Jos Suomi olisi miehitetty olisimmeko nyt samassa tilanteessa kuin Viro? sielläkin kyyditettiin jääräpäät siperiaan miettimään asioita.
Vaikka olisimmekin osa venäjää niin Suomi olisi varmasti yksi rikkaimista alueista!
Vaikka olisimmekin osa venäjää niin Suomi olisi varmasti yksi rikkaimista alueista!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jo not! Kurkiolalaiset olisisvat saaneet linnasa ja kartanonsa takaisin. Wipurissa olisikin nyt markkinat, ku kaek karjalaiset rinkelöit myis siell. Pianot sois ja karjlainen kansa ilakois ulkona vuodest toisseen.
Kuolleita olisi tullut siinä 200 000 - 250 000 vaivaisen 95 000 sijaan ja Suomi sinnittelisi nyt (jos olisi edes jälleenitsenäistynyt) huonon maantieteellisen sijaintinsa vuoksi Viron takapajulana. Tornio olisi todella rock mesta ja kaikki ahvenanmaalaiset olisivat salakuljettajia.
1918 valkolahtarit olisivat saaneet ansaitsemansa rangaistuksen. Siperiassa lunta lapioineet lopun ikäänsä ja muistelleet mitä tulikaan tehdyksi.
Se olisi ollut saamarin hyvä asia, se.
Kyllä siinä olisi mennyt kaikki väristä välittämättä. Punainen tai valkoinen, Siperia määränpää.
Valkoisille kunnia ja kiitos siitä, että eivät päästäneet Suomea punaiseksi. Ikuinen kiitos.
"Jos Suomi olisi miehitetty olisimmeko nyt samassa tilanteessa kuin Viro?"
Riippuu täysin, missä vaiheessa Suomi olisi valloitettu:
1) Ilman talvisotaa olisimme samassa tilanteessa kuin Viro, ehkäpä jopa huonommassa.
2) Jos Suomi olisi valloitettu talvisodan jälkeen, todennäköisyys on, että suomalaisia olisi nykyään todella vähän verrattuna venäläisiin, ehkä irti Venäjästä tai siinä kiinni.
3) Jatkosodan päätteeksi. Sitä tilannetta en halua edes kuvitella..
"sielläkin kyyditettiin jääräpäät siperiaan miettimään asioita."
Ai mitä?
1) 1940- He varmaankin miettivät, että miksi ihmeessä he ovat osa neuvostoperheen "rakkautta"
2) Sodan jälkeen varmasti moni mietti, kuka oli vapauttaja ja kuka riistäjä..
"Vaikka olisimmekin osa venäjää niin Suomi olisi varmasti yksi rikkaimista alueista!"
Tässähän me saimme osaksemme maailman parhaimman vitsin! Todennäköisempää on, että kaikki rikkaudet olisi imetty syvemälle Neuvostoliittoon, pois Suomesta.
Hitlor, avauksissasi lemuaa vasenmanpuoleinen keskustelutyyli. Yritä edes katsoa historiaa neutraalina..
"1) Ilman talvisotaa olisimme samassa tilanteessa kuin Viro, ehkäpä jopa huonommassa. "
Luultavasti huonommassa, Suomihan oli köyhempi kuin Viro ennen WW2:sta.
"2) Jos Suomi olisi valloitettu talvisodan jälkeen, todennäköisyys on, että suomalaisia olisi nykyään todella vähän verrattuna venäläisiin, ehkä irti Venäjästä tai siinä kiinni. "
Tuskin Suomalaisia olisi alettu siirtämään minnekään laajamittaisesti. Tietysti "valkokaartin" johdolle olisi käynyt kalpaten...
Suomessa tuskin olisi prosentuaalisesti yhtä paljon venäläisiä kuin Virossa on. Suomi on periferisempi alue ja Virossa on aina ollut suhteellisen iso venäläisväestö.
Paskaa puhut, että Virossa on ollut aina suhteellisen iso venäläisväestö.
Vasta Uudenkaupungin rauhan jälkeen Pietari Suuren valloitettua Balttian ruotsalaisilta, alkoi Viroon muuttamaan venäläisiä Pietari Suuren venäläistämispolitiikan ansiosta.
Suomi meinaan.Entä Ruotsi ja Norja siihen jatkoksi,olisi ollut vain pekkä meri rajana.
Suomea, miksi puhut tuollaista soopaa, luet vääriä ja fasistisia kirjoja. Suomen rintamalla ei ollut edes raskaita panssareita, ei ilman niitä mitään maata vallata. Pitää muistaa operaatio pakrationihan oli se pääasiallinen syy, ja Suomen vapauttaminen fasistien ikeestä missä onnistuttiin ja fasistit saivat tuomionsa!
Silu,silu isin pientä. Jatka vain edelleenkin samalla linjalla.
Jos esimerkiksi kannaksella olleet sadat JS2-panssarit eivät ole raskaita panssareita, niin mitkä sitten.
P.S. opettele punaäpärä ammattikoululainen edes oikein kirjoittamaan.
täällä ei asuisi suomalaisia, meidän isämme (ne joita ei tapettu) karkoitettiin siperiaan.
menikään? kolmasosa nurmikon alle heti kolmasosa leireilemään niin loppujen kanssa kyllä pärjää...
kuitenkin vapautettu fasismin ikeestä. Yläkerran Ukko (vaikkakaan en usko) säästi meidät myös toiselta "vapaudelta". Ollaan hiljaa ja pidetään kädet ristissä.
..lyhyesti ja ytimekkäästi sanottu
Karjalassa, entisillä Suomen alueilla, niin näet miten rikkaasti periferiassa eletään.
Kannattaako niihin luottaa? mummoni aikoinaan sanoi että sieltä tulleet evakot varastivat kaiken minkä käsiinsä saivat..
Huomaan sen kirjoituksistasi. Vaikka olenkin itse savolainen ja meidän alueelle tuli paljon Karjalan evakkoja Laatokan pohjoispuolelta, ei niitä kyllä varkaiksi voi sanoa. Taidat olla niitä (ruotsalais)pohjalaisia, joiden ei tarvinnut antaa piiruakaan maataan evakoille, niinkuin täälläpäin ja kuitenkin sovussa suurinpiirtein eletään.
http://www.kaltio.fi/index.php?87
Talvisodan aikana Venäläiset suunnittelivat Suomen vallattuaan tekevänsä Suomalaisille saman kuin mitä tekivät puolalaisille Katynissa.
Jatkosodan aikana Stalin on tehnyt suunnitelmat "noin kolmen miljoonan Suomalaisen siirtämisestä Siperiaan Mongolian rajalle." Tietysti tästä määrästä noin 2/3 osaa olisi kuollut matkalla.