Eli tälläinen mielenkiintoinen kysymys:
Saisit 100 miljoonaa euroa ja tarkoitus olisi sijoittaa ne niin että omaisuus karttuisi ja tuloja tulisi joka vuosi lisää mahdollisimman monta miljoonaa euroa, liikaa kuitenkaan riskeeraamatta. Eli tarkoitus olisi elää pelkillä koroilla laittamalla vaikka useamman vuoden korkotileille tai ihan mihin vaan tuon 100 miljoonaa.
Kuinka monen prosentin tuottoa tuollaisella summalla voisi odottaa vuositasolla, ja mihin eri kohteisiin rahat kannattaisi mahdollisesti hajauttaa, jotta tuotto olisi mahdollisimman korkeaa, hyvin varmaa, eikä tappioita ainakaan tulisi?
Aika monta miljoonaa euroa vuodessa taitaisi tuotoista helposti saada, Hummereita ja muita hauskuuksia voisi ostella vaikka joka kuukausi. Tuotoilla voisi ostaa ja elellä miten haluaa, tarkoitus on pitää sijoitettuna nimenomaan tuo 100 miljoonaa euroa mahdollisimman hyvin. En minä ainakaan kaikkia tuottorahoja haluaisi käyttää vain sijoitusmielessä, vaan tuhlata myös kaikkeen kivaan elämän piristykseksi.
100 000 €:n Hummer ei nyt tuon summan vuosikoroilla kauheaa lovea talouteen tekisi. Ja tietenkin ostaisin tavallisiin ajoihin myös jonkun kalliin turvallisen perheauton, vaikka isomman luokan Mersun, ja avovaimolle oman auton vielä, vaikka joku isomman luokan Peugeot, joita hän on kuolannut.
Yksi varma kohde olisi määräaikaistilit.
määräaikaistilin korko on 5 % ja sitoutuisit pitämään rahojasi siellä 5 vuotta, tienaisit itsellesi 27 628 156 euroa ja 30 senttiä. Se on yli neljäsosan lisäys alkuperäiseen summaan. Riskinä tietysti inflaatio, mutta tämä sijoitusmuoto olisi silti vähäriskisin.
Löytyykö muita lähes yhtä riskittömiä mutta suuremman tuoton kohteita?
Laittakaapa omia sijoituskohteita, mihin sinä sijoittaisit 100 miljoonaa euroa?
Miten sijoittaisit 100 miljoonaa euroa
9
1786
Vastaukset
- Win Club
http://www.winclub.com
toiminut jo vuodesta 2003 - korkeakorkoiselle
28%:n erittäin edullinen pääomavero on Suomen valtti.
Kun laitat rahat riskittömille korkeakorkoisille runsaan 5%:n korolla niin viidessä vuodessa korkoja tulee runsas 27 miljoonaa euroa, eli omaisuutesi kasvaa runsaalla neljäsosalla. Ei siinä inflaatio paljon hetkauta, ja rahaa jää vuositasolla runsas 5 miljoonaa euroa kulutukseen, josta tosin osa jää varmasti kuluttamatta, vaikka lisättäväksi korkeakorkoiselle.
Kun tälläiseen rahaan pääsee käsiksi niin koskaan ei ole riskiä köyhtyä jos typeriä sijoituksia ei tee. - limppu999
eka pyytäsin kamiún mukaan ja tietysti lähtisin shoppailee mitäs muutakaan
- pankkini
varallisuuden hallinnalle valtakirjan hoitaa rahaläjää määrittelemieni rajojen sisällä.
Rahat hajautettaisiin hyvin ympäri maailman osakkeisiin (joko suoraan tai rahastojen kautta) ja kulloisenkin tilanteen mukaisesti sopiviin korkopapereihin. Keskimääräiseksi vuosituotoksi tavoittelisin 7-10%. - Sijoittaja-Lauri
Sadan miljoonan sijoittamisessa on se ongelma, että summa on niin iso, että sen liikutteleminen harkitsemattomasti vaikuttaa suoraan esimerkiksi pörssikursseihin. Summa olisi siis joka tapauksessa syytä hajauttaa useampaan sijoitusmuotoon.
Summa on toisaalta myös niin iso, että se mahdollistaisi aktiivisen sijoituspolitiikan ja yritysten jalostamisen paremmin tuottaviksi. Esimerkiksi voisi ostaa muutaman toisistaan riippumattoman mutta kuitenkin synergiahyötyihin pystyvän firman tai nurkan jokaisesta ja saavuttaa nuo hyödyt. Sen jälkeen firma(t) uudestaan takaisin markkinoille korkeammasta hinnasta. Suhteellisen pienellä työllä voisi varmasti tienata melko hyvinkin.
---
Tämä signature on mielipiteenilmaisu Suomi24-palvelun harjoittamaa parkkisakkopalstan sensuuria vastaan. Kyseisellä palstalla poistetaan käytännössä kaikki viestit, jotka ovat vastoin mainostajan kaupallisia intressejä.- Unelmoijatyttö
Kauas lähtisin ja nauttisin elämästä.
- Eppu Y
Pelaisin pokeria :)
- Hihhuli
100 miljoonaa oli tarkoitus sijoittaa niin että, saisi mahdollisimman paljon rahaa lisää. Jos lähtisit ulkomaille lomailemaan summan kanssa tuo 100 miljoonaa pienenisi, kun alun perin oli tarkoitus tienata lisää sen 100 miljoonan päälle..
- sijoitettavaa kerrakseen
1) Käteistalletuksia 5 % ja rahoitusvälineitä lopuilla
... vuotuinen tuotto ennen inflaatiota ainakin 2½ %, mutta korkeintaan 15 %
... 5 - 10 Indeksiosuusrahastoa (ETF) tai ainakin 50 - 100 osaketta ja valtionobligaatiota
.... ostot ajallisesti ja kohteellisesti hajauttaen
Todennäköisesti inflaatio ei juurikaan vaikuta vaan enemmänkin yleinen markkinatilanne: pääomatulot 2.5M € ja kuluihin menee vaikka 10 000 € / kk* => Seuraavana vuonna tulot on noin 2.5595M € ja uudet kulut 10 200 € / kk. Siis tulot lisääntyvät huomattavasti enemmän kuin kulut inflaatio huomioon ottaen.
2) Kiinteistöihin ja ajoneuvoihin tuloista... vaikka kiinteistö ja pari ajoneuvoa muutaman vuoden ajan. Useimmiten eksoottiset ajoneuvot (yli 100 000 € per kappale) pysyy käytössä vielä pari vuosikymmentä ennen kuin ne huolletaan ja huutokaupataan pois joskus suurillakin voitoilla (kuten monet Ferrarit). Sen sijaan Mercedekset, Maybachit ja Rolls-Roycet ovat enemmän kertakäyttötavaraa - tosin ylellisiä sellaisia.
3) Osin kohtaan-2) liittyen voisi harkita oman huvialuksen ("superjahti") ja/tai yksityislentokonetta.
*) Varakkaimman 1 % keskimääräiset tulot Suomessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1067548Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2437454K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1455153Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1404839PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *504593Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko904282Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1164100- 1641826
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91619Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2601479