APOSTOLIT VANGITAAN
Apt. 5:17-21
---
5:17 Silloin nousi ylimmäinen pappi ja kaikki, jotka olivat hänen puolellansa, saddukeusten lahko, ja he tulivat kiihkoa täyteen
5:18 ja kävivät käsiksi apostoleihin ja panivat heidät yleiseen vankihuoneeseen.
5:19 Mutta yöllä avasi Herran enkeli vankilan ovet ja vei heidät ulos ja sanoi:
5:20 "Menkää ja astukaa esiin ja puhukaa pyhäkössä kansalle kaikki tämän elämän sanat".
5:21 Sen kuultuansa he menivät päivän koittaessa pyhäkköön ja opettivat. Niin saapui ylimmäinen pappi ja ne, jotka olivat hänen puolellansa, ja he kutsuivat koolle neuvoston ja israelilaisten vanhinten kokouksen; ja he lähettivät noutamaan heitä vankilasta.
--
Ylimmäisen papin mitta tulee täyteen. Hän ryhtyy koviin toimiin apostoleita kohtaan antaen pidättää ja vangituttaa heidät (17,18).
Tapahtuu kuitenkin ihme; Yöllä Herran enkeli vapauttaa heidät (19,20). Näin Jumala puuttui asioitten kulkuun yliluonnollisella tavalla.
Enkeli rohkaisee apostoleita edelleen jatkamaan ”elämän sanojen” julistamista pyhäkössä (20). Kysymys on siitä elämästä, joka oli tullut ilmi ylösnousemuksessa, juuri siitä, mistä apostoleita oli kielletty puhumasta (Apt. 4:17). Apostolit tottelevat.
-
Vastoinkäymisissä saatamme helposti lannistua ja antaa pelkomielialalle valtaa. Silloin tarvitsemme rohkaisua. Apostolit saivat rohkaisua Herran enkeliltä (19,20).
Miten on meidän suhteemme; mistä me saisimme rohkaisun sanoja, kun epäusko ja epätoivo tahtoo vallata mielemme?
--
1. Pois pelko, Herran kansa!
Ken voisi peljättää,
kun Herra armollansa
laumansa piirittää.
Nimemme Jumalalla
on aina muistissaan,
ajalla ahtaimmalla
hän rientää auttamaan.
(Virsi 176:1)
Apostolit vangitaan, Apt. 5:17-21
1
88
Vastaukset
Raamatusta löytyy rohkaisu, kerta toisensa jälkeen: "Älkää pelätkö"!
Joku on laskenut, että Raamatussa olisi 366 kertaa kehotus "Älä pelkää".
Vuoden jokaiselle päivälle omansa, vieläpä karkausvuodellekin!
---
Viime viikolla keskustelimme kahden sisareni kanssa hyvin paljon hengellisistä asioista mm. helvetistä ja taivaasta.
Keskustelumme oli niin ”syvällisiä”, että nuorempi sisaristani menetti jopa yöunensa. Toinen sisaristani selitti sen johtuvan kuolemanpelosta.
Olisko tämä yksi yleisimmistä peloista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455543Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3005365Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724587Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12058Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161822Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735