkki kenellekään.
hyvänsä, niin rikkomuksista huolimatta jokaiselle on mahdollisuus pelastua vain uskon ja armon kautta. Sen kertoo Jumalan sana.
kumoa lakia.
Miksei adventistit näytä hyvää esimerkkiä? En tiedä yhtään adventistia joka edes yrittäisi tosissaan.
sillä
Gal. 5:14
Sillä KAIKKI LAKI on täytetty YHDESSÄ käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
Mooseksen laki on edesmennyt jäännös israelilaisten historiasta...
oli israelilaisille. Jumalan laki on kaikille ihmisille.Luepa joskus Hengen hedelmistä(Gal.5:22-26)