Minulla on oma Oy, jonka omistan 100%:sesti. En ole vielä maksanut palkkaa itselleni, mutta yritykseni maksaa YEL:n.
Kun yritykseni maksaa minulle palkkaa, niin pitääkö palkkani päälle maksaa vielä YEL:n lisäksi joitakin muita sosiaalikuluja, kuten normaaleissa työsuhteissa, vaikka olen siis yrittäjä?
Saisinko tietoa, että mitä mahdollisia sosiaalimaksuja pitää maksaa, ja miten ne lasketaan? Löytyykö tästä myös tietoa jostakin netissä?
Yrittäjän palkka Oy:ssä
5
1354
Vastaukset
- nostama palkka
Kun yrittäjällä on YEL-vakuutus, tarkoittaa tämä siis sitä, ettei yrittäjä kuulu myöskään yleisen työttömyysturvan piiriin. Ja kun ei kuulu yleisen työttömyysturvan piiriin, ei kuulu myöskään pakollisen tapaturmavakuutuksen piiriin. Tämä yhtälö tarkoittaa sitä, ettei yrittäjälle maksetusta palkasta makseta sen enempää Tyel-maksua, kuin pakollista työttömyysturvamaksua.
sosiaaliturvamaksu maksetaan kyllä, sen suuruushan on (yleisesti pienemmissä yrityksissä) 2,951%.
Tuosta tapaturmavakuutuksesta; kannattaa silti huolehtia se yrittäjän tapaturmavakuutusasia kuntoon. - voisi olla
hyvä paikka tsekkailla vaikka vierailutunnuksilla
- milloin maksettava
Onko rajoitteita sille, ettei voisi tehdä näin:
1.tk:n palkka lokakuulta -07 maksetaan marraskuussa -07 eli 2 tk:n puolella. Jääkö nuo lomapalkkavelan tapaisesti jonnekin palkkavelkoihin esille kirjanpitoon ja tilinpäätökseen? Kohdistunevat kuitenkin 1. tilikaudelle rasittamaan tulosta?
Tarkoitus olisi nollata 1. tk:n pieni tulos palkanmaksulla, (jota ei vielä ole valitettavasti kertaakaan tehty)
Onko verottajalla joku päivämäärä milloin esimerkiksi heinäkuussa-07 tehdyn työn palkka on viimeistään maksettava. En löytänyt googlaamalla.
Vuosi-ilmoituksessa nämä ilmoitellaan silti maksupäivän mukaan.- tätä
työkorvausta, Eihän yrittäjä nosta palkkoja tai lomakorvuksia tms. Nostat yrityksestäsi sen mitä se pystyy ja jos jätät seuraavalle tilikaudelle osan maksuista se merkitään varaukseksi.
- meillä näin
Maksamme yrittäjälle ja hänen yrityksessä toimivalle puolisolleen kerran vuodessa (joulukuun lopulla) koko vuoden (ko tilikauden) palkat.Meillä on Oy ja tilintarkastaja eikä kukaan mielestäni määrää yrittäjää milloin hänen on itselleen palkka maksettava.Voihan olla tilikausi jolloin ei yksinkertaisesti pysty nostamaan palkkaa.Jos taas haluaa määrittää jonkun esim kuukausipalkan itselleen ja yritys ei sitä pystykään maksamaan voi sen halutessaan kirjata palkkaveloiksi.Tätä ei tarvitse tehdä jos ei halua.Kyllä yrittäjä itse määrittelee palkkansa,voisihan olla että joku vuoso et esim työskentele niin paljon yrityksessä jolloin palkka pienempi.Jos merkitset palkkanauhaan että ko palkka on lokakuulta 07 (ja tilikausi katkeaa lokakuun lopussa ) se merkitään palkkaveloiksi.Voit myös maksaa marraskuulla esim puolta suuremman palkan jolloin se kirjautuu uuden tilikauden kuluiksi.Saman rahanhan saat luki tilinauhassa mitä tahansa.
Vuosi-ilmoitus menee taas vuositasolla (ei liity yrityksen tilikauteen).Esim vuonna 2007 MAKSETUT palkat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363472Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162883Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006