Kotimaisen valkoviinin puolesta

adressi t

4

453

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinautiskelija

      Kossu on viljapohjainen, tislattu juoma, joten se on kaikkea muuta kuin viini.

      Kossu on etanoli-nimisen liuottimen, veden ja sokerin sekoitus, jonka hinta on pöyristyttävän korkea valmistuskustannuksiin nähden.

      Kotimaista valkoviiniä ei muutenkaan ole. Ns. tilaviinienkään vaaleat versiot eivät ansaitse valkoviinin nimeä, koska ne on valmistettu muista aineksista kuin viiniköynnöksen (Vitis vitifera) rypäleistä. Juotavia juomia ne toki silti saattavat olla – joskin minun on vaikea uskoa, että ne olisivat niistä pyydetyn hinnan väärtejä.

      Suomi nyt vain EI OLE viinimaa, maantieteellis-ilmastollisista olosuhteista johtuen.

      • .....

        Varmaan jo toinen kerta lyhyen ajan sisällä kun joku yrittää brassailla viiniköynnöksen latinankielisellä nimellä, mutta jälleen samalla tavalla väärin kirjoitettuna. Muuten olen asiasta samaa mieltä.


      • on siis

        oikea nimi.
        Eikä suomalaista viiniä ole olemassakaan, kun ei täällä kasva vitis viniferaa muuten kuin koristekasvina ja pienehkössä harrastusmittakaavassa. Toki pikkuviljelmien rypäleistä voi teoriassa (ja käytännössäkin) tehdä viiniä, mutta se laadultaan tuskin kohoaa muun "kotiviinin" yläpuolelle.


    • todellakin

      väärässä osastossa. Mutta ei tule menestyssä viinaosastossakaan, jossa tuota samaa tyhmää adressia on kaupiteltu. Yksikään vastaaja ei ole ollut sen kannalla.
      Minun puolestani Kossu voitaisiin kokonaan lopettaa. Mutta hyvä, että edes ruma etiketti vaihdetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe