eli siis etunimelleni ei ole nimipäivää, joten katsoin kalenterista ja marjoille ja marjatoille ja saman kaltaisille nimille oli vaikka kuinka monta eri pyhää ja päivää, eli mikä on oike päivä?
ei nimipäivää
etunimelle
141525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eli siis olet ilmeisesti liittymässä kirkkoon? Siinä tapauksessa valitset jonkun niistä "marjojen" ja "marjattojen" päivistä. Voit joko valita jonkun sellaisen pyhän muistopäivän, jonka koet itsellesi jostain syystä läheiseksi, tai sitten voit valita syntymäpäivääsi lähimpänä olevan. Jos näyttää siltä, ettei kalenterissa ole ketään pyhää, jolla olisi sama nimi kuin itsellään, kannattaa miettiä mistä nimestä se oma nimi voisi olla johdettu tai mitä kalenterissa olevaa nimeä se muistuttaa.
Mikäli taas sinut olisi kastettu ortodoksisessa kirkossa esim. lapsena, niin siinä tapauksessa sinun täytyisi selvittää, kenen pyhän mukaan sinut on kastettu. Käsittääkseni se kirjataan joihinkin pappien papereihin, eli ehkäpä se voisi selvitä vaikkapa kirkkoherranvirastosta?
on johdettu ruotsista, siksi sitä ei kai ole ort.kalenterissa. M:llä alkavien nimistä Maria Egyptiläinen koskettaa minua.
Puhutellaanko minua sitten toisella nimelläni, koska sillä on enemmän ns. painoarvoa?
Eli tarkoitatko, että jos otat nimikkopyhäksesi P. Maria Egyptiläisen, niin puhutellaanko sinua sitten sen jälkeen Mariaksi? Suomessa käsittääkseni useimpia aikuisena kirkkoon liittyviä normaalisti kutsutaan ihan samalla nimellä kuin ennen ortodoksiseen kirkkoon liittymistä, ja jos nimikkopyhän nimi on joku muu nimi, niin sitä saatetaan käyttää ehtoolliseen osallistuttaessa (mutta kaikki eivät käytä silloinkaan) ja erityisissä tilanteissa, joissa pyydetään nimikkopyhän esirukousta. Jossain muualla, esim. Amerikassa, näyttää sen sijaan olevan paljon tavallisempaa, että siitä nimikkopyhän nimestä tulee myös uusi kutsumanimi.
Monet suomalaiset etunimet voidaan johtaa jostakin ortodoksisesta nimestä.
Tuolta löytyy jotain apuja.
http://www.ortodoksi.net/kirkkovuosi/nimipaiva.htm
http://www.ortodoksi.net/tietopankki/nimet/ortodoksinen_kalenteri.htm
sen lähtökohta on ollut nykyään yleisessä käytössä oleva suomalainen nimistö eikä ortodoksisen pyhäinkalenterin nimet. Kysymys on ilmeisesti jostain harvinaisesta etunimestä, jolle pitäisi löytää kirkollinen vastine.
Mikä pyhä vastaa nimeä Ohra?
Taitaa olla aika vaikea löytää tuolle, ainakin jos oletetaan, että kyseessä on naisen nimi. Miehen nimenä voisi ajatella, että koska murteellisessa kielenkäytössä Efraimista on Venäjällä käytetty versiota 'Ohrim' tai 'Ohrem', niin voisi sitten ajatella nimikkopyhäksi jotain Efraimia, esim. P. Efraim Syyrialainen. Voisi tietysti ainakin teoriassa kuvitella, että olisi olemassa myös naisen nimi 'Efrema' tai 'Efrima' tai 'Efrimia', mutta en tiedä onko noille nimille olemassa ketään kanonisoitua pyhää.
Jos on myös toinen nimi tuon Ohran lisäksi, niin ehkäpä sille löytyisi joku pyhä helpommin?
sopisi VILJA? Se ainakin löytyy kalenterista!
ei ortodoksisessa kalenterissa ole vastinetta. Toisaalta Ohra ei myöskään ole suomalainen etunimi, sillä väestörekisterikeskuksen etunimihaun mukaan Suomessa ei ole yhtään sen nimistä.
Jos Ohra olisi kuitenkin käytössä oleva nimi, sen vastineita voisivat pyhäinkalenterissa olla vaikka Floros m, Flora fem =kukoistava tai Polykarpos =viljava tai vaikka Filagrios = peltoaan rakastava. Nämä ovat siis merkityksen mukaiset vastineet. Nimelle voidaan johtaa vastine myös etymologisesti eli etsiä äänteellisesti muistuttavaa vastinetta, kuten Thoforos tuossa jo esitti. Ohra nimi muistuttaa venäjän sanaa ohrana, joka tarkoittaa suojelusta.
nykyisen kalenterimme mukaan Pyhä Teofile tai Pyhä Zenobia. Mitenkähän Vilja-nimi on johdettu noista nimistä?
>>>siis etunimelleni ei ole nimipäivää
Minä liityin ortodoksiseen kirkkoon. Etunimeni on sellainen "muotinimi", jota ei ort. kalenterissa ollut. Toinen ristimänimeni on tavanomaisempi ja aloin sitten käyttää sitä kutsumanimenä ihan virallistaen asian. Äitini ei ole vieläkään antanut anteeksi sitä, että aloin käyttää toista nimeäni. Eikä hän suostu minua sillä kutsumaan.
Eli kyllä voi olla fiksua vaihtaa nimi, mutta kannattaa varautua kotoisiin myrskyihin. Vaikkei sellaista osaisi tulevaksi ennakoidakaan...
Mulla kaveri vaihtoi nimeään. Aloin käyttää sitä heti. Hän kysyi, että eikös vanhat ajat merkitse mitään.
Relatkaa ees te! Muistakaa ettei nimi miestä pahenna :-)