Pelkäättekö te ateistit uskonnollista fanatismia? On fobiaa pidellyt:
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/HS-raati Uskonnollisen fanatismin pelko voi johtaa itsesensuuriin/1135230975830
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/HS-raati Uskonnollisen fanatismin pelko voi johtaa itsesensuuriin/1135230975830
Vastaukset 9
Vanhimmat
tulisi ainakin jossain määrin pelätä jokaisen, joka osaa ajatella nenäänsä pidemmälle. Tai ehkä toistaiseksi "pelätä" on turhan vahva sana, kammoaminen olisi kai sopivampi. Kaikenlainen fanaattisuus ja fundamentalismi on pelkästään pahasta.
ihmetyttää suuresti, kun näen suomalaisen naisen kulkevan huivi tiukasti päässä ja kaapu päällä lastenvaunuja lykkimässä ja mies vierellä kulkee samanlaisissa vaatteissa kuin muutkin miehet. Avopäin jne.
Ja tämä pelle, Abdullah Tammi on nyt sitten tuomassa islamilaista puoluetta Suomeen ja omien sanojensa mukaan haluaa tänne myös sharia-lain.
Ei voi kuin ihmetellä sitä, että ei ole vasta kuin sata vuotta siitä kun naiset taistelivat itselleen äänioikeuden ja sen jälkeen monta muuta asiaa ja nyt sitten näiden naisten lastenlastenlapset kulkevat hunnutettuina ja aivopestyinä johonkin ikivanhaan sovinistiuskontoon. Surullista.
ei millään pahalla, mutta islam on nuorempi uskonton kuin kristinusko...
Vanha tai nuori, mitä sitten? Alistava ja julma se on, kuten myös kristinusko. Määräystä määräyksen perään molemmissa. Ei tasa-arvosta tietoakaan.
Kas, kas. Sinähän aiemmin sympatiseerasit kristinuskoa, ja nyt vastustat. Oletko eronnut helluntailaisesta muijastasi vai mikä käänsi takin?
Naiset todellakin taistelivat itselleen äänioikeuden, kun kristityt pellet yrittävät väen väkisten todistella vastaan Paavalin päättömillä fraaseilla.
Lue historiaa, sokea.
koskaan sympatiseerannut kristinuskoa. Liekö tällä palstalla joku muu samaa nikkiä käyttävä?
Olen uskonnoton, enkä ole täällä aiemmin vieraillut. Pitänee kirjoittaa eri merkillä, jos uudelleen aion käydä.
Uskonnot ovat mielestäni alistavia ja yleensäkin kammottavia aseita tasa-arvoa vastaan. Poistun palstaltanne.
ei osannut laittaa välimerkkejä kohdalleen.
mutta maan domekraattisuus ja lait pidättelee sen äärimmäisiä käyttäytymismuotoja.