kyselee, kun tapaa eka kerran ja haluaa liittyä kirkkoon? Miten ripissä. Saa varata papille ajan kun tuntee tarvetta? Onko se semmoista vapaata keskustelua, vain enempi semmoista, että kertoo mikä mieltä painaa ja pappi antaa omia kritillisiä ohjeita ja antaa synninpäästön???
Auttakee minua!
Auttakee minua!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin pitää tehdä ero noiden papin kanssa käytävien liittymiskeskustelujen ja myöhemmin tapahtuvan synnintunnustuksen välillä.
Liittymistä edeltävissä keskusteluissa voisin olettaa, että istut rauhassa papin kanssa tuoleilla jossain huoneessa ja keskustelette siitä, miksi haluat liittyä ortodoksiseen kirkkoon ja miten olet tutustunut ortodoksiseen kirkkoon. Samalla pappi voi antaa myös opastusta ortodoksiseen uskoon. Voihan siinä tietysti kertoa suurempiakin tunnustuksia ja paljastuksia omasta elämästään, mutta varsinaisesti niiden paikka voisi luonnollisemmin olla vasta synnintunnustuksessa.
Synnintunnustus tapahtuu vähän ennen kirkkoon liittämistä (ja tietysti myös sen jälkeen tietyin väliajoin). Normaalisti seisotaan kirkossa ristin ja evankeliumikirjan edessä, ja pappi seisoo vieressä. Todennäköisesti pappi lukee ensin rukouksia, ja sen jälkeen katuva tunnustaa syntinsä, ja pappi saattaa esittää lisäkysymyksiä ja antaa neuvoja. Siinä vaiheessa saattaa helposti kehittyä varsin vapaamuotoiseksi keskusteluksi katujan ja papin välillä. Lopuksi katuja polvistuu ja pappi laittaa epitrakiilinsa ja kätensä katujan pään päälle ja lukee synninpäästörukouksen.
Ja papille saa varata ajan kun tuntee tarvetta.
ei siis esiintymispelkoa...
Tuossa jokunen linkki joista selviää hieman kyseinenkin asia.
http://www.ortodoksi.net/opetuspuheet/sakramentit/katumuksen_sakramentti.htm
http://www.ortodoksi.net/tietopankki/sakramentit/katumus.htm
http://www.tsasouna.net/katumuksen_sakramentti.htm
Jopa papin kanssa keskustelu havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä nykysukupolvia henkisesti rasittavaa elämäntyyliä.
Tilastot osoittavat, että papin kanssa keskustelu asettaa ortodoksiset tahomme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa laajentuvia uskonnollisia markkinoita ja uusia induktiivisia teologisia tuotantomenetelmiä.
Lohtuna kuitenkin on, että vaihtelevalla menestyksellä myös papin kanssa keskustelu pakottaa tätä jääräpäistä nettikansan kohderyhmää huomioimaan yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.